Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Najzamotanejšia skupina. Slováci ju môžu s prehľadom vyhrať aj skončiť poslední. Koľko bodov potrebujú?

Slovenská E-skupina je zatiaľ zamotaná a keď Belgicko v sobotňajšom večernom zápase potvrdí rolu favorita a porazí Rumunsko, všetky štyri tímy budú mať rovnaký počet bodov.

22.06.2024 10:27
dávid hancko, juraj kucka Foto:
Slováci napriek prehre s Ukrajinou stále môžu aj vyhrať skupinu.
debata (26)

Slovenskí futbalisti si mohli zabezpečiť postup do osemfinále už v piatok, no po prehre s Ukrajinou musia v stredu 26. júna zabrať. „Éčko“ môžu stále vyhrať, no zároveň aj obsadiť posledné štvrté miesto.

Nastal čas na (ne)obľúbenú postupovú kalkulačku?

Treba pripomenúť, že o konečnom poradí v skupine rozhodujú tieto faktory: vzájomný zápas, lepšie skóre zo všetkých zápasov v skupine, vyšší počet strelených gólov vo všetkých zápasoch v skupine, vyšší počet výhier vo všetkých zápasoch v skupine a ako posledné fair play.

Ak by zverenci Francesca Calzonu porazili Rumunov, išli by do osemfinále bez ohľadu na výsledok zápasu Ukrajina – Belgicko a so šiestimi bodmi by pravdepodobne vyhrali skupinu.

Luxembursko šport futbal ME2024 kval. J-skupina Slovensko Mohlo by Vás zaujímať EURO 2024: Všetko o ME vo futbale na jednom mieste

Mali by totiž lepší vzájomný zápas s Rumunskom i Belgickom. Ak by však Ukrajina v stredu zdolala Belgičanov, stala by sa víťazom E-skupiny ťažko skúšaná krajina v modrožltej.

V prípade, že Rumuni dnes porazia Belgicko, by mohla nastať aj nečakaná situácia, že Slovensko, Rumunsko a Ukrajina by mali po šesť bodov.

V takom prípade by rozhodla minitabuľka vzájomných zápasov menovanej trojice. No šesť bodov ešte teoreticky môže dosiahnuť každý tím skupiny E.

V hre je aj možnosť, že Belgičania dnes zvládnu povinnú jazdu s Rumunskom a v stredu remizujú s Ukrajinou.

Adam Obert Čítajte viac Ukrajincov nabudila naša strata a dali gól z ničoho. Musíme sa pozbierať, s Rumunmi hráme o všetko

Ak by Slováci v poslednom skupinovom vystúpení remizovali, nastala by unikátna situácia, keďže všetky tímy by mali na konte štyri body.

Slovákom však môže hrať do karát vyrovnané skóre 2:2, ktoré by sa nezmenilo ani po prípadnej remíze s Rumunmi.

Z hľadiska strelených a inkasovaných gólov sú na tom najhoršie Ukrajinci, po dvoch zápasoch majú skóre –2, Rumuni majú +3 a Belgicko zatiaľ –1.

Francesco Calzona Čítajte viac Calzona: Je to ako príbeh Popolušky. Som spokojný s výkonom, Ukrajine sme dali polhodinku

Ak by Belgičania nevyhrali nad Rumunskom, Slováci by mali veľkú šancu na postup, aj keby v stredu Rumunsko nezdolali.

V prípade remízy by mali na konte štyri body, čo by znamenalo istotu minimálne konečnej tretej priečky v tabuľke.

Do osemfinále postupujú aj štyri najlepšie mužstvá na treťom mieste v skupine. O poradí tímov na tretích miestach rozhodujú vyšší počet bodov, lepšie skóre, vyšší počet strelených gólov, vyšší počet výhier, fair play a na poslednom mieste aj pozícia v rebríčku UEFA.

Čo ak Slovensko vo svojom poslednom zápase prehrá? Stále by mali reálnu šancu postúpiť v prípade, že Belgicko v zostávajúcich dvoch zápasoch nezíska viac ako tri body. Slováci majú výhodu lepšieho vzájomného zápasu.

Zápas Slovensko - Ukrajina v obrazoch Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
Najkrajšie momentky zo zápasu Slovensko -...
26 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #futbal #EURO 2024 #skupina E #postupová kalkulačka #postup zo skupiny