Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Eriksen mal zástavu srdca, potvrdil lekár. Experti: Dohrávať bolo barbarské

Zápas majstrovstiev Európy vo futbale medzi Dánskom a Fínskom (0:1) sa po kolapse Christiana Eriksena nemal dohrávať.

13.06.2021 14:33 , aktualizované: 17:55
Christian Eriksen Foto: ,
Vystrašené tváre dánskych futbalistov pri oživovaní ich spoluhráča Christiana Eriksena.
debata (11)

Povedali to nezávisle od seba viacerí experti na futbalovú problematiku týkajúcu sa prerušení hry z neočakávaných dôvodov.

Dánsky tréner Kasper Hjulmand po kodanskom zápase, v ktorom sa pokračovalo po takmer dvojhodinovej pauze, informoval, že sám Eriksen z nemocničného lôžka poprosil spoluhráčov, aby sa vrátili na trávnik Štadióna Parken a zápas dohrali.

Kolaps Christiana Eriksena v zápase ME Fotogaléria - 11 fotiek Všetky fotky
Kolaps Christiana Eriksena v zápase proti Fínsku.

„Mali sme dve možnosti. Dohrávať od 20.30 h večer alebo na druhý deň napoludnie. Myslím si, že hráči sa rozhodli za daných okolností správne, hoci to vôbec nemali jednoduché. Aj ja sám som ťažko prežíval, čo sa stalo,“ uviedol Hjulmand.

Novinár Colin Millar píšuci pre web Football-Espaňa si však myslí niečo úplne iné.

Podľa neho zlyhala Európska futbalová únia na celej čiare, keď hráčom povolila pokračovať v zápase v stave silného psychického vypätia a s ťažkými myšlienkami.

Christian Eriksen Čítajte viac Aj Škriniara vystrašil spoluhráčov kolaps: Christian nám písal

„Je absolútne dehonestujúce, čo predviedla UEFA. Vôbec ma to však neprekvapuje, lebo v minulosti sme sa už neraz dočkali čudných praktík zo strany UEFA,“ vyhlásil Millar.

Poľský športový psychológ Kamil Wódka rovnako súhlasí s názorom, že futbalisti by nemali robiť rozhodnutia v takýchto špecifických prípadoch.

"Dohrávať zápas bolo barbarské rozhodnutie. Eriksen v nemocnici a ani jeho spoluhráči nevedeli v ťažkých okamihoch reálne vyhodnotiť situáciu.

Prešli si psychicky náročnými chvíľami a vtedy by nemali mať rozhodovaciu právomoc v takých závažných veciach, ako je pokračovanie v zápase."

"Moja veľká úcta patrí dánskym futbalistom, najmä Kjaerovi a Schmeichelovi, že rýchlo bežali na pomoc spoluhráčovi a neskôr poskytli podporu aj jeho partnerke.

Nie som si však istý, že sa malo ešte pokračovať v zápase v sobotu večer. Dáni absolútne neboli v stave hrať," napísal Henry Winter z anglického denníka The Times.

Simon Kjaer Čítajte viac Podľa lekára išlo o sekundy. Snímky šokovanej partnerky obleteli svet

Dáni prehrali s Fínmi 0:1 a nováčik na európskom šampionáte získal historicky prvé tri body. Príčina kolapsu Eriksena v sobotu neskoro večer ešte nebola objasnená.

Keď ho transportovali do nemocnice Rigshospitalet na nosidlách, už bol pri vedomí a neskôr z lôžka na diaľku komunikoval so spoluhráčmi.

odkaz
euro 2020, odkaz

Situáciu na dánskom Parken Stadium priblížil aj slovenský lekár Pavel Malovič, ktorý na majstrovstvách Európy pôsobí ako dopingový komisár. Na zápase bol prítomný jeho jeho kolega.

"Hráč mal srdcový kolaps, hlboko zapadnutý jazyk a oživovali ho defibrilátorom. Prítomný bol aj dopingový komisár, ktorý je záchranár (sme na to vyškolení) a zohral hlavnú úlohu v logistike pomoci.

Hráča pri vedomí odviezli sanitkou do nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti,“ uviedol Pavel Malovič na webe Sportnet.sk.

šport fb šablóna Dávame do pozornosti Aktuality, diskusie, komentáre... Pridajte sa k nám a sledujte našu FB stránku Šport.Pravda.sk

Zaujímal sa o spoluhráčov

Lekár dánskeho tímu Morten Boesen na nedeľňajšej tlačovej konferencii oznámil, že Eriksen mal v zápase s Fínmi zástavu srdca. Hráč Interu Miláno je deň po kolapse v stabilizova­nom stave.

„Bol preč, no podarilo sa nám ho oživiť. Stačilo raz použiť defibrilátor. To je pomerne rýchlo,“ upokojoval verejnosť doktor Boesen.

Lekár dánskej reprezentácie však pripustil, že Eriksen mohol dopadnúť oveľa horšie, ak by ho zdravotné komplikácie zastihli inde, ako na vrcholnom podujatí s prístupom k špičkovému zdravotníckemu vybaveniu.

Titulná stránka dánskeho denníka na stanici v... Foto: SITA/AP, Martin Meissner
Dánsko, Christian Eriksen Titulná stránka dánskeho denníka na stanici v Kodani s fotografiou zo štadióna Parken, kde skolaboval futbalista Christian Eriksen.

„Čas od kolapsu k momentu, keď sa mu dostalo zdravotnej starostlivosti bol kľúčový. Netrvalo to dlho a to môže byť rozhodujúce.“

Eriksen zostáva hospitalizovaný v nemocnici v Kodani. „Nemáme ešte vysvetlenie toho, čo sa stalo. To je aj dôvod prečo zostáva v nemocnici,“ cituje Boesena agentúra AFP.

Tréner Kasper Hjulmand prezradil, že so svojím zverencom komunikoval cez videohovor a že Eriksen sa viac zaujímal, ako sa darí jeho spoluhráčom.

„To je typický Christian. Bolo však dobré vidieť ho usmievať sa,“ priznal dánsky kouč.

Skoré uzdravenie, Christian. Aj švédski... Foto: SITA/AP, Julio Munoz
Christian Eriksen Skoré uzdravenie, Christian. Aj švédski futbalisti poslali zo Sevilly pozdrav Christianovi Eriksenovi.

Duel sa po dlhšej pauze napokon dohral ešte v sobotu večer a Dáni prehrali 0:1. Tréner Hjulmand netajil, že sa mu nepáčilo rozhodnutie dokončiť stretnutie už v daný deň.

„Ak mám byť úprimný, nemyslím si, že sme mali byť späť na ihrisku,“ vyhlásil dánsky kouč. Súhlasil s ním aj športový riaditeľ Peter Möller.

„Bolo to nesprávne a ťažké rozhodnutie. Rozhodovanie sa medzi tým, či sa malo hrať už v ten istý večer, alebo nasledujúci deň, nemali hráči vôbec robiť.“

11 debata chyba
Viac na túto tému: #dánski futbalisti #Christian Eriksen