Zábery kamier odhalili hru rukou Opendu iba čiastočne. Kontakt si priamo na ihrisku rozhodca nevšimol.
Okrem videa však majú arbitri k dispozícii aj modernú technológiu, ktorá posúva futbal dopredu.
Lopta, ktorá sa používa pre zápasy na ME, má v sebe zabudovaný špeciálny mikročip. Ten sa využíva nielen pri dokazovaní, či sa lopta ocitla celým objemom za bránkovou čiarou, ale aj k rozpoznaniu hry rukou.
Čip je umiestnený v strede lopty pomocou pružných laniek. Technológia s názvom „Connected Ball“ funguje na frekvencii 500 Hz.
Čítajte viac Zlatý VAR a diabli bez rožkov. Medzi súpermi bolo 45 futbalových poschodíPäťsto krát za sekundu aktualizuje svoju polohu a následne odosiela svoju polohu a ďalšie dáta do centrály VAR.
„Diváci pri televíznych obrazovkách videli v súboji Slovenska s Belgickom krivku zvukových vĺn. Technológia založená na systéme "snicko“ bola prvýkrát zavedená v krikete v 90. rokoch 20 storočia. Dokáže analyzovať zvuk a video, aby určila, či pálka v sporných situáciách zasiahla loptičku," píše český web.
Zaujímavosťou je i nabíjanie samotného čipu. Vzhľadom na to, že sa nachádza v lopte sa musí nabíjať bezdrôtovo.
Systém videoasistenta rozhodcu zasahoval aj pri prvom góle Belgicka, ktorý však zaznamenal Lukaku z ofsajdu.
"Musíme rozhodcom dôverovať. Nechcem sa baviť o tom, či to bola ruka alebo nie. Musíme to akceptovať.
Možno, keby sme vyhrali, venoval by som sa tomu viac," reagoval tréner Tedesco na situáciu zo záveru stretnutia.
Čítajte viac Pretláčať sa s Lukakuom môže len silný chlap. Slováci nemali v tíme slabý článokNie všetkým sa však zapojenie moderných technológií do futbalu páči. Medzi expertmi sa nájdu aj odporcovia systému VAR, ktorý často zasahuje do diania na ihrisku.
„VAR zabíja futbal. Ruka Opendu bola pri zásahu lopty v prirodzenej polohe a v žiadnom prípade nezmenila dráhu letu lopty. Belgicko bolo okradnuté o bod kvôli pedantnej kravine a zážitok fanúšikov na zápase bol zruinovaný,“ napísal na sociálnej sieti Twitter uznávaný expert a novinár Cameron Wilson.