Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Rasizmus po finále rieši už aj princ. Môže zaň vraj aj premiér Johnson

Na mohutnú vlnu rasistických urážok tria futbalistov tmavej pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka na internete po finále majstrovstiev Európy reagovalo rozhorčene vedenie anglickej Futbalovej asociácie (FA), ale aj širšie spektrum verejného života na Britských ostrovoch.

12.07.2021 19:12
Britain England Italy 2020 Soccer Kate william Foto: ,
Britský princ William a jeho manželka Kate si užili športovú nedeľu. Po finále Wimbledonu si pozreli aj vyvrcholenie ME vo Wembley.
debata (41)

Práve Rashford, Sancho a Saka, ktorí zlyhali v penaltovom rozstrele finálového duelu na Wembley, mali „veľký podiel“ na tom, že majstrami Európy sa stali Taliani.

„Sme zhrození z nechutného správania sa ľudí na sociálnych sieťach. Spoločnosti, ktoré ich prevádzkujú, by si mali raz a navždy urobiť poriadok s týmito indivíduami. Urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme podporili postihnutých hráčov a zároveň naliehali na čo najprísnejšie tresty pre kohokoľvek zodpovedného,“ uviedla FA vo svojom vyhlásení.

FA si myslí, že hybnou silou legislatívnych zmien o regulácii hanlivého vyjadrovania na sociálnych sieťach je britská vláda. „Budeme naďalej robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme z hry odstránili diskrimináciu, ale prosíme vládu, aby konala rýchlo a zaviedla príslušnú legislatívu. Toto zneužívanie už nesmie mať následky v reálnom živote,“ skonštatovala FA.

Hovorca korigoval

Aj keď britský premiér Boris Johnson vyhlásil, že "osoby zodpovedné za toto otrasné správanie by sa mali za seba hanbiť“, čelí sústavnej kritike za podporu ľudí hejtujúcich členov anglického tímu, ktorí pokľakli pred zápasmi na ME na protest proti rasovej nespravodlivosti.

Minulý mesiac Johnsonov hovorca uviedol, že premiér sa viac ako na gestá zameriava na konkrétnu činnosť. Táto poznámka viedla k rozšírenej vlne kritiky na adresu premiéra. Neskôr hovorca Johnsona korigoval pôvodný výrok a vyhlásil:

„Predseda vlády rešpektuje právo všetkých ľudí pokojne protestovať a dať najavo svoje pocity týkajúce sa nespravodlivosti. Futbalisti majú jeho plnú podporu.“

V Ríme sa oslavovalo, Londýn zaliali slzy Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Radosť talianskych fanúšikov v Ríme.

Aj tréner Anglicka Gareth Southgate označil rasizmus na sociálnych sieťach na adresu reprezentantov Anglicka za neodpustiteľný.

„Budujeme spolupatričnosť v spoločnosti a táto anglická reprezentácia je majákom tohto procesu. Spájame ľudí na základe dobrých výsledkov národného tímu a naši hráči si takéto odsúdeniahodné prejavy rasizmu nezaslúžia. Vôbec nikto si ich nezaslúži,“ podotkol Southgate.

Neville sa obul do premiéra

Ďalší niekdajší anglický reprezentant Gary Neville nezostal prekvapený, keď si prečítal titulky novín o prejavoch rasizmu voči hráčom tmavej pleti v anglickom národnom tíme.

„Čudujeme sa, že ľudia takto reagujú, keď premiér tejto krajiny uviedol, že je v poriadku, aby mohli byť vypískaní tí, ktorí sa snažia presadzovať rovnosť a bojovať proti rasizmu? Každý problém v tejto krajine sa začína už na vrchole jej politickej pyramídy,“ tvrdo skonštatoval Neville podľa Sky News.

Princ William sa pripojil k refrénu odsúdenia a uviedol, že už je chorý z toho, kam až zašiel rasizmus zameraný na reprezentantov Anglicka.

„Je absolútne neprijateľné, aby hráči museli znášať toto ohavné správanie. Už to raz musí prestať a všetci zúčastnení by mali byť braní na zodpovednosť,“ uviedol na twitteri.

Starosta Londýna Sadiq Khan vyzval spoločnosti vlastniace či prevádzkujúce sociálne médiá, aby podnikli viac krokov na zaistenie zodpovednosti páchateľov. „Vo futbale ani nikde inde neexistuje absolútne žiadne miesto pre rasizmus. Tí, ktorí sú zodpovední za nechutné zneužívanie online, musia byť braní na zodpovednosť,“ napísal Khan na twitteri.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Euro 2020