Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

ME očami Fantóma: Posledné Euro bol cirkus, bláznovstvo. Slováci sa pobijú o druhé miesto

Bol jedinečným lovcom gólov a v Nemecku mu prischla prezývka Fantóm. Ako jediný Slovák sa stal kráľom strelcov v nemeckej Bundeslige (2004/2005). Rodák zo Žiliny Marek Mintál (46), dvojnásobný futbalista roka na Slovensku, sa usadil v dedinke Röach neďaleko Norimbergu, kde žije s rodinou už dvadsaťjeden rokov.

14.06.2024 05:45
Marek Mintál Foto:
Marek Mintál bol na posledných majstrovstvách Európy asistentom trénera Štefana Tarkoviča v slovenskej reprezentácii.
debata (4)

Nemecký futbal dôverne pozná. Dnes práve reprezentanti Nemecka otvoria finálový turnaj majstrovstiev Európy stretnutím so Škótskom v Mníchove (21.00 h).

Žije už Nemecko naplno šampionátom?

Samozrejme, a nielen teraz, keď zostalo pár hodín do úvodného zápasu. Nemecko je futbalová krajina a žilo Eurom v podstate odvtedy, ako mu odklepli toto veľké podujatie. O túto možnosť sa dlhšie usilovalo. Pre každú krajinu je veľká česť, keď je jej dopriate hostiť najlepšie tímy kontinentu.

Nemci to už zažili, organizovali v minulosti európsky i svetový šampionát…

Majú výbornú futbalovú infraštruktúru. Som si istý, že zorganizujú turnaj na vysokej úrovni a najbližší mesiac to bude veľký sviatok futbalu. Teší ma, že sa uskutoční v podstate na skok od Slovenska a budú si ho môcť vychutnať aj naši fanúšikovia.

Calzona o nominácii na ME a mladých hráčoch
Video
Tréner slovenskej reprezentácia pred ME vo futbale.

Zvládnu Nemci turnaj aj na ihrisku?

To je, samozrejme, iná otázka. Nemecká reprezentácia je v poslednom období pod paľbou kritiky. Ubehlo už dosť času od jej posledného úspechu – pred desiatimi rokmi sa stala majstrom sveta v Brazílii. V krajine cítiť obrovské očakávanie. Je to zaujímavá situácia. Na jednej strane vládne kritika, na druhej Nemci čakajú, že sa mužstvo doma vráti na európsky trón.

Na MS 2022 v Katare nepostúpili zo skupiny. Dokážu využiť domáce prostredie a pripraviť sa na významný turnaj, ako to vedeli v minulosti?

Nemecko nastupuje na takéto podujatia vždy s najvyššími ambíciami. Tak to bude aj teraz. Otáznik je síce v súvislosti s ich výkonnosťou na mieste, ale stále majú vysokú individuálnu i kolektívnu kvalitu. Budú to musieť potvrdiť na ihrisku. Tento rok Nemci ani v jednom zo štyroch zápasov neprehrali, pred šampionátom remizovali bez gólov s Ukrajinou a zdolali Grékov 2:1. Neboli to pre domácich jednoduché zápasy, ale v generálke vyhrali. Nemecko čaká na úspech. Hráči sú pod tlakom, ale sú na to zvyknutí.

Nino Marcelli ŠK Slovan Čítajte viac Toľko Slovákov vo Feyenoorde? To by bolo zaujímavé. Agent naznačil budúcnosť Haraslína a Marcelliho

Patria k favoritom turnaja?

Podľa mňa patria do okruhu favoritov. Nevyšli im podľa predstáv už tri veľké turnaje po sebe, dúfajú, že to teraz zlomia. Myslím si, že môžu hrať o medaily. Dôležitý bude už dnešný zápas, a potom ďalší vývoj v skupine. Nechcem tvrdiť, že so Škótmi to bude pre nich kľúčový súboj, ale môže nastaviť atmosféru v krajine. Potrebujú pozitívny výsledok, ktorý im prinesie sebavedomie i rešpekt. Potom môžu byť nezastaviteľní a budú chcieť byť Nemcami, ako vo svojich lepších časoch.

Koho považujete za hlavných kandidátov na finále šampionátu?

Neviem povedať jedno-dve mužstvá. Španieli, Francúzi, Angličania, Belgičania, ale aj Portugalčania či Chorváti. Koľko som ich už vymenoval…? Niektorým z nich nevyšli naposledy majstrovstvá sveta v Katare, tiež pred nimi patrili k favoritom. Netrúfam si tipovať. Vysokú kvalitu majú naozaj viacerí a ktorýkoľvek z týchto tímov môže oslavovať titul. A verím, že nielen oni nám ponúknu pekný futbal. Už sa teším.

Komu budete držať palce vy?

Dobrému futbalu. Rád si vychutnám každý kvalitný zápas. Veľmi rád sa pozerám na Ronalda. Má môj obdiv. Som zvedavý, čo vo svojich 39 rokoch ukáže celej Európe. Vek nehrá úlohu, ani nikdy nehral. To povedali pred mnou už iní, že vek je len číslo. V prípade Ronalda to platí, klobúk dolu pred ním.

Dúbravka futbal Čítajte viac Pôjde po stopách Moravčíka či Vargu? O Dúbravka sa okrem Saudov zaujíma aj Celtic

Čo Slovensko? Aké má šance v skupine s Belgickom, Ukrajinou, Rumunskom?

Pre mňa sú favoritom Belgičania. Ale som presvedčený, že nebude pre nich jednoduché, aby nás zdolali. Aj my máme dobrých hráčov, ale väčšia kvalita je na strane súpera. O druhé postupové miesto sa pobijú ďalšie tri tímy, ktoré sú vcelku vyrovnané. Rumunov nemôžem príliš hodnotiť, lebo som ich dlhšie nevidel hrať. Kto však dlhodobo sleduje futbal, vie, čo môžeme od nich asi očakávať, aký futbal budú hrať. Ukrajinu som pozorne sledoval pred pár dňami, keď nastúpila proti Nemecku. Bude to zdatný súper. Nemci ich dosť bili, ale keď Ukrajinci dostali na chvíľu priestor, boli nebezpeční. Majú niekoľko šikovných, nebezpečných hráčov.

Pred troma rokmi ste boli na Eure jeden z trénerov Slovákov. V čom vidíte najväčšie rozdiely medzi mužstvom vtedy a teraz?

Najväčší rozdiel je v tom, že teraz viacerí reprezentanti pravidelne hrávajú v kluboch. Majú zápasovú prax v dobrých tímoch. Sú v inej situácii, vo väčšej pohode. Máme jedenástku hráčov, ktorí sú zápasovo vyťažení. Pred troma rokmi bolo všetko inak. Bolo covidové obdobie, ešte dve-tri hodiny pred stretnutím sme tŕpli, čo sa stane, či všetci budú môcť hrať. Bol to obrovský cirkus, bláznovstvo. Hoci veľká časť základnej zostavy bola rovnaká ako teraz. A zopár hráčov bolo medzi náhradníkmi a teraz budú v základe.

Zdá sa však, že v základnej zostave nastúpi Pekarík, ktorý pôsobil veľa sezón v Nemecku, ale v posledných už hrával málo…

Neviem to určite, ale Peky bude možno jediný na turnaji, ktorý v sezóne nehrával, ale na šampionáte ho uvidíme v základe. Nastúpil v ňom aj v generálke, takže je to reálne. Je to záhada. Veľa trénerov tvrdí, že v národnom drese môže hrávať len ten, kto hrával aj v klube. On svojím prístupom a charakterom túto zásadu vyvracia. Má stále mužstvu čo dať, vieme, čo dokáže. Myslím, že sa nemusíme báť, svoju robotu si urobí.

Máta vás ešte zápas so Španielskom v Seville pred troma rokmi?

Keď sa mužstvo rozlúči s turnajom prehrou 0:5, je to pre trénera vždy nepríjemné. Tento výsledok nás bude ešte dlho mrzieť. Vrhne potom zlé svetlo na celú predchádzajúcu prácu. Ale urobili sme aj kus dobrej roboty a pre mňa to bola výborná skúsenosť, veľa som sa naučil. Videl som tento týždeň španielsku generálku so Severným Írskom a tiež im dali päťku. Španieli rozoberú každé mužstvo. Teraz, pred troma rokmi, pred desiatimi…

Ešte stále hrávate futbal?

Súťažne už nehrávam. Ale nastupujem za starých pánov Norimbergu. Pri rôznych príležitostiach, hodové zápasy, nejaké exhibície. Nie je to malá porcia. Ročne asi 25 stretnutí a k tomu ďalšie v zime v hale. Som stále v pohybe. Je to perfektný pocit stretnúť sa s bývalým spoluhráčmi a kamarátmi. V Nemecku sa dá celý rok zabávať futbalom.

Minulý víkend ste sa objavili aj na Slovensku a odohrali ste zápas v drese Diviny v ôsmej lige…

Áno, sľúbil som to ešte v zime a dodržal som slovo. Pricestoval som na otočku a neľutoval som to. V tíme Diviny pôsobia moji bývalí spoluhráči zo Žiliny Miro Barčík a Braňo Labant. Dali sme sa zasa dokopy. Urobil som to kvôli nim i fanúšikom.

Juraj Kucka Čítajte viac Skupinu vnímajú ako rozbeh pred osemfinále. V Bruseli hrá stále Československo, slovenský futbal príliš nepoznajú

Tešili ste sa z víťazstva 8:0, dali ste dva góly. Vládali ste?

Mne kondička nikdy nerobila problémy, stále ju mám dobrú. Prišlo veľa ľudí, bolo príjemné počasie, dobrá atmosféra, slušný futbal, nijaké vylomeniny. Bol to pre mňa pekný zážitok. Dôležité bolo, že sa ľudia bavili, to je úloha futbalu.

Ešte si takýto zápas v budúcnosti zopakujete?

To neviem. Pýtali sa ma na to aj chalani, nepovedal som zatiaľ nie. Uvidíme, čo mi prinesú najbližšie mesiace.

Zaujímavosti o slovenských futbalistoch na ME 2024 Fotogaléria - 29 fotiek Všetky fotky
Slovenskí futbalisti sa na šampionát naladili...
4 debata chyba
Viac na túto tému: #slovenská futbalová reprezentácia #Marek Mintál #ME vo futbale 2024