Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Vulgarizmy aj dusno v kabíne. Stoch sa skoro pobil s trénerom. Veľká škola pre Škrtelovho učňa

Pred troma rokmi ohrozoval turnaj covid. UEFA rozhodla, že tímy môžu poslať na šampionát až 26 hráčov. O troch viac. Mužstvá si vydupali, aby tréneri mali tento počet k dispozícii aj v Nemecku.

19.06.2024 07:50
Kóša Škrtel Spartak Trnava Foto: ,
Mladý reprezentant Sebastián Kóša vyrastal v strede trnavskej obrany s ikonou
debata (10)

Mnohí vyšší počet miest v nominácii vnímajú ako výhodu, ale často to môže priniesť komplikácie a nespokojnosť nehrajúcich mužov.

„Dôležití nie sú len tí, ktorí patria do základnej zostavy, ale aj futbalisti, ktorí zostávajú sedieť na lavičke či tribúne. Zvládnuť ich nemusí byť pre trénera vždy jednoduché,“ zdôrazňuje bývalý kouč a futbalový komentátor Milan Lešický.

Na lavičke sedel aj Lobotka

Na Eure pred troma rokmi bola takmer polovica kádra len do počtu. Šiesti hráči nenastúpili vôbec a ďalší šiesti len na pár minút. Zažil to aj aktuálny futbalista roka Stanislav Lobotka. Nemal za sebou práve najlepšie obdobie. Zápasy sledoval z lavičky. Nastúpil až na druhý polčas zápasu so Španielskom.

„Nedostal som väčší priestor, nebol som z toho nadšený. Ale rozhodnutie trénera som rešpektoval. To je však už minulosť a dozadu sa príliš neobzerám,“ reagoval stredopoliar Neapola. Nedávno si pustil ústa na špacír skúsený reprezentant Róbert Mak, doletel na marcové prípravné zápasy z Austrálie, ale zahral si len sedem minút. Kritizoval trénera Francesca Calzonu, že mu nedal väčší priestor a vypadol z tímu na majstrovstvá Európy.

Euro 2024 Soccer Belgium Slovakia Čítajte viac Česi vidia za výhrou Slovákov nad Belgickom zázračný čip. Pedantná kravina, zabíja to futbal, kritizuje expert

Dusno bolo v mužstve aj na ceste z Francúzska z Eura 2016. Nespokojný Miroslav Stoch odohral na šampionáte len osem minút a v lietadle došlo k dramatickej hádke s trénerom Jánom Kozákom, už-už hrozilo, že si budú vymieňať názory ručne-stručne. A padnúť mali aj vulgarizmy.

Po tomto konflikte krídelník Fenerbahce v tíme skončil, hoci mal len 27 rokov. „Dal som mu veľa priestoru, ale po majstrovstvách Európy si s ním neviem predstaviť ďalšiu spoluprácu,“ vysvetlil Kozák. Stoch vzápätí kontroval. „To isté platí aj z mojej strany,“ uviedol.

Niekto sa na ihrisko nedostane

Niektorí reprezentanti Stocha podporili. „Miňo nie je sám, kto spravil chybu. Nemyslím len hráčov. Za to, čo sa stalo, trpí len on,“ vyjadril sa Juraj Kucka na svojom konte na instagrame.

Lešický zdôrazňuje, že futbalisti často ťažko znášajú, ak nedostanú šancu. „Najmä v reprezentácii, pretože len ťažko ich nazvať náhradníkmi. V kluboch často hrajú prvé husle, neraz aj v zahraničných. Kluby ich účinkovanie sledujú a keď sa napríklad na šampionáte nedostanú na ihrisko, neraz to spolu s hráčom vnímajú ako znehodnotenie ich práce. Nehovoriac o tom, že vypadnú aj na niekoľko týždňov zo svojich tímov a bez efektu. Problémy boli aj na MS 2010 v Afrike, tím rozbíjal hráč, ktorý nedostal priestor.“

Pripomína, že futbalisti takto prichádzajú o takzvané sekundárne peniaze. „To, či hrajú alebo nie, má vplyv na ich meno, prestíž, aj na hodnotenie a ocenenie v kluboch,“ dodáva Lešický, ktorý viedol s Milanom Máčalom posledný federálny výber a vzápätí slovenský do 21 rokov. „Hráčov, s ktorými som nerátal, nepotreboval som ich, som radšej nenominoval. Pred turné do Kórey s juniorským výberom som na poslednú chvíľu musel vyradiť dvoch hráčov. Dodnes si pamätám ich smutné tváre, hoci odvtedy uplynulo veľa rokov.“

Je isté, že aj v Nemecku zostanú niektorí reprezentanti smutní, v lepšom prípade si pripíšu len symbolický počet minút. Ale do 26-členného kádra sa dostali aj mladí futbalisti, ktorí doteraz v národnom drese nehrali. Ich pozícia je iná, už nominácia ich potešila.

Kóša dostal nové palivo

Potvrdzuje to Sebastian Kóša zo Spartaka Trnava, ktorý je v kádri jeden z troch hráčov zo slovenskej ligy. O nominácii sa dozvedel krátko pred záverečným tréningom na sústredení v Bad Erlachu. „Bol som nadšený, vnímal som to ako splnený sen, ale aj veľkú motiváciu a nové palivo do budúcnosti,“ približuje 20-ročný stopér.

00 koláž Čítajte viac Futbalové fešandy rozpaľujú EURO. Slovenky patria medzi najkrajšie

Po návrate Martina Škrtela zo zahraničia hrávali spolu v strede trnavskej obrany, čo považuje za veľkú školu. „Písali mi chalani z Trnavy, gratuloval mi aj Škrťo, pred odchodom do Nemecka sme sa stihli aj chvíľu porozprávať. Nomináciou sa mi otvorili jedny dvere, ale teraz potrebujem pracovať ešte viac, mám stále pred sebou veľmi dlhú cestu.“

Tvrdí, že v reprezentácii pociťuje najmä vyššiu intenzitu a tempo tréningov. „To je najväčší rozdiel v porovnaní s klubom. Všetko je rýchlejšie, trénujem so špičkou, sú tu všetko výborní futbalisti. Všetci sa ťažko bránia,“ vraví Kóša.

V áčku má na konte sedem minút v marcovej príprave s Rakúskom. Je vyrovnaný aj so situáciou, že sa na Eure vôbec neobjaví na ihrisku. „Zahrať si na šampionáte by bol ďalší splnený sen, ale som šťastný, že tu môžem vôbec byť. Nečakal som, že sa ocitnem medzi nominovanými, bolo to pre mňa prekvapenie a veľká vec. Verím, že tu získam cenné skúsenosti, ktoré využijem na niektorom ďalšom šampionáte,“ zdôrazňuje opora výberu do 21 rokov.

Slováci, ktorí sa môžu predať na ME vo futbale Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Najzaujímavejší Slováci v súvislosti s...
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Stoch #slovenská futbalová reprezentácia #Sebastian Kóša #ME vo futbale 2024