Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Šialená história ME: Zákaz generála Franca, aj famózny Panenka. Ak by nedal, bol by doživotne sústružník

Európsky futbalový šampionát, ktorého sedemnásty finálový turnaj sa začne dnes v Nemecku, zažil vo svojej histórii mnohé dramatické i kuriózne situácie.

15.06.2024 07:00
Antonín Panenka Foto:
Najslávnejší moment v histórii československého futbalu. Antonín Panenka strieľa rozhodujúcu penaltu vo finále ME v Belehrade.
debata (1)

Prvý ročník sa uskutočnil roku 1960, keď ešte niesol názov Pohár národov, a hneď do neho zasiahla aj politika. Turnaj sa hral vyraďovacím systémom a vo štvrťfinále na seba narazili futbalisti Španielska a Sovietskeho zväzu.

Štvrťfinále zrušil diktátor Franco

Miernymi favoritmi boli Španieli. V ich futbale dominoval v tom čase suverénny Real Madrid, v jeho drese hrávala aj väčšina reprezentantov. Oporami národného tímu boli legendárni hráči Di Stéfano, Kubala, Gento, Suaréz a ďalší. Na madridskom letisku 26. mája 1960 čakali na odlet do Moskvy a netušili, aké dramatické udalosti sa odohrávajú v zákulisí.

Šéf španielskeho futbalového zväzu Alfonso de la Fuente sa v poslednej chvíli zúfalo pokúšal presvedčiť hlavu krajiny generála Francisca Franca, aby povolil futbalistom odohrať štvrťfinálový zápas novej súťaže. Diktátor neustúpil, už po desiatich minútach túto debatu skončil a rozhodol, že výprava do Moskvy neodcestuje.

Dôvody neboli ani vtedy úplne jasné. Objavili sa špekulácie, že Franco bol pod vplyvom ministra vnútra generála Vegu, ktorý žiadal, aby sa súboj so ZSSR neuskutočnil, lebo v odvetnom zápase v Madride hrozili nepokoje a narušenie verejného poriadku.

Marek Mintál Čítajte viac ME očami Fantóma: Posledné Euro bol cirkus, bláznovstvo. Slováci sa pobijú o druhé miesto

Štadión v moskovských Lužnikách bol dávno beznádejne vypredaný, ale španielske hviezdy na trávnik nevybehli. Z letiska sa rozišli domov. Španielsky zväz zaplatil pokutu dvetisíc švajčiarskych frankov a vedenie UEFA jeho tím diskvalifikovalo. ZSSR mal otvorenú cestu na záverečný turnaj. V ňom zdolal najskôr v semifinále Československo (3:0) a vo finále v Paríži aj Juhosláviu (2:1).

Mimochodom, štyri roky po ich triumfe sa šampionát uskutočnil v Španielsku a domáci sa tešili zo zisku zlatých medailí. Vo finále zdolali ZSSR na čele s legendárnym brankárom Levom Jašinom 2:1.

Krásna rozprávka Andersenových krajanov

O dvanásť rokov neskôr doplatili na zložitú situáciu juhoslovanskí reprezentanti. V kvalifikácii si účasť na šampionáte vo Švédsku vybojovali, ale nezúčastnili sa na ňom. Neľahké rozhodnutie padlo desať dní pred štartom podujatia.

Juhoslávia sa zmietala v občianskej vojne a vedenie UEFA sa v poslednej chvíli rozhodlo urobiť radikálny krok. V súlade s rezolúciou OSN zakázalo juhoslovanskému tímu účasť na ME. Povolalo náhradníkov – Dánov. Tí v skupine skončili za Juhosláviou a boli aj najúspešnejším mužstvom z druhých miest.

Najvyšší nárast ceny slovenských reprezentantov Fotogaléria - 27 fotiek Všetky fotky
Vytvorili sme rebríček nárastu/poklesu hodnoty...

To, čo sa dialo v ďalších dňoch, by nevymyslel ani slávny krajan dánskych reprezentantov, rozprávkar Hans Christian Andersen. Tento príbeh za neho vyrozprávali futbalisti. Dáni sa už vybrali na dovolenky a zväzoví funkcionári ich sťahovali z morských pláží. Hráči spočiatku neboli nadšení. Rozhodnutie považovali za nespravodlivé, keďže účasť si vybojovali na ihrisku Juhoslovania.

„Je to čudné, dostať sa takto na šampionát,“ vravel útočník Flemming Povlsen. „Futbalisti za vojnu nemôžu,“ dodával. Niektorí hráči sa rozhodli, že nebudú už meniť svoj program a nomináciu odmietli. Medzi nimi napríklad Michael Laudrup, hráč Barcelony a slávnejší zo známej bratskej dvojice. Neskôr svoje rozhodnutie trpko oľutoval…

Jeho spoluhráči pod vedením trénera Richarda Möllera-Nielsena pripravili futbalovej Európe šok. Rozbiehali sa však pomaly. „Každý bod, ktorý získame, bude dobrý,“ vravel Brian Laudrup. V skupine remizovali s Anglickom 0:0, podľahli Švédsku 0:1 a zdalo sa, že sa môžu už čoskoro vrátiť na dovolenky. V rozhodujúcom zápase sa však zmobilizovali, zdolali Francúzsko 2:1 a donútili slávneho Michela Platiniho na trénerskej lavičke k okamžitej rezignácii.

Cristiano Ronaldo Čítajte viac Na začiatku boli len hlad, bieda a posmešky, dnes je nebotyčnou ikonou. Pán rekordov prichádza už na svoje šieste Euro

Veľkú drámu prinieslo semifinále proti Holanďanom. Zápas sa skončil 2:2 a Dáni postúpili až na jedenástky. Rozhodujúcu penaltu nepremenil najrenomovanejší strelec súpera – Marco van Basten. Každá zábava sa však raz musí skončiť, vraveli experti i fanúšikovia. Vo finále Dánov čakalo Nemecko. Proti nemu im už len málokto dával šance. Lenže Dáni dotiahli absurdnú situáciu do konca – vyhrali 2:0. Stalo sa neuveriteľné: domov sa vracali ako šampióni!

Najdlhší penaltový súboj v Neapole

O prvotriednu senzáciu sa postarali aj československí futbalisti. V Belehrade 1976 získali titul majstrov Európy. V semifinále zdolali Holanďanov a vo finále Nemcov. Dva roky predtým bojovali tieto tímy vo finále majstrovstiev sve­ta.

Tréneri Václav Ježek a Jozef Vengloš vybudovali silný tím. Mužstvo sa opieralo o úspešnú sériu, v ktorej neprehralo 22 stretnutí za sebou. „V tom období sa tím formoval z futbalovej i z ľudskej stránky. Prajná atmosféra prenikla do každého hráča,“ hodnotil Anton Ondruš, ktorý bol kapitánom zlatého tímu.

O titule rozhodla penaltová dráma. Čechoslováci premenili všetkých päť striel. Postupne Masný, Nehoda, Ondruš, Jurkemik a Panenka. Z Nemcov zlyhal Hoeness, ktorý kopol loptu Pánu Bohu do okien. O štyri roky neskôr zažil futbalový svet raritu. V zápase o bronzové medaily nastúpili Venglošovi zverenci proti domácim Talianom a opäť sa rozhodovalo po nerozhodnom výsledku až v penaltovom rozstrele.

fanúšikovia Anglicko ME vo futbale Čítajte viac Angličania zúria, dostanú len dvojpercentné pivo. Radšej fajčite marihuanu, poradil im policajt

ČSSR postavila piatich rovnakých hráčov ako pred štyrmi rokmi v Belehrade. A penalty strieľali aj navlas v rovnakom poradí a zasa všetci premenili. Tentoraz nezaváhali ani Taliani, a tak súboj pokračoval. Stal sa najdlhším v histórii ME i MS. O víťazovi rozhodla až deviata dvojica. Až deviaty Talian v poradí Collovati jedenástku nepremenil. Všetko mal v rukách obranca bratislavského Interu Jozef Barmoš a ten nezaváhal.

Už prvý penaltový súboj priniesol nekonečnú slávu najmä Antonínovi Panenkovi, ktorý v Belehrade ako posledný prekonal nemeckého brankára Maiera a dal bodku za skvelým triumfom. Futbalový básnik, ako mu vraveli, kopol loptu oblúčikom do stredu bránky a svoju originálnu strelu si mohol dať patentovať. „V takom dôležitom okamihu takto kopnúť penaltu môže len blázon alebo génius,“ krútil hlavou legendárny brankár Ivo Viktor.

Ale Panenka sa aj neskôr len spokojne usmieval. „Dovtedy nik takto penaltu nekopal. Bol som vyučený sústružník a ak by som ju nedal, tak mám asi po kariére a do dôchodku by som išiel ako sústružník s tridsaťročnou praxou…“

Finalistu určila minca

Roku 1968 rozhodla o finalistovi ME – minca. Semifinále Taliansko – ZSSR sa skončilo bez gólov aj po predĺžení. Vtedy sa ešte penalty nekopali, a tak hlavný rozhodca Tschenscher z NSR musel použiť mincu.

Zavolal si kapitánov oboch tímov do svojej šatne. Stranu mince si vyberal Šesternev. Rozhodca ju vyhodil do vzduchu, ale keď dopadla na zem, zakotúľala sa pod sprchu. Zobral si teda druhú a pokus zopakoval. Šťastie sa usmialo na domácich Talianov, ktorí postúpili do finále a v ňom zdolali Juhosláviu.

Tento absurdný príbeh má ešte absurdnejšiu pointu. Rozhodcovi to nedalo, a keď kapitáni odišli, nadvihol mrežu v sprche a mincu našiel. Zistil, že postúpiť mal sovietsky tím…

Gólovú bitku vyhrali Španieli

V siedmej kvalifikačnej skupine majstrovstiev Európy 1984 nastala situácia, ktorú odborníci a ani fanúšikovia nemajú radi. Narazili na seba dve futbalové veľmoci. Bolo jasné, že jedno silné mužstvo bude v záverečnom turnaji chýbať.

Španielsko? Holandsko? Ich súboj bol úplne vyrovnaný. Aj vo vzájomných stretnutiach. V Seville vyhrali Španieli 1:0. V Rotterdame Holanďania 2:1. Rozpútala sa zákulisná vojna. Malťania mali zákaz hrať domáce stretnutia na domácej pôde (trest po výtržnostiach divákov) a na zápas proti Holandsku nastúpili v nemeckom Aachene. Španieli okamžite protestovali. Pokladali to za výhodu Holandska. Jeho šesťgólové víťazstvo nakoniec nespochybnili. Ukázalo sa, že dejisko zápasu navrhla UEFA.

00. Hlavná FOTO Čítajte viac Stratil 20 miliónov eur. Prepad roka u Škriniara, skokanom v reprezentácii je nečakané meno

Holanďania sa už cítili víťazmi. Skóre hovorilo v ich prospech. Ak by ich chceli Španieli v tabuľke preskočiť, museli by v poslednom zápase vyhrať nad Maltou o jedenásť gólov. Ani to nebol problém. Ale nad víťazstvom Španielov 12:1 krútili všetci hlavami. Napriek tomu, že vo futbale je „možné všetko“. Po dvadsiatich piatich minútach bolo 1:1, po prvom polčase 3:1. Ešte trinásť minút pred koncom „len“ 9:1. Domácim chýbali tri góly. Stihli to…

Napriek vážnemu podozreniu formálne bolo všetko v najlepšom poriadku. UEFA nenašla dôvod, aby výsledok zrušila a holandský protest zamietla. Španieli cestovali do Francúzska na záverečný turnaj a svoje kvality potvrdili: dostali sa až do finále, v ktorom ich zastavili domáci.

Delobuch v tenisovej loptičke

Holanďania si všetko vynahradili o štyri roky neskôr. Na ME v Nemecku to dotiahli až do finále. V ňom zdolali ZSSR. Veľa však nechýbalo a opäť by v záverečnom turnaji neštartovali. Nakoniec najväčší favorit postúpil iba vďaka kompromisu či benevolentnosti zvyčajne prísnych orgánov UEFA.

879159404 Čítajte viac Dôležitá zmena pravidiel na EURO! Futbalisti musia krotiť emócie, lebo bude zle

Už pred svojím posledným stretnutím v kvalifikačnej skupine mohli Holanďania oslavovať. Stačilo im víťazstvo nad Cyprom v Rotterdame. Rozstrieľali ho 8:0. Namiesto nadšenia však vládli v tíme obavy. V prvej minúte strelil Bosman vedúci gól domácich. Ešte sa neskončila tretia minúta, keď z hľadiska priletel delobuch a vybuchol pred cyperským brankárom Charituom.

Vyniesli ho z ihriska a do šatne odišiel celý tím. Odmietol pokračovať. Až po hodine presviedčania dal rozhodca Philipp opäť pokyn, aby sa pokračovalo. Zraneného gólmana nahradil Kleftis. Holanďania mu fúkli ďalších sedem gólov.

„Zo žiadneho gólu som sa už netešil. Myslel som iba na sankcie, ktoré nás môžu čakať,“ priznal úzkosť tréner Rinus Michels. Páchateľa odhalili. Delobuch doniesol v tenisovej loptičke, ktorú mal medzi pomarančmi. Cyprus podal protest. Podobný prípad sa stal v Holandsku aj tri roky predtým v kvalifikácii ME hráčov do 21 rokov, v ktorom nastúpilo Luxembursko. Vyhralo 3:0 kontumačne a UEFA vyradila Holanďanov z ďalšej súťaže.

Teraz bola opatrnejšia: priznala síce Cypru kontumačnú výhru 3:0, ale Holanďanov v kvalifikácii ponechala. Po tejto prehre im však hrozilo, že dvere do Nemecka sa im zabuchli. Výhodu mali Gréci, ktorí nastúpili v poslednom zápase doma práve proti Holandsku. Holanďania bojovali aj v zákulisí. Podali protest a po dlhom rokovaní ho odvolacia komisia UEFA prijala. Nariadila stretnutie Holandsko – Cyprus opakovať. Michelsovi zverenci ho vyhrali 4:0 a už im nič nebránilo v ceste za ich prvými zlatými medailami…

Platy trénerov účastníkov ME vo futbale 2024 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Pozrite si ročné platy trénerov všetkých 24...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #ME vo futbale