Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Calzona: Sme chudobná reprezentácia, na Slovensko by nestavili ani euro. Výkon proti Walesu na ME stačiť nebude

Pekné góly, sebavedomý výkon a nakoniec výhra rozdielom triedy. Slovenskí futbalisti zdolali v generálke na ME 2024 (14. júna - 14. júla) Wales v Trnave 4:0.

10.06.2024 05:45
Francesco Calzona Foto: ,
Tréner Slovenska Francesco Calzona a tréner Walesu Rob Page.
debata (27)

„Ak chceme na šampionáte uspieť, potrebujeme sa priblížiť perfektnému výkonu. Nesmieme robiť chyby, lebo jedna či dve nás môžu proti Belgicku stáť zápas,“ vyhlásil tréner Francesco Calzona na tlačovej konferencii.

Výhra 4:0 nad Wales, ste stopercentne spokojný?

Som čiastočne spokojný, lebo toto na EURO nebude stačiť. Musíme robiť viac v ofenzíve aj defenzíve. Nehovorím, že to nebol dobrý výkon, ale nebolo to ani také, aké by som chcel ja.

Na čom treba pridať pred Belgickom?

Viem veľmi dobré, že sme chudobná reprezentácia. Vieme, aké silné tímy nás čakajú na ME. Musíme byť perfektní, aby sme sa im vyrovnali. Ja sa skôr pozerám na to, čo treba zlepšiť.

Pochválil som ich po zápase a zároveň povedal ja to, čo vám – že to na ME stačiť nebude. Ak tímu ako Belgicku doprajeme jednu dve šance, riskujeme, že zápas prehráme.

Dávid Hancko robil súperovej defenzíve problémy. Čo znamená pre slovenské mužstvo?

Mal dostatok priestoru na svojej strane. Má skvelú fyzičku aj kvalitu. Je to dôležitá zbraň nášho tímu.

Pomôže takéto vysoké víťazstvo aj mentálne?

Hlava je na prvom mieste, pred taktikou a technikou. Máme jedinú možnosť – byť mužstvom. Nemôžeme myslieť, že rozhodneme zápasy ako jednotlivci. V tomto mi chýba viac intenzity a musíme sa dostať do požadovaného levelu čo najrýchlejšie.

Boženík dal gól a výrazne sa pričinil aj o ďalší. Potešilo vás, že útočník číslo jeden sa presadil?

Som spokojný aj za Roba, lebo pracuje pre mužstvo. Vždy som mu veril. Keď dá útočník gól, je to pre neho dôležité, ale je to dôležitá vec aj pre jeho sebadôveru. Páči sa mi však jeho práca pre mužstvo.

SR futbal ME2024 príprava Wales TTX Čítajte viac Úspešná generálka pred biednou návštevou. Slováci sa na EURO naladili víťazne

Juraj Kucka sa vrátil do zostavy po zranení. Potešil vás výkonom?

Kucka je robot. Keď bol zranený, bol som s ním veľa v kontakte. Bol som viac vystrašený ako on, ale hneď vravel, že sa dá dokopy. Je to pre mňa dôležitý hráč. Podáva pomocnú ruku na ihrisku aj v kabíne, je to obrovský profesionál. Vždy keď ho vidím v reprezentácii, tak je šťastný ako bábätko.

Dostal úder do hlavy a Peter Pekarík mal problémy s členkom. Sú v poriadku?

Mali sme viacero problémov počas zápasu. Denis Vavro mal bolesti v zadnom stehennom svale, urobíme kontrolu. Kucka zrejme pôjde na šitie, ale inak všetko v poriadku.

Druhý zápas v rade a štyri góly. O čom to svedčí?

Aj v kvalifikácii sme dávali dosť gólov. Sme mužstvo, ktoré si vie vypracovať šance. Musíme však zlepšiť správanie, keď loptu nemáme. Potrebujeme byť pevní.

Na krídlach sa vymenili Ivan Schranz a Tomáš Suslov. Aké boli ich výkony?

Máme krídelníkov s rôznymi štýlmi. Ivan dodáva rovnováhu tímu. Tomáš je veľmi ofenzívny typ, hoci sa smerom dozadu zlepšil. Schranz má problémy s malými priestormi, ale ak má voľné priestory, je veľmi platný pre tím.

Ako sa vám pozdávala spolupráca Ondreja Dudu so Stanislavom Lobotkom?

Obaja sú veľmi kvalitní. Lobo dokáže získať veľa dôležitých lôpt bez faulu. Ondrej je lepší s loptou na nohe ako bez nej, ale ide výkonnostne hore aj v tomto smere.

Čo vás za tento týždeň potešilo či sklamalo?

Veľa sme pracovali, bolo to tvrdé. Stretli sme sa po dlhšom čase a chalani mali po sezóne, takže to pre nich nebolo jednoduché.

Vidím veľa ľudí šťastných, že ideme na EURO. Včera sme na autogramiáde videli veľa malých detí, ktoré si prichádzali po podpisy.

Pre mňa osobne je to obrovská satisfakcia. Dosiahli sme veľký výsledok, ale chceme viac. Ak to aj nevyjde, musíme hodnotiť tieto dva roky pozitívne. Urobíme aj nemožné, aby sme Slovákov ešte potešili.

Róbert Boženík Čítajte viac Rohožník? Nemám na Kozáka ťažké srdce. Vittekove góly som sledoval ako žiak v telocvični, plním si sen chlapca z Terchovej

Program v najbližších hodinách?

Chalani majú pár hodín voľno, aby sa stretli s rodinami. Povedal som im, aby to nepreháňali so zábavou, ale zaslúžia si trochu oddýchnuť. Je správny čas, aby šli domov za svojimi blízkymi.

Pred kvalifikáciou bolo veľmi málo ľudí, čo by si na nás stavili čo i len euro, to môžem odprisahať. Povedal som aj hráčom, že je pred ME dôležité, aby si našli nový cieľ.

Nemôžeme sa pozerať na to, čo sme dosiahli. Akceptujem, ak nepôjdeme ďalej, ale musím mať pocit, že odovzdáme maximum a súperi boli lepší.

Ak by sme vypadli zo skupiny a nemal by som tento pocit, osobne by som sa domov vracal sklamaný. Nezaujíma ma, čo sa stalo dnes s Walesom, to je minulosť. Zaujíma ma, čo sa stane zajtra.

Hodnotenie hráčov Slovenska na ME 2024 Fotogaléria - 28 fotiek Všetky fotky
Slovenskí futbalisti pripravili rodákom veľa...

© Autorské práva vyhradené

27 debata chyba
Viac na túto tému: #EURO 2024 #Francesco Calzona