Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Eriksen sľúbil, že si oblečie dres. Prvé slová po oživení? Sakra, mám len 29 rokov

Lekár, ktorý priamo na ihrisku zachraňoval Christiana Eriksena, opísal dojímavé okamihy po tom, čo sa mu podarilo dánskeho futbalistu oživiť.

17.06.2021 10:23 , aktualizované: 11:47
debata (23)
Kolaps Christiana Eriksena v zápase ME Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Kolaps Christiana Eriksena v zápase proti Fínsku.

Eriksen skolaboval v sobotňajšom otváracom zápase B-skupiny ME s Fínskom (0:1).

Nemecký lekár Jens Kleinefeld uviedol pre nemecké médiá, že dvadsaťdeväťročnému stredopoliarovi dali po niekoľkých minútach masáže srdca krátky elektrický výboj.

Dojímavý moment

„Asi o 30 sekúnd neskôr hráč otvoril oči a mohol som s ním hovoriť,“ uviedol Kleinefeld. „Si tu späť s nami?“ spýtal sa ho. „Áno som,“ odpovedal Eriksen a dodal: „Sakra, mám len 29 rokov.“

odkaz
euro 2020, odkaz

„Vtedy som vedel, že mozog nie je poškodený a on sa úplne vrátil. Bol to veľmi dojímavý moment, pretože pri takýchto lekárskych prípadoch v každodennom živote sú šance na úspech oveľa nižšie,“ uviedol lekár.

Eriksen už potom úspešne reagoval na pokyny a na štadióne bol pri plnom vedomí, no lekárom trvalo nejaký čas, kým ho pripojili na všetky monitorovacie prístroje a mohli ho bezpečne previezť z ihriska do nemocnice.

Príčina nie je známa

Kleinefeld povedal, že použitie defibrilátoru má zvyčajne vysokú úspešnosť u zdravých profesionálnych športovcov v porovnaní s normálnymi pacientmi.

Christian Eriksen Čítajte viac Eriksenov kolaps a očkovanie? Škriniarov šéf sa vyjadril jasne

„Na štadióne som si bol na 99 % istý, že dorazí do nemocnice v stabilizovanom stave.“

Eriksen skolaboval v 43. minúte zápasu s Fínskom a priamo na ihrisku ho museli oživovať. Lekári neskôr potvrdili, že mal zástavu srdca, príčina však zatiaľ nie je známa.

V utorok zdieľal na instagrame fotku, na ktorej sa usmieva a ukazuje palec hore zo svojej postele v nemocnici v Kodani.

"Veľká vďaka za vaše krásne a úžasné pozdravy z celého sveta. Pre mňa a moju rodinu to znamená veľmi veľa. S prihliadnutím na okolnosti sa cítim dobre.

Stále ma čakajú nejaké vyšetrenia, ale som v poriadku," uviedol.

Christian Eriksen zdieľal na instagrame fotku,... Foto: TASR/AP
Christian Eriksen Christian Eriksen zdieľal na instagrame fotku, na ktorej sa usmieva a ukazuje palec hore zo svojej postele v nemocnici v Kodani. Poďakoval sa všetkým fanúšikom za podporu a odkázal, že sa za "daných okolností cíti v poriadku".

Príčina nie je známa

Hviezdny belgický útočník Romelu Lukaku prezradil, že v 10. minúte štvrtkového zápasu B-skupiny ME proti Dánsku (o 18.00 h aj v našom online prenose) sa dianie na ihrisku na minútu zastaví.

Bude to podpora pre jeho klubového spoluhráča z Interu Eriksena do nemocnice, ktorá je od dejiska zápasu štadióna Parken vzdialená len 500 metrov.

„Pre Christiana je to šialená situácia. Keď sa pozrie z nemocničného okna, vidí štadión. Pravdepodobne bude všetko počuť. Oblečie si dres, v ktorom si pozrie zápas a podporí nás,“ uviedol pre ESPN dánsky tréner Kasper Hjulmand.

Christian Eriksen Čítajte viac Eriksen mal zástavu srdca, potvrdil lekár. Experti: Dohrávať bolo barbarské

Dostane prístroj na monitorovanie srdcového rytmu

Dánska futbalová federácia oznámila, že Eriksen bude mať implantovaný prístroj na monitorovanie jeho srdcového rytmu.

Hráč potrebuje implantovateľný kardioverter – defibrilátor, čo je špecializovaný elektronický prístroj, určený na liečbu život ohrozujúcich arytmií.

Podľa predstaviteľov federácie je takéto zariadenie „nevyhnutné po zástave srdca spôsobenej poruchami rytmu“ a odporúčajú ho všetci zahraniční špecialisti. Eriksen s týmto riešením súhlasil.

Zo svetových futbalistov aj používa prístroj ICD na monitorovanie srdca aj holandský obranca Daley Blind. Implantovali mu ho v roku 2019 po tom, čo mu diagnostikovali zápal srdcového svalu.

Daley Blind Čítajte viac Hrôze sa prizerali aj Slováci. Lídrovi Ajaxu sa počas zápasu pokazil defibrilátor

Blind má 31 rokov, hráva za Ajax Amsterdam aj za holandskú reprezentáciu. Figuruje aj v tíme „Oranjes“ na Euro 2020, vo vstupnom zápase proti Ukrajine (3:2) odohral 63 minút.

Federácia zároveň požiadala o pokoj a súkromie pre Eriksena a jeho rodinu v nasledujúcom období. Informovala agentúra AP.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk
23 debata chyba
Viac na túto tému: #ME 2020 vo futbale #dánski futbalisti #belgickí futbalisti #Christian Eriksen