Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Sme radi, že hráš, Kuco! Deti chválili i trápili futbalistov otázkami o rituáloch i krízach, z Boženíka dostali vysnívaný klub

Výborne riešia futbalové situácie aj matematické príklady. Majú skvelý rozhľad v biológii či dejepise a tiež periférne videnie medzi svojimi spoluhráčmi. Za svoju výnimočnú šikovnosť v laviciach i na ihriskách zažili niečo, čo si zapamätajú navždy.

22.06.2024 16:03
SR Mainz šport futbal ME2024 sociálne deti... Foto: ,
Trojica slovenských futbalových reprezentantov sa strela s deťmi zo sociálne slabších rodín v tréningovom centre v nemeckom Mainzi.
debata

Tridsaťosem detí z celého Slovenska sa v rámci práce Občianskeho združenia Integrácia vybralo na „Cestu detí za hviezdami.“

Tak znie oficiálny projekt charitatívneho projektu, ktorý pomohol šikovným a zároveň sociálne znevýhodneným deťom stretnúť sa s futbalovou reprezentáciou na majstrovstvách Európy.

Po tréningovej jednotke, ktorú mohli sledovať, absolvovali aj obed. A taktiež tlačovú konferenciu s trojicou Juraj Kucka, Róbert Boženík a Lukáš Haraslín.

„Jedine v Turecku som zažil takúto plnú tlačovku. Tam bolo ľudí ešte viac,“ vravel Kucka.

Dávid Hancko Čítajte viac Pozitívna prognóza. Deň navyše môže byť pre zdravie Hancka kľúčový

„Aj ja som bol kedysi taký chlapec ako vy, takže tvrdo pracujte,“ pokračoval Boženík pri záverečnej podpisovej akcii.

„Radšej, keby ste sa pýtali vy ako novinári,“ rozosmial prítomných Haraslín.

Najlepší? Lobotka!

Okrem tradičných otázok o eufórii po triumfe nad Belgickom i sklamaní po včerajšej prehre s Ukrajinou padali aj nečakané otázky. Napríklad, kto je ich vzorom a ako začínali s futbalom.

„Ocino aj starší bratia hrávali futbal, stále to bolo okolo mňa. Môj syn má rok aj pol a už kope do lopty. Podobne som na tom bol aj ja. Tam tá láska k hre ako takej začína. Takže je to už veľa rokov, čo hrám, skoro štyridsať,“ vravel 37-ročný Kucka.

Svoj vzor mal aj Haraslín, ktorý začínal s futbalom najskôr, ako sa dalo.

"Od štyroch rokov som kopal do lopty poriadne, prvú registračku som mal ako päťročný. Dá sa však povedať, že keď som začal chodiť, som si futbal totálne obľúbil. Zaľúbil som sa doň odmalička a trvá to doteraz.

Vzorom bol môj otec, ktorý hrával futbal. Páčili sa mi David Beckham či Kaká. Rád som sa na nich pozeral. Ak by som si mal vybrať, tak vyberiem otca," odpovedal Haraslín.

dávid hancko, juraj kucka Čítajte viac Najzamotanejšia skupina. Slováci ju môžu s prehľadom vyhrať aj skončiť poslední. Koľko bodov potrebujú?

Pýtajúci sa chlapec následne odpovedal na otázku, ktorý slovenský hráč sa mu páči najviac. Tri reprezentačné opory zostali smutné…

„Asi Stano Lobotka,“ rozosmial prítomných pýtajúci sa chlapec.

Robo, už to povedz!

Ďalším vtipným momentom bolo, keď sa Boženíka pýtali na vysnívaný klub. Slovenskému útočníkovi v januári nevyšiel prestup do FC Sevilla.

„Sústredím sa na Euro. Ak budeme všetci hrať dobre, môžeme sa aj ako jednotlivci niekam posunúť do lepšieho klubu. Aj ja mám sny. Od zimy ma to ťahá do Španielska, tak verím, že sa to podarí,“ reagoval diplomaticky Boženík.

Táto odpoveď sa však Kuckovi zrejme nepozdávala a keď prišla rovnaká, stredopoliar Slovana svojho spoluhráča podpichol do mikrofónu.

Adam Obert Čítajte viac Ukrajincov nabudila naša strata a dali gól z ničoho. Musíme sa pozbierať, s Rumunmi hráme o všetko

„Už to povedz,“ zahlásil Kucka. „Dobre, chcel by som hrať za Real Madrid,“ priznal Boženík.

Vyslúžil si veľký aplauz, ale po takmer každej otázke od detí či novinárov zaznel. Útočník Boavisty by si na to zvykol veľmi rýchlo.

„Ja by som sa potom viac tešil na takéto rozhovory,“ začal Boženík, ale jeho odpoveď prerušil potlesk. „Po výhrach je to jednoduchšie, ako keď to nezvládneme. Ťažko sa nám hľadajú slová. Detské oči a úsmevy to neberú tak vážne. Bolo by to príjemnejšie.“

Poverčiví futbalisti

Reprezentovať Slovensko je pre hráčov najvyššia česť. Dostať sa medzi 26 hráčov z celej krajiny je prestíž. Hoci to vyzerá ako snová rozprávka, nemusí to tak byť. O zlomovom momente vo svojej kariére bol Juraj Kucka veľmi úprimný.

„V pätnástich som šiel na strednú školu. Odišiel som z domu do Banskej Bystrice. Bol som tam sám a bez rodiny. Išlo o náročné obdobie. Chcel som sa vrátiť domov, ale nakoniec ma rodina prehovorila, aby som to skúsil a nevzdával sa. Som za to rád.“

„Aj my,“ doplnil pýtajúci sa a spustil ďalší potlesk.

Francesco Calzona Čítajte viac Calzona: Je to ako príbeh Popolušky. Som spokojný s výkonom, Ukrajine sme dali polhodinku

Nie je nič nezvyčajné, že sú hráči poverčiví. Aké sú ich rituály?

„Ak nie som kapitán a mám tú možnosť, idem na trávnik šiesty v poradí. Na hraciu plochu vstupujem pravou nohou,“ prezradil Kucka.

„Vždy v deň zápasu mám rovnaké raňajky a aj obed. Väčšinou si obúvam pravú kopačku a potom ľavú, ale viažem si ich opačne. A na trávnik chodím posledný, tiež pravou nohou,“ pridal sa Haraslín.

„Na reprezentačných zápasoch sa snažím byť pri Kucovi, teda piaty v poradí. Pekne spieva,“ zasmial sa Boženík. „Keď strieľame na rozcvičke, chcem dať gól predtým, ako idem do šatne. Ide o akýsi dobrý pocit. A pred zápasom sa v duchu pomodlím.“

Zápas Slovensko - Ukrajina v obrazoch Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Najkrajšie momentky zo zápasu Slovensko -...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Juraj Kucka #Lukáš Haraslín #Róbert Boženík #EURO 2024