Miestne orgány označili stretnutie C skupiny za veľmi rizikové kvôli zvýšenej hrozbe výtržníctva medzi skupinami priaznivcov s násilníckou minulosťou.
„Máme tu tak trochu slepé miesto. Je totiž pre nás zložité, čo všetko sa môže stať,“ uviedol pre nemecké médiá Peter Both, policajní náčelník v Gelsenkirchene.
Obavy policajných zložiek sú spôsobené tým, že posledným veľmi futbalovým turnajom v Európe, kam mohli ľudia voľne cestovať, boli majstrovstvá Európy vo Francúzsku pred ôsmimi rokmi.
„Nevie sa, aká je úroveň agresie poslednej generácie anglických fanúšikov,“ napísal anglický The Guardian. Počas minulého Eura, ktorá sa hralo v lete 2021, bolo kvôli pandémii koronavírusu značne obmedzené cestovanie.

Šampionát sa navyše nehral v jednej krajine, ale v rôznych európskych metropolách. „Preto je obtiažne posúdiť, ako sa zachová súčasná generácia mladých mužov, ktorí majú okolo 20 rokov,“ povedal Both.
Aj kvôli tejto nepredvídateľnosti sa nemecká polícia rozhodla pre tento zápas pre vyššie bezpečnostné opatrenia než pri iných. Ich súčasťou je napríklad aj to, že na štadióne sa bude predávať iba pivo s nízkym obsahom alkoholu.
Srbskí priaznivci nemajú dobrú povesť už dlhodobo. A ako Guardian upozornil, v posledných rokoch došlo k nárastu výtržností aj v anglických súťažiach.

K vlaňajšiemu letu malo zakázaný vstup na štadióny 1624 osôb, čo predstavovalo nárast o 24 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Počas sezóny 2022/23 bolo vydaných 682 nových zákazov vstupu, čo je o 32 percent viac oproti predošlej sezóne.
Všetci, ktorí v Anglicku nesmú vstupovať na štadióny, museli počas doby konania Eura v Nemecku odovzdať polícii pasy, aby do dejiska turnaja nemohli odcestovať.
Anglická asociácia dostala na nedeľný zápas proti Srbsku desaťtisíc lístkov. Po iných distribučných kanáloch sa k vstupenkám mohlo dostať ďalších desaťtisíc Angličanov. A v meste ich už malo byť v sobotu 80 000.