Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Aký je hrací systém a formát turnaja EURO 2024?

Starý kontinent čakajú 17. majstrovstvá Európy vo futbale. Skvelou správou je, že sa na ňom po tretíkrát v rade predstavia aj slovenskí futbalisti.

13.05.2024 16:58
SR Bratislava šport futbal kval. ME J Slovensko... Foto:
Slovenský tím pred septembrovým zápasom s Portugalskom.
debata

Zverenci Francesca Calzonu postúpili z J-skupiny s veľkým prehľadom. V desiatich zápasoch vyhrali sedemkrát, raz remizovali a pripísali si dve prehry s víťazom skupiny z Portugalska. Slováci nechali za sebou Luxembursko, Island, Bosnu a Hercegovinu a Lichtenštajnsko.

Budú to tretie ME, v rade na ktorých sa Slováci predstavia. Boli pri tom, keď na EURO 2016 vo Francúzsku debutoval nový formát. Rozšíril počet účastníkov zo 16 na 24 a počet zápasov narástol o dvadsať (z 31 duelov na 51).

Rovnakým systémom sa bude hrať aj tohtoročný šampionát v Nemecku. Každé mužstvo odohrá v štvorčlennej skupine tri zápasy. Počas ME 2024 sú medzery medzi stretnutiami jednotlivých tímov 4–5 dní.

Napríklad – Slováci hrajú prvý zápas proti Belgicku 17. júna o 18.00, druhý s Ukrajinou 21. júna o 15.00 a tretí 26. júna o 18.00 s Rumun­skom. Zaujímavosťou je, že tretie zápasy v jednotlivých skupinách sa hrajú v rovnaký čas – aby sa predišlo kalkuláciám.

rodrigues Čítajte viac Kucka: Hneď prvý deň poslal lekára Slovana niekam, rozbíjal kabínu. Gerson je stratený prípad

Tímy si po základných skupinách veľmi neoddýchnu. Ich program sa v úvodnej fáze turnaja uzavrie 26. júna. Prvé osemfinále je na programe už o tri dni neskôr – 29. júna.

Formát turnaja je veľmi zhovievavý, nakoľko sa zo základných skupín do play off nedostane iba osem tímov.

Do vyraďovacej fázy totiž postúpia priamo do osemfinále najlepší dvaja zo skupiny + štyri najlepšie tímy z tretích miest. Z 24 účastníkov sa teda do druhej fázy turnaja dostane až 16.

Osemfinále štartuje 29. júna, štvrťfinále 5. júla, semifinále 9. júla a finálový súboj je na programe 14. júla o 21.00 na Olympijskom štadióne v Berlíne.

Platy trénerov účastníkov ME vo futbale 2024 Fotogaléria - 25 fotiek Všetky fotky
Pozrite si ročné platy trénerov všetkých 24...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #kvalifikácia EURO 2024