V uliciach nemeckých miest občas provokatívne zaspievajú pieseň o desiatich nemeckých bombardéroch, z ktorých na konci nezostane ani jeden. Takéto pripomínanie tragických udalostí spred ôsmich desaťročí sa nepáči policajtom. „Nebuďte idioti a prestaňte s tým,“ odkázali fanúšikom strážcovia zákona.
Text pesničky o nemeckých vojenských lietadlách pritom vojnu nijako neglorifikuje. Text viac-menej len popisuje, ako britské letectvo bombardéry postupne zostreľuje. Lenže v Nemecku sa nič s témou jednej z najtemnejších kapitol histórie jednoducho nenosí.
Pieseň bola navyše pred tromi rokmi Európskou futbalovou úniou (UEFA) oficiálne vyhlásená za diskriminačnú. Európsky futbalový orgán odvtedy apeluje na priaznivcov, aby ju nespievali priamo na štadiónoch. Môžem im za to hroziť aj zákaz vstupu. Moc UEFA však do ulíc nemeckých miest nedosiahne a vlastne ani miestna polícia.
„Keď to budú spievať, nemôžeme nič urobiť. Nie je to protizákonné. Ale dúfam, že prípadne zakročia slušnejší fanúšikovia a zastavia to,“ povedal pre The Telegraph šéf nemeckej polície Peter Both.
„Medzi Nemeckom a Anglickom existuje dlhodobá rivalita. Ale iba na športovom poli. Inak sú naše krajiny už mnoho desaťročí spojencami a tak to zostane,“ doplnil Both.

Policajný šéf taktiež varoval pred prípadným hajlovaním, ktoré je v Nemecku protizákonné. A hrozí zaň mastná pokuta. „Musia si uvedomiť, že toto sa v Nemecku trestá. Nehodláme to tolerovať,“ odkázal Both priaznivcom.
Podľa niektorých zahraničných zdrojov sa do Nemecka pri príležitosti šampionátu vydalo asi 300 000 Angličanov. Tamojšie úrady ich považujú za bezpečnostnú hrozbu.
Dôkazom je aj skutočnosť, že nedeľný zápas Anglicka so Srbskom v Gelsenkirchene je jediným, počas ktorého sa nebude čapovať klasické pivo s piatimi percentami alkoholu, ale bude ho obsahovať približne o polovicu menej, aby sa predišlo prípadným konfliktom.