Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Nie sme v škôlke. Slovenskí novinári sú na Calzonu mäkkí, Talian nevysvetlil prípady Maka, Weissa ani Valjenta

"Nejdeme na majstrovstvá Európy v najsilnejšom zložení a to je pri našom tíme priveľký luxus." Tak znela prvá veta zhruba polhodinového rozhovoru s bývalým reprezentantom Ladislavom Molnárom (63) o širšom výbere slovenského národného tímu pred blížiacim sa Eurom v Nemecku.

29.05.2024 05:40
debata (15)

Tréner Francesco Calzona v pondelok vybral 32 hráčov, ktorí zabojujú o 26 miesteniek v konečnej nominácii.

Ladislav Molnár. Foto: facebook.com
Ladislav Molnár Ladislav Molnár.

Takže vás nominácia nepotešila?

Chýbajú mi tam viacerí hráči.

Napríklad?

Jeden je kapitánom klubu v španielskej La Lige. Martin Valjent ju hrá pravidelne. Luxusom je nechať doma aj Róberta Maka. Odskúšaný krídelník, ktorého ťah na bránku i skúsenosti tímu mohli pomôcť. A taktiež mi chýba Aleksandar Čavrič, ktorý by zlepšil najslabšiu stránku nášho tímu – ofenzívu.

Budú slovenskému tímu chýbať?

Minimálne dvoch z tejto trojice si viem predstaviť v základnej zostave. Nechať ich doma je priveľký komfort. Mali by sme zobrať najsilnejší výber. Hodiť za hlavu egá a žabomyšie vojny a zomknúť sa.

Prečo to dospelo až do tohto bodu?

Nedostatočná komunikácia dotknutých hráčov, hlavného trénera a jeho realizačného tímu. Ide o reprezentáciu, nič viac neexistuje. Nemali by sme merať, kto je viac urazený alebo v práve. Na Euro majú ísť najlepší a to sa nestane.

Máme ťažkú skupinu, hodil by sa každý kvalitný futbalista. O tejto trojici sa bude hovoriť dovtedy, kým zvyšok tímu nestrhne záujem kvalitnými výsledkami proti Belgicku, Ukrajine a Rumunsku iným smerom. Zároveň to platí aj opačne – čím horšie budú výkony a výsledky, tým viac sa ich mená budú spomínať.

Škrtel Hamšík Čítajte viac Škrtel o Calzonovej nominácii: V prípade Maka a Čavriča zlyhala komunikácia

Valjent odohral v La Lige viac ako sto zápasov, vrátane kompletného aktuálneho ročníka, kedy si

Malorka zahrala vo finále Španielskeho pohára. Aký je dôvod jeho absencie? ====
Dobrá otázka, ale nie na mňa. Hovorilo sa o zdravotných problémoch, ale tie malo viacero hráčov. Vidím za tým niečo iné.

Čo?

Možno vojnu agentov alebo politiku. Inak si to racionálne neviem vysvetliť.

Myslíte si, že Calzona reaguje na kritiku hráčov až priveľmi tvrdo?

Nie sme v škôlke. Nemyslím si, že sú hráči takí hlúpi, aby sa stavali voči trénerovi. Im neprekáža slabé herné vyťaženie, ale to, že im to tréner nevysvetlil.

Takže zlyhala komunikácia?

Jednoznačne. Ani v prípadoch Weiss, Mak, Valjent či Čavrič neboli jasne vysvetlené dôvody, prečo hráči v tíme chýbajú. A z vyjadrení niektorých reprezentantov to nebolo vysvetlené nielen verejnosti, ale ani im samotným.

To je neakceptovateľné. Herne sme sa posunuli dopredu, ale z hľadiska komunikácie dozadu. Chýba mi to ako fanúšikovi. Znova sa všetko zahmlieva a zakrýva a ja netuším prečo. Anglickí novinári by spustili úplne inú vojnu s trénerom, keby sa to dialo.

Máte pocit, že slovenskí novinári sú na Calzonu mäkkí?

O tom sa nemusíme baviť. (úsmev)

Luxembursko šport futbal ME2024 kval. J-skupina Slovensko Mohlo by Vás zaujímať EURO 2024: Všetko o ME vo futbale na jednom mieste

Nedožadujeme sa odpovedí na nezodpovedané otázky?

Myslím si, že slovenského trénera by ste spovedali viac. Pýtali sa na absencie Valjenta, Maka, Čavriča a v čase keď bol zdravý a mal formu aj ohľadom Weissa.

Naznačili ste, že hráči nie sú hlúpi a nepôjdu proti trénerovi. Prečo potom Mak kritizoval Calzonu v médiách?

Muselo ho to poriadne dopáliť. Robo musel počítať s tým, že sa v nominácii na kemp pred Eurom neobjaví. Nebolo mu však jedno, čo sa v tíme deje.

Chápem, že ako tréner nevyhoviete všetkým a nie je možné sa ku každému správať ako k dieťaťu. Lenže Mak nie je tínedžer, ktorý zbiera skúsenosti. Patrí k najvyťažovanejším hráčom v histórii.

Zaslúži si podľa vás iný prístup?

Len aby sme sa vyhli nedorozumeniu – všetci sú si rovní. Avšak po celodennej ceste zo Sydney si nezaslúži ani vysvetlenie, prečo hral pár minút v marcových zápasoch? Nonsens.

Pojítkom medzi kabínou a Calzonom má byť Marek Hamšík. Máte pocit, že si neplní svoju rolu dostatočne?

Calzona mal pred marcovými zápasmi hneď Hamšíkovi prikázať, aby zavolal Makovi a vysvetliť mu, že ho nepotrebujú skúšať, aby sa v Sydney pripravoval na májový zraz pred Eurom. Takto ho zbytočne ťahali cez celú zemeguľu.

Tieto veci by mali byť samozrejmosťou aj v kluboch v nižších súťažiach, nie to ešte v reprezentácii. Banalita, stačilo tak málo, možno dve tri vety a Mak mohol byť v reprezentácii.

Róbert Mak Francesco Calzona Čítajte viac Calzona mu neodpustil verejnú kritiku. Mak chýba v širšej nominácii na Euro

Lenže kritizovať trénera verejne nie je najšťastnejší krok. Nemali by takéto veci zostať v kabíne?

Súhlasím, ako hráč musíte kouča rešpektovať. Neznášal som, keď za mnou chodili so somarinami. Vtedy si tréner rýchlo spraví poriadok a história nám ukázala, že Calzona sa s kritikmi nepára.

Spomeňme si, čo odkázal expertom po postupe na Euro. Zdalo sa, že mu na Slovensku nikto nerozumie. V tomto prípade si však myslím, že má Mak pravdu.

Máte pocit, že sa hráči učia Calzonov herný systém a tréner zasa rolu hlavného trénera?

To ste pekne povedali. Zlyhala komunikácia, základná vec, ktorú sa Calzona učí na slovenskej lavičke. Predtým bol v roli asistenta a tiaž bola na jeho nadriadených.

Nedal si však Čavrič vlastný gól tým, že prestúpil do Japonska, kde počas ME pokračuje súťaž?

Všetci vieme, prečo tam išiel. Japonská súťaž je kvalitnejšia, má lepšie podmienky a aj výplata bude krajšia.

Keby v Kašime odohral dva zápasy, prišiel na marcový zraz, počas ktorého by sa chytil jeho konkurent a posadil by ho na lavičku, Čavrič by šiel na ME ako futbalista vysedávajúci na lavičke. To by Slovensku nepomohlo.

Mohol zostať v Slovane.

To nevieme.

Francesco Calzona Čítajte viac Calzonu nezaujíma, ako dlho ste v lietadle. Mal by Makovi hneď zavolať, inak sa mu kabína Slovenska rozpadne

Myslíte si, že sa niekto zo spomínanej štvorice ešte v reprezentácii pod Calzonom objaví?

Weiss má túto etapu za sebou. Zdravotný stav mu nedovoľuje, aby bol prínosom pre reprezentáciu. Valjent je ako Columbova žena – nikto nevie, prečo v tíme nie je, pretože nikto nič nepovie.

Martin spoločne s Robom a Aleksandarom musia počkať, ako sa vyvinie Euro. Ak sa vydarí, zostanú v zabudnutí. Ak nie, začnú sa žehliť vzťahy.

Hráči tvrdia, že Calzona je tvrdý a férový. Pomohlo by mu, keby bol väčší diplomat?

Nečudujem sa mu. Keď prišiel do reprezentácie, všetci boli proti nemu a to ešte neodohral ani zápas. Začiatok mal ťažký, ale postúpil na ME a to je úspech. Nikto mu ho nevezme.

Vždy sa vyjadroval priamo a svojsky, ale niektoré jeho slová boli nešťastné. Domnievam sa, že by zopár možno vzal aj späť.

Jeho odbornosť je nespochybniteľná, ale reprezentačný tréner by mal mať nadstavbu a kvalitnú komunikáciu smerom do kabíny aj mimo nej. Ďalšie vysvedčenie jeho progresu príde čoskoro.

Po Eure v Nemecku?

Áno. V kvalifikácii zavrhol Weissa a výsledky mu dali za pravdu. Očakávam to isté po ME.

Ak mu výsledky dajú za pravdu a uspejeme, zbytočne sme teraz tliachali niekoľko minút o Valjentovi, Makovi a Čavričovi. (úsmev) Bude to bezpredmetné. Tak by to malo byť, lebo za rozhodnutia zodpovedá len Calzona.

Je podstatné, aby v nich nepodľahol tlaku?

Musíte mať hrošiu kožu. Veriť si a nepodľahnúť. Nie je to ľahké, lebo v krajine nie je sledovanejší futbalový tím ako ten reprezentačný. Kvalifikáciu zvládol, dosiahol cieľ, treba mu uznať kredit a povedať: Francesco, mal si pravdu!

Avšak nech nečaká, že ho budeme chváliť, ak to nevyjde. Ešte sa mu aj priloží. Preto je trénersky chlieb niekedy veľmi chutný a inokedy zasa príliš tvrdý. Nie je to robota pre všetkých.

Platy trénerov účastníkov ME vo futbale 2024 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Pozrite si ročné platy trénerov všetkých 24...

© Autorské práva vyhradené

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Róbert Mak #slovenská futbalová reprezentácia #Ladislav Molnár #EURO 2024 #Francesco Calzona