Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rohožník? Nemám na Kozáka ťažké srdce. Vittekove góly som sledoval ako žiak v telocvični, plním si sen chlapca z Terchovej

V mužstve, ktoré sa nakoniec bilo o záchranu, dal jedenásť gólov. Pochvalu si však v Boaviste vyslúžil aj za výbornú prácu pre mužstvo smerom do defenzívy. Róbert Boženík (24) sa po neľahkej ceste stal slovenskou jednotkou na poste útočníka.

09.06.2024 06:00
Róbert Boženík Foto: ,
Róbert Boženík v reprezentačnom drese.
debata (2)

Platiť by to malo aj na blížiacich sa majstrovstvách Európy 2024 v Nemecku. (14. júna – 14. júla). „Som rád, že tréner Francesco Calzona nás nehodnotí len podľa čísiel a gólov. Pochváli, aj keď neskórujeme,“ vraví rodák z Terchovej.

Máte hlavu plnú majstrovstiev Európy?

Bola to dlhá sezóna. Nakoniec sme bojovali o záchranu, podarilo sa. Po tom poslednom zápase to so mňa spadlo a už som úplne prepol na národný tím. Chcel som urobiť maximum, aby som sa do tímu dostal.

Boavista začala sezónu veľmi dobre, ale nakoniec sa zachraňovala v hodine dvanástej. Mrzelo to?

Boli to nervy. Sezóna bola plná vzostupov aj pádov. Celkovo to však hodnotím veľmi dobre. Dal som 11 gólov v ťažkej súťaži. Mimo zranení som bol dôležitým členom základnej jedenástky.

Počas jarnej časti ste sa zranili, už je všetko v poriadku?

Áno, naštastie (zaklope na drevo). Stihol som pred prípravou aj stretnutia v klube, čo ma teší. Oddýchol som si počas zranení. Mrzelo ma to, ale aj mentálny kouč ma nabádal, aby som trochu vypustil hlavu. Pracoval som trikrát denne na tom, aby som bol po zranení ešte silnejší.

Zdá sa, že sa všetci do reprezentácie tešíte. Platí to?

Áno. Dlho to tu spolu ťaháme. Užívame si to a ihrisku aj mimo neho. Tešíme sa na seba aj trénerov.

Má na tom výrazný podpis aj tréner Francesco Calzona?

Po jeho príchode nastala obrovská zmena v tom, ako chceme hrať. Dovtedy som mal pocit, že sa niekedy až moc prispôsobujeme súperom. Tréner Calzona prišiel s jasnou víziou, ako budeme hrať.

Uverili ste jej od úvodu? Štart jeho pôsobenia v Lige národov ani v kvalifikácii nebol najlepší…

Aj v škole alebo vo vzťahu s priateľkou potrebujete čas. Máme hviezdy, sú tu aj pracanti. Nie sme krajina, ktorá ničí súperov piatimi gólmi. Sedí nám určitý štýl futbalu.

Aký?

Sme agresívny, napádame, snažíme sa súperovi dostať pod kožu. A je jedno či čelíme Portugalsku alebo San Marínu – vždy pôjdeme do zápasu s rovnakým zámerom. Zároveň nechceme stáť na mieste.

Musíme sa posúvať. Verili sme tomu od začiatku, hoci to na začiatku nevyzeralo dobre. Vnímali sme aj negatívne reakcie, ale nemali sme pochybnosti. A vlastne v kvalifikácii sa rýchlo dostavili nielen výkony, ale aj výsledky a postúpili sme na ME.

Pavol Farkaš, Francesco Calzona Čítajte viac Slovákom bude prekladať, že na EURO nejdú. Posol zlých správ od Calzonu? Nedávam do toho emócie, hoci pozitívne veci sa hovoria lepšie

Nie sme futbalovou veľmocou, často si nevypracujeme priveľa šancí. O to náročnejšie to má slovenský útočník v porovnaní s portugalským či belgickým?

Iste, ten servis nie je taký. Som rád, že Calzona nás nehodnotí len podľa čísiel a gólov. Pochváli, aj keď neskórujeme. Pritom všetci útočníci, čo sme v tíme, chceme dať gól.

Úprimne, je to náročné. Či chcete alebo nechcete vnímate hlasy z okolia, že najväčším problémom slovenského futbalu je post útočníka. Možno ľudia nevidia tú druhú stránku.

Ktorú?

Že za zápas máme možno jednu dve šance a tú si tiež nemusí vytvoriť hrotový útočník. Nie som útočník, ktorý dá 30 gólov za sezónu. Bodaj by som bol, ale moja hra je skôr založená na práci pre tím napádaním či defenzívou. A k tomu pribalím možno 10–15 gólov.

Tréner Calzona často vyzdvihuje vašu prácu pre defenzívu. Čo je vašou úlohou?

Vie, že moja silná stránka je napádať súpera do úmoru. Tím je u mňa vždy na prvom mieste. Niekedy je to aj na úkor gólu. Calzona chce, aby som bol prvým obrancom.

Robím všetko preto, aby sme kvôli lopte nemuseli šprintovať 60 metrov naspäť, ale získavali ju už na súperovej polovici a mohli sa vracať trebárs 20–30 metrov.

Potom má na krídle Ivan Schranz, Tomáš Suslov či Lukáš Haraslín viac síl, aby mi to pripravili do šestnástky alebo sami zakončili alebo chalani v strede Stano Lobotka, Juraj Kucka či Ondrej Duda o pár sekúnd viac času a dostatok alternatív na výstavbu útoku.

Vyhovuje vám to?

Myslím, že je to stávka na moje kvality. Tréner hľadá správu cestu, aby sme všetci boli čo najdôležitejší. Pred gólmi sa však neskrývam a som po nich hladný.

Tomáš Rigo Čítajte viac Pred rokom by som neveril, že mám šancu na EURO. Najbližšie noci veľa nenaspím

Poteší, keď za vami reprezentačný tréner stojí?

Pre psychiku je to možno kľúčové ak ste útočník. Som vďačný celému realizačnému tímu. Veľa času trávime spolu a analyzujeme moju prácu. Rád by som výkon posunul na čo najvyššiu úroveň.

Zároveň – nedá sa robiť všetko. Je to jednoduché: buď budete robiť, čo chce tréner a budete hrať alebo zostanete na lavičke. V kluboch máme iné roly, ale v národnom tíme to má jasne definované. Všetci vedia, čo majú robiť. Vtedy môžete byť úspešní.

Pýtal som sa preto, že na jeseň 2018 odchádzajúci tréner Slovenska Ján Kozák skomolil vaše meno a nazval vás Rohožníkom. Dotklo sa vás to?

Úprimne? Nie. Ani som o tom nevedel. Chlapci v Žiline si zo mňa spravili srandu a prelepili mi meno v šatni na Rohožník. Pozrel som si video z tej tlačovej konferencie. Sme ľudia, každý sa môže pomýliť. Nebolo to mierené naschvál.

Trénera Kozáka si nesmierne vážim. Je to osobnosť slovenského futbalu a na tej tlačovke bolo plno emócii a hnevu. Občas mi to chlapci pripomenú a zasmeje sa, ale ťažké srdce na Kozáka nemám.

Podobá sa váš herný prejav tomu, čo ste hrávali v Žiline?

Dalo by sa povedať, áno. Aj tam som plnil podobné úlohy. Bol som od malička vedení k tomu, že musím mužstvu pomáhať. Lebo ak to robím, príde skôr či neskôr aj individuálna odmena v podobe gólu.

V Boaviste nemáme takú hernú kvalitu, a tak sme skôr v bloku a sústreďujeme sa na protiútoky. V reprezentacii chceme hrať dominantne s loptou a snahou vnútiť súperovi náš štýl.

Je pravda, že v Boaviste boli problémy s výplatami?

Človeka to vyruší, niekedy to nie je ľahké. Snažil som sa však sústrediť skôr na dianie na trávniku. Išiel som do ročníka 2023/24 s tým, že to bude moja sezóna. Chcel som byť najlepší na ihrisku bez ohľadu na to, či výplata meškala mesiac, dva alebo tri, nesústredil som sa na to.

Dá sa to?

Musíte na tom pracovať. Neriešil som peniaze, vidinou bolo EURO. Chcel som tam ísť ako slovenská jednotka na poste útočníka a všetko som tomu podriadil.

Preto som pri prestupe do Boavisty spravil krok dozadu, aby mohli prísť dva dopredu. Snažil som sa byť profesionál a odviesť maximum na trávniku. Svoju energiu som nechával tam a meškajúcimi výplatami sa veľmi nezaoberal.

10. Lux vs. SR Čítajte viac Calzona: Som hrdý, že ideme so Slovenskom na EURO. Ak hráča nevyberiem, neznamená to, že niekto zomrel

Zo Žiliny ste prestúpili do Feyenoordu, kde sa však naplno nepresadili. Je dôležité, aby si hráč uvedomil, že potrebuje spraviť krok dozadu, aby sa neskôr posunul?

Nie je to ľahké, ale musíte si to priznať a spočítať si, na čo máte a na čo nie. Mal som vtedy na stole viacero ponúk. Chcel som pomôcť aj Žiline. Vybral som si Rotterdam – krásne mesto, skvelý klub, obrovská fanúšikovská základňa. Chcel som to skúsiť. Vedel som, že na to mám.

Mali ste byť stávkou do budúcnosti, ale situácia sa veľmi rýchlo otočila. Čo sa stalo?

V priebehu jedného zápasu sa zranili dvaja útočníci a šiel som do hry. Dal som víťazný gól. A z chlapca, ktorý mal dostať čas na aklimatizáciu, bola voľba číslo jeden. Hodili ma do vody, ale neutopil som sa.

Prišli aj ďalšie góly a potom pandémia koronavírusu, všetko sa stoplo a v klube nezostal kameň na kameni. Prišlo nové vedenie a tiež 15 hráčov. Chcel som bojovať o miesto, ale skomplikovalo mi to zranenie. Nehrával som a potreboval som zmenu.

Hosťovali ste aj vo Fortune Düsseldorfe, kde odohráte duel ME proti Ukrajine. Ani tam to úplne nevyšlo, prečo?

Išiel som tam s tým, že budem hrávať pravidelne v základnej zostave. Začal som dobre, dal som góly, ale znova vymenili trénera a bol som na druhej koľaji ako vo Feyenoorde. A nakoľko nie ste ich hráč, neberú na vás ohľady. Je im jedno, ako sa cítite, aj tak po sezóne odídete preč.

Potom sa ozvala Boavista, znova však iba hosťovanie. Bolo v niečom iné, ako to vo Fortune?

Düsseldorf bola ťažká skúška v 22 rokoch. Nemôžete zostať na mieste, nadávať, vyplakávať, hnevať sa na všetkých okolo seba. Musíte makať ďalej, lebo toto obdobie raz skončí a je potrebné, aby ste na začiatku toho pekného boli pripravení.

Podnikli ste špeciálne kroky?

Doviedol som si kondičného trénera zo Slovenska, spolu sme makali každý jeden deň. Začala príprava Feyenoordu, ale vedel som, že pôjdem preč. Všetky veci som dal mimo a sústredil sa na jedinú – aby som hrával. Bez toho nebudem napredovať. A prišla ponuka z Porta.

Michal Tomič Čítajte viac Slovensko prišlo o obrancu, na ME ho nepustí zranenie. Calzona povie nie ešte piatim

Nebáli ste sa ďalšieho hosťovania?

Bral som to ako krok späť do klubu, kde nehráte o majstra či európske poháre, ale skôr v pokojnom strede tabuľky. Dávali šancu mladým a ja som skoro rok poriadne nehral. Boli tam obavy.

Vaše či vedenia?

Možno aj vzájomné. (úsmev) Nikto tam nevedel po anglicky, nová krajina aj liga. Začiatok bol náročný, ale pomohla mi tá tvrdá drina. Nakoniec Boavista uplatnila opciu na trvalý prestup.

Za 2,5 milióna, čo na taký klub nie je málo…

Presne, také veľké peniaze do hráčov neinvestujú. Bol som jediný, u ktorého hosťovanie premenili na trvalý prestup. Nečakal som to.

Bol to záväzok?

Poteší, keď vo vás vidia potenciál. Mal som radosť, bol to nový začiatok. Aj pozícia hráča je iná, ak do teba investujú peniaze. Mám za sebou výbornú sezónu, čo ma veľmi teší.

Dohrať ste ju mohli v Seville, nakoniec to padlo. Mrzelo to?

Áno, bola to obrovská výzva. Jedna z najlepších líg, klub, čo vyhral trikrát po sebe Európsku ligu. Boavista mala finančné problémy a chcel som jej pomôcť. Prestup v zime by bol risk. Debatovali sme o tom aj s trénerom Calzonom s vyhliadkou na EURO. Ťahalo ma to do Španielska.

A potvrdila to aj analýza realizačného tímu. Štýl Sevilly mi mal sedieť a mohol by som od prvého momentu som mohol hrávať.

Všetko vyzeralo ako hotová vec. Prečo nakoniec prestup padol na poslednú chvíľu?

Bol som dohodnutý na podmienkach. Absolvoval som tam lekárske testy, všetko bolo pripravené na postup.

Na poslednú chvíľu Boavista zvyšovala prestupovú čiastku, menili sa aj detaily v zmluve a času v posledný prestupový deň bolo málo. Hneď na druhý deň som to uzavrel v hlave a vrátil sa do Porta.

Dávid Hancko Čítajte viac Rosický vo mne videl lídra skôr ako ja. Hodnota 35 miliónov? Pekné číslo, ale hrať za mňa nebude

Necítili ste pachuť?

Bral som to ako ďalšiu kapitolu futbalového života. Znova platí – buď sa začneš sťažovať alebo znova začneš makať.

A čo fanúšikovia Boavisty? Ako reagovali na návrat hráča, ktorý chcel odísť?

Čakal som, že to bude horšie a dajú mi to ľudia pocítiť. Nestalo sa. Presvedčil som ich svojim prístupom. Aj keď som nedal gól, bojoval som a jazdil po zadku. Potom mi možnosť prestupu nezazlievali. Zároveň pochopili, že som mohol Boaviste pomôcť finančne.

Viacerí z vás riešite vašu budúcnosť. Kde bude Róbert Boženík hrať po ME?

Sedel som s vedením Boavisty aj s agentom. Potrebujú, aby som sa posunul, lebo finančné zdravie klubu nie je najlepšie a zároveň menšie kluby žijú z prestupov. Som pre nich najhorúcejší artikel.

Ak príde zaujímavá ponuka, spravím krok dopredu. V minulosti som dával na vnútorný pocit a teraz cítim, že nastal čas ísť ďalej. Ak sa tak stane, bude vždy Boaviste zaviazaný, lebo som v Porte našiel toho starého Roba Boženíka.

Slovensko ide na štvrtý veľký turnaj. Z útočníkov najviac zažiaril Róbert Vittek, štyrmi gólmi na MS 2010 v Juhoafrickej republike. Sledovali ste to?

Chodil som na základnú školu do Žiliny. Sledovali sme jeho góly v telocvični. Pekné spomienky.

Možno sa to podarí aj vám…

Nerozmýšľam nad tým takto dopredu. Útočník Slovenska je vždy pod tlakom. U nás je on zodpovedný za celý výkon aj výsledok tímu. Časom som sa naučil s tým pracovať najmä po mentálnej stránke. Vždy robím všetko preto, aby som dal gól a zároveň aj pomohol.

Reprezentovať Slovensko na EURE je obrovská výzva. Milujem futbal a hrať ho na vrcholnom fóre v najcennejšom drese je úžasné. Teším sa na to, budem si takúto česť užívať. Ako chlapec z Terchovej som sníval o takýchto momentoch a teraz sú tu.

S čím budete po šampionáte spokojný?

Po zápase so San Marínom som mal míting s asistentmi, aby som bol pre mužstvo čo najviac platný – v ofenzíve aj v defenzíve. Tréner Calzona prvom mítingu povedal, že ideme na EURO ukázať slovenský futbal. Chceme sa pobiť o postup zo skupiny a ísť na turnaji čo najďalej.

Čakajú nás silní súperi, ale som presvedčený, že môžeme hrať s každým. Veď dva kvalifikačné duely proti jednému z najlepších európskych tímov z Portugalska sú toho dôkazom. Belgicko je top tím, hrajú skvele. Pozrel som si Ukrajincov v baráži a silní sú aj Rumuni.

Nominácia Slovenska na ME 2024 Fotogaléria - 26 fotiek Všetky fotky
Martin Dúbravka
 Post: brankár
 Vek: 35...

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Róbert Boženík #EURO 2024