Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Tvrdá talianska ruka funguje. S dobrákmi na lavičke to Slovákom nikdy nešlo

V júli 2022 prijal hovor od známeho čísla. Od Marka Hamšík si vyžiadal niekoľko hodín na rozmyslenie. Po piatich minútach mu však z benzínovej pumpy volal späť s odpoveďou: Beriem to!

14.06.2024 08:50
Francesco Calzona Foto:
Francesco Calzona má veľa kritikov. Faktom je, že reprezentácia sa pod jeho rukami prebudila.
debata (1)

Bývalý predajca kávy a asistent veľkých trénerských es Luciana Spalettiho či Maurizia Sarriho prišiel s kožou na slovenský trh. Ešte ani neodviedol prvý duel na reprezentačnej lavičke a už schytával kritiku on i zväz.

Dnes je jasné, že risk s Francescom Calzonom, ktorý mal nulové skúsenosti v pozícii hlavného kouča, bol zisk. Tvrdá talianska ruka bola presne to, čo rozbitý slovenský voz potreboval. Darmo, s trénerskými dobrákmi na lavičke to Slovákom nikdy nešlo…

Marek Mintál Čítajte viac ME očami Fantóma: Posledné Euro bol cirkus, bláznovstvo. Slováci sa pobijú o druhé miesto

Pri debute prišla prehra 1:2 s Azerbajdžanom a ozval sa aj piskot z trnavských tribún. Čaká nás veľa práce, ale hráči nie sú na tom tak zle, ako to možno vyzerá, netajil Calzona.

Nechcelo sa tomu veriť. Veď prvej výhry sa dočkal až po štyroch remízach – vrátane bezgólovej kvalifikačnej s Luxemburskom. Prišla v šiestom zápase proti Bosne. Paradoxne, proti trápiacemu sa súperovi to bol jeden z najlepších výkonov reprezentácie za dlhé roky.

Odvtedy Slováci odohrali dvanásť zápasov s úctyhodnou bilanciou – jedna remíza (Nórsko) a tri prehry (dva razy s Portugalskom, raz s Rakúskom). Máloktorý tím ide na EURO 2024 v takej forme.

Stanislav Lobotka a Milan Škriniar Čítajte viac Porazenecké reči Calzonu? Akceptujem, ak nepostúpime. Z Taliana môže byť druhý Ramsay

Všetky tieto štatistiky sú pred pondelňajším vstupom do šampionátu proti Belgicku irelevantné. Calzona i hráči opakujú, že myslia dopredu a neobzerajú sa. Chcú potvrdiť progres a dostať sa zo skupiny. Éčko s Ukrajinou a Rumunskom nie je ľahké, ale Slováci mohli pri žrebe obstáť aj podstatne horšie.

Calzona sa so slovenskou reprezentáciou chystá na vrchol doterajšej kariéry. Za necelé dva roky ju pretvoril na svoj obraz. Zatiaľ nie je hotový, ale niektoré línie sú veľmi príťažlivé. Nastal čas, aby ich začal zvýrazňovať a dielo dokončil.

Zaujímavosti o slovenských futbalistoch na ME 2024 Fotogaléria - 29 fotiek Všetky fotky
Slovenskí futbalisti sa na šampionát naladili...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Marek Hamšík #slovenská futbalová reprezentácia #ME 2024 vo futbale #Francesco Calzona