Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Z čašníka v cudzine je slovenský reprezentant. Hovorí šiestimi jazykmi, vyniká pôvodom

Je iný než zvyšných 25 reprezentantov Slovenska, ktorí v pondelok vyzvú vo Frankfurte v prvom zápase ME favorita z Belgicka.

16.06.2024 11:56
Vernon De Marco Leo Sauer Foto: ,
Vernon De Marco (na snímke s Leom Sauerom) počas posledného tréningu Slovenska pred prvým vystúpením na ME.
debata

Už podľa mena vzbudzuje obranca Vernon De Marco pozornosť zahraničných médií. Narodil sa v argentínskej Cordobe a za 31 rokov života prešiel kus sveta, než sa stal reprezentantom krajiny, ktorú si najskôr musel nájsť cez google maps.

"Kde to je?, pýtal sa De Marco svojho futbalového agenta, keď mu pred 12 rokmi ponúkol prácu v Michalovciach. Na východ Slovenska vyrazil vtedy 19-ročný Vernon za výzvou, dobrodružstvom.

Nemal moc na výber. V štvrtej lige v tíme CE Constancia zarábal 200 eur mesačne. „To bolo akurát tak na benzín,“ uviedol v minulosti počas dlhoročného pôsobenia v Slovane Bratislava, v ktorom strávil 7 rokov.

Posledný tréning Slovákov pred prvým zápasom
Video
Atmosféra v slovenskom tíme pred prvým zápasom.

Keď bol v zlej finančnej situácii, pracoval v reštaurácii u svojej mamy a ešte v inom podniku ako čašník. V tom čase zvažoval, že s futbalom, s ktorým poriadne začal až v dvanástich rokoch, skončí.

Ponuka z vtedy druholigových Michaloviec ho zachránila. Slovenskému tímu pomohol k postupu do najvyššej súťaže a zaradil sa medzi jeho kľúčových hráčov.

Stredné obrancu, ktorý pravidelne nastupoval aj na ľavej strane defenzívy, si všimol bratislavský Slovan. V drese belasých sa rýchlo stal obľúbencom fanúšikom aj zástupcom kapitána.

Okrem profesionalizmu si ich získal svojou bojovnosťou, entuziazmom a túžbou po úspechu. Slováci majú radi, keď niekto necháva na ihrisku srdce. A ja to v sebe mám, v Argentíne je to bežné. Preto som mala adaptáciu ľahšiu," skonštatoval De Marco, ktorý sa veľmi rýchlo naučil po Slovensky.

Juraj Kucka Čítajte viac Nemci v Porsche. A Slováci? Nech sedia v aute, ktoré ich dovezie čo najďalej bez nehody

A na cudzie jazyky je naozaj macher. Dohovorí sa hneď šiestimi – slovensky, španielsky, anglicky, nemecky, poľsky a portugalsky. Keby sa neživil futbalom, robil by prekladateľa či tlmočníka.

Pikantné je, že zo športov ho najskôr zaujal basketbal. S loptou u nohy sa začal zabávať až po presťahovaní sa s mamou a jej priateľom do Španielska. Aj tam menili kvôli práci miesta. Najviac sa mu páčilo na Malorke.

Počas pôsobenia v Michalovciach absolvoval testy v španielskom Levante. Páčil sa, druholigový klub ho chcel získať na trvalý prestup. Lenže neprišlo k dohode s vedením Michaloviec, takže napokon zakotvil v Slovane.

„Som ambiciózny človek. Ak chceš byť úspešný, musíš pracovať viac ako ostatní. Len tak urobíš rozdiel. Pokiaľ budeš venovať futbalu rovnaký čas ako iní, dostane prednosť ten s väčším talentom,“ skonštatoval v jednom z rozhovorov De Marco.

Marek Hamšík Čítajte viac Slováci začnú najťažším zápasom. Hamšík si vie predstaviť senzáciu

Slovenské občianstvo získal pred tromi rokmi a v novembri 2021 debutoval v reprezentačnom tíme v kvalifikácii MS 2022 na Malte. Na trávnik prišiel ako náhradník a v druhom polčase skóroval pri víťazstve 5:0.

Odvtedy nazbieral v najcennejšom drese 10 štartov. Na majstrovstvách Európy zrejme začne na lavičke náhradníkov, keďže v strede obrany hrajú prím Škriniar a Vavro, na ľavej strane obrany zase Hancko.

Každopádne existuje veľká šanca, že si De Marco na šampionáte zahrá, je totiž jednou z prvých volieb medzi náhradníkmi. V príprave odohral 90 minút proti San Marínu (4:0) a v generálke na EURO trinásť proti Walesu (4:0).

Na turnaji v Nemecku bude chcieť využiť každú minútu na trávniku, aby na seba upozornil. V Saudskej Arábii pokračovať v kariére nebude. V Hatta Clube mal zmluvu len na rok a po zostupe nováčika do druhej ligy bolo zrejmé, že odíde.

Zaujímavosti o slovenských futbalistoch na ME 2024 Fotogaléria - 29 fotiek Všetky fotky
Slovenskí futbalisti sa na šampionát naladili...
debata chyba
Viac na túto tému: #Vernon De Marco #ME vo futbale 2024