Federer svojsky povzbudzoval krajanov. Vytiahol aj parkujúci autobus

Švajčiarskym futbalistom sa nepodarilo na kontinentálnom šampionáte vyradiť dvoch európskych gigantov po sebe.

03.07.2021 14:04

V osemfinále EURO 2020 prešli cez úradujúcich majstrov sveta Francúzov po rozstrele zo značky pokutového kopu, no rovnakým spôsobom nedokázali prejsť cez Španielov.

V riadnom hracom čase i po predĺžení sa duel skončil 1:1. Španieli mali počas úvodných 90 minút optickú prevahu a loptu na svojich kopačkách, no veľa príležitostí si nevytvorili.

Aj jediný gól dosiahli zásluhou nešťastného teču švajčiarskeho obrancu Denisa Zakariu po strele Jordiho Albu. Po hodine hry navyše urobili chybu španielski stopéri a Xherdan Shaqiri vyrovnal.

Hráči z Pyrenejského polostrova začali výrazne tlačiť na súpera až v predĺžení po vylúčení švajčiarskeho stredopoliara Rema Freulera v 77. minúte, no rozstrelu nezabránili.

Unai Simon, Mikel Oyarzabal Čítajte viac Švajčiari ďalší šok v rozstrele nepripravili. Po dráme postúpili Španieli

"Moji hráči sú hrdinovia. Zaslúžili by sme si postúpiť. Mám zmiešané pocity. Cítim hrdosť, pretože sme odovzdali zo seba všetko a odchádzame zo vztýčenou hlavou.

Na druhej strane sme boli veľmi blízko semifinále a to sa nám nestáva každý rok," zhodnotil vystúpenie svojho tímu tréner Švajčiarov Vladimir Petkovič.

Hráči s helvétskym krížom na hrudi v osemfinále proti Francúzom suverénne premenili päť pokusov z bieleho bodu, no v piatok zaváhali až trikrát.

Dva pokusy im zlikvidoval brankár Unai Simon, tretí potom mieril nad bránu. Tréner Luis Enrique prezradil, že z jedenástkovej lotérie nemal vôbec obavy.

Česko, futbal Čítajte viac Nepoddajní bojovníci. Dáni ani Česi nechcú na úspechy len spomínať

"Toto bol najpokojnejší rozstrel v celej mojej kariére. Vykonali sme si domácu úlohu, trénovali sme strely, nič viac sme už s realizačným tímom nemohli urobiť.

Mali sme veľkú dôveru v nášho brankára. Videl som ho chytiť veľa pokutových kopov v drese Bilbaa. Je to špecialista na jedenástky," vyzdvihol Simona kouč Španielov.

Luisa Enriqueho nerozhodilo, ani keď hneď v prvej sérii zaváhal Sergio Busquets a natiahol šnúru neúspešných jedenástok španielskeho mužstva na šesť.

Neskôr navyše zaváhal aj Rodri, ktorý striedal v závere predĺženia výlučne preto, aby nastúpil v rozstrele.

"Ľudia vravia, že penalty sú lotéria, no nie je to úplne tak. Hrajú tu úlohu viaceré faktory – kondícia, schopnosť vyrovnať sa s tlakom, kvalita brankára.

Je nemožné ich dokonale natrénovať. Keď však v nich uspejete, je to naozaj dobrý pocit," vydýchol si 51-ročný tréner.

Španielov čaká v semifinále tradičný juhoeurópsky rival z Talianska. Duel je na programe v utorok v londýnskom Wembley o 21.00 SELČ.

Povzbudzovala aj tenisová legenda

Zápas si nenechala ujsť ani hrajúca tenisová legenda Roger Federer.

Švajčiar povzbudzoval krajanov aj na sociálnej sieti twitter, kde zverejnil najskôr grafiku s tvárou vo švajčiarskym a futbalovým motívom.

Neskôr po vylúčení Rema Freulera pridal aj gifko, ktorým tak trochu zmiatol fanúšikov.

Zrejme ním odkazoval na známu frázu zaparkovaného autobusu naznačujúcu výraznú defenzívu a minimálnou snahou o útok.

Federerov španielsky tenisový kolega Pablo Andujar mu poslal pobaveného smajlíka a dôvod na radosť mal aj po zápase.

Švajčiar sa v sobotňajšom 3. kole Wimbledonu stretne s Britom Cameronom Norriem.

Viac na túto tému: #Roger Federer #ME 2020 vo futbale #španielski futbalisti #švajčiarski futbalisti