Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

História majstrovstiev Európy vo futbale

Štyri. Osem. Šestnásť. Dvadsaťštyri. A možno už čo nevidieť aj tridsaťdva. To je história počtu tímov na majstrovstvách Európy.

16.05.2024 07:54
Jozef Čapkovič, Koloman Gögh, kapitán Anton... Foto:
Momentka po finále ME 1976 vo futbale. Titul oslavujú (zľava) Jozef Čapkovič, Koloman Gögh, kapitán Anton Ondruš, Ján Pivarník, Antonín Panenka, tréner Václav Ježek a Marián Masný
debata

Pätnásteho júna 1954 vznikla v Bazileji Union des associations européennes de football, teda Európska futbalová únia (UEFA). Zastrešuje futbalové asociácie po celom starom kontinente, vrátane Slovenska.

Predtým aj po tomto dátume sa futbalové krajiny stretávali na medzištátnych zápasoch či turnajoch. Oficiálne prvé majstrovstvá Európy sa konali v roku 1960 v Paríži a Marseille.

Prvými víťazmi sa stali Sovieti, ktorí vo finále zdolali Juhosláviu 2:1 po predĺžení. Bronz získali reprezentanti ČSSR, ktorí v bitke o bronz zdolali domácich Francúzov.

Boli to prvé majstrovstvá Európy, v Nemecku nás čakajú už 17. v poradí. Zaujímavosťou je, že až do 1980 – teda po ďalších štyroch turnajoch – sa rozšíril počet účastníkov na osem.

Zároveň sa na ňom zaviedlo pravidlo, že sa nebude hrať zápas o bronz a zdolaní semifinalisti si ho podelia.

Francesco Calzona Čítajte viac Sklamanie a prekliaty rok. Tréner Slovákov stále verí, že dostane Neapol do pohárovej Európy

Od ME 1996 to bolo 16 celkov a o dvadsať rokov neskôr 24. Stalo sa to na ME 2016, kde premiérovo štartovali aj slovenskí reprezentanti.

O niekoľko dní ich čaká tretia účasť v rade. Zároveň sa špekuluje nad tým, že by sa počet účastníkov rozšírili ešte viac na 32. Neudeje sa to však skôr ako po šampionáte v roku 2032.

Obhajcami titulu budú na ME 2024 Taliani, pre ktorých to bol po úspešnom rozstrele proti Anglicku druhý celkový triumf.

Ak by sa im podarilo triumfovať, stali by sa spoločne s Nemcami a Španielmi najúspešnejšími účastníkmi s tromi víťazstvami.

Dve majú na konte Francúzi, jedno Rusi (za spomínaný rok 1960), Portugalci, Holanďania, Dáni, Gréci a tiež Česi.

Tým je pripísaný úspech z ME 1976 v Belehrade, kde ČSSR zdolalo Nemecko po pamätnej penalte Antonína Panenku.

Jedenástka hviezd, ktoré na Euro 2024 neuvidíme Fotogaléria - 24 fotiek Všetky fotky
Európsky šampionát 2024 je za dverami, mnoho...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #EURO 2024