Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Euro čaká revolúcia. Ak bude gól, rozhodcovi pípnu hodinky

Od Anglicka 1996 nechýbal ani na jednom z piatich európskych šampionátov. Pozná dobre ich zákulisie. Jozef Marko pracoval 21 rokov ako člen rozhodcovskej komisie Európskej futbalovej únie.

01.06.2016 10:00
Jozef Marko Foto:
Jozef Marko pracoval 21 rokov ako člen rozhodcovskej komisie UEFA.
debata

Slabého nik nepretlačí

„Komisia má vždy na takomto vážnom podujatí náročnú úlohu, lebo na rozhodcov sú kladené vždy veľké nároky,“ približuje popredný funkcionár, ktorý sa pred niekoľkými dňami dožil sedemdesiatky. „Úlohou je, aby urobili čo najmenej chýb a čo najmenej ovplyvnili výsledky stretnutí. Ak sa niečo stane, komisia rozhodcov sa stáva vždy hromozvodom. Preto je najdôležitejšia už výberová fáza. S rozhodcami sa pracuje minimálne dva roky pred turnajom. Výber je náročný, okrem odborných vecí je dôležitá fyzická príprava, kandidáti sa podrobujú rôznym testom.“

Marko sa svojimi hodnoteniami tiež podieľal v úvodnej fáze aj pri výbere súčasného kádra do Francúzska. Odmieta zákulisné ťahy a tvrdí, že v procese výberu sa kladie hlavný dôraz na kvalitu, tá rozhoduje. „Môžete niekoho pretláčať, koľko chcete, ak za neho nehovoria výkony, nemá šancu,“ hovorí pozorovateľ rozhodcov, ako znie jeho súčasná funkcia.

Aj jeho skúsenosti za uplynulých dvadsať rokov potvrdzujú, že šampionát nie je pre rozhodcovskú komisiu výletom, pracuje od skorého rána do noci. „Nikdy to nie je len sledovanie dobrého futbalu. Je to únavná práca. Výkony rozhodcov sa neustále analyzujú a hodnotia. Na šampionátoch teraz pôsobia špeciálni video pozorovatelia, ktorí dôležité situácie okamžite strihajú a pripravujú ich hneď po stretnutiach ešte v noci. Na druhý deň sa komisia, v ktorej je trinásť členov, stretne s rozhodcovskými tímami, rozoberá do detailov uplynulé zápasy a robí nominácie na ďalšie.“

Rozhodovanie je tímová vec

Koho považuje Jozef Marko za najlepšieho európskeho rozhodcu súčasnosti? „To sa ťažko posudzuje. Nik sa nevyhne chybe, ani najlepší. Mňa teší, že sa presadzujú rozhodcovia, pri ktorých začiatkoch som stál aj ja, napríklad Eriksson, Kassai, Mažič či Hategan, UEFA dáva šancu aj mladším. Dnes však už nie je rozhodovanie o jednom mužovi, ale najmä o tímovosti. Každý rozhodca potrebuje aj asistentov, náhradného rozhodcu, pomocných asistentov za bránkovou čiarou, ktorí musia mať kvalitu, odvahu, charakter. Od nich sa tiež žiada, aby prevzali zodpovednosť.“

Majstrovstvá Európy, ktoré sa začnú o deväť dní budú historické. Stúpol počet mužstiev i zápasov a aj strážcov pravidiel. V turnaji sa predstaví až osemnásť päťčlenných rozhodcovských tímov, v ktorých je hlavný, dvaja asistenti a dvaja pomocní asistenti. V zápasoch ich doplnia náhradný rozhodca a náhradný asistent rozhodcu. Tí nebudú z rovnakej krajiny ako päťčlenný tím.

„Niektorí majú menej skúseností, pôsobia vo veľkom futbale dva možno tri roky,“ približuje Marko. „Slovensko nebude mať medzi hlavnými rozhodcami zastúpenie, lebo po Micheľovom odchode sme si zatiaľ, žiaľ, nevychovali, nijakého nástupcu. Okolo nás sa pracuje oveľa intenzívnejšie. Dobrého rozhodcu nezískate lusknutím prstov. Naši bývalí poprední arbitri Christov, Krchňák, Micheľ sa nedostali do špičky za mesiac, trvalo to niekoľko rokov. Napriek tomu bude mať aj slovenský futbal svojho muža vo Francúzsku. Asistenta Romana Slyška, ktorý je v tíme Pavla Královca z Česka.“

Nastupuje bránková technika i videorozhodca

Keď Marko začínal s rozhodovaním v roku 1966, všetko bolo inak. „Teraz sa okolo rozhodcov na šampionáte točí množstvo ľudí. Tím má aspoň pätnásť členov, napríklad videotechnikov, lekárov, masérov, fitneskoučov, administratívnych pracovníkov a podobne,“ približuje.

Finálový turnaj vo Francúzsku bude z pohľadu pravidiel a rozhodovania najrevolučnejší za posledné dlhé obdobie. „Najradikálnejšou zmenou na pôde UEFA sa stane zavedenie bránkovej techniky. Bude slúžiť len na to, aby pomohla rozhodcovi posúdiť v neprehľadných, nejednoznačných situáciách, či padol gól alebo nie. Rozhodca to nebude musieť sledovať na obrazovke. Bude mať špeciálne hodinky, a ak lopta prejde cez bránkovú čiaru, hodinky mu pípnu a na displeyi sa ukáže výsledok,“ vysvetlil Marko.

Podobný systém sa už uplatňuje v anglickej lige a bude sa rozširovať aj do iných špičkových súťaží. „Je však jasné, že sa nikdy nedostane do dedinského futbalu, ale asi ešte dlho ani do slovenskej ligy. Je to totiž drahý špás. Keď sa uvádzalo toto zariadenie do praxe stálo okolo 400-tisíc eur. Postupne sa jeho cena znižuje. Vo futbale sa začína na úrovni národných zväzov využívať v niektorých situáciách aj videorozhodca. Ten bude sedieť v hľadisku a z obrazovky rozhodcovi ponúkať niektoré dôležité informácie. O súhlas, aby ho mohli vyskúšať, vraj požiadalo už 23 národných zväzov. Novinky sa vždy ťažko presadzovali. I u nás, hoci UEFA progres vždy podporovala. Platilo to aj o pomocných rozhodcoch. Mnohí sa postavili proti aj v prípade, keď sa zavádzal komunikačný systém medzi rozhodcami či používanie spreju.“

V pravidlách je dovedna 92 zmien

Podľa Marka nemá súčasný rozhodca šancu, ak perfektne neovláda pravidlá a nie je výborne fyzicky pripravený. To však platilo aj v minulosti. „Rozhodca musí byť zároveň v dobrej mentálnej kondícii, musí mať dostatok sebadôvery i vodcovské schopnosti, lebo je na ihrisku manažérom. Dnes je tempo špičkových zápasov vysoké a potrebuje sa mu vyrovnať aj rozhodca, aby bol čo najbližšie každej situácii a dobre videl.“

Šampionát vo Francúzsku sa zapíše do histórie aj inými novinkami, nielen premiérovým využívaním bránkovej techniky. „Od 1. júna začnú platiť nové pravidlá, tento termín štartu stanovili, aby sa stihli ME. Zmien v pravidlách je dovedna 92, menších i väčších.“

Jozef Marko preberá ocenenie z rúk prvého... Foto: futbalsfz.sk
Jozef Marko Jozef Marko preberá ocenenie z rúk prvého viceprezidenta UEFA Angela Mariu Villara Llonua v prítomnosti člena exekutívy Theodora Theodorisa. Získal členstvo v Klube priateľov UEFA.

Mimoriadne významné je obmedzenie pravidla o trojitom treste. Ak urobil brániaci hráč vo svojom pokutovom území priestupok, ktorý znamenal zmarenie vyloženej šance, videl červenú kartu, súper kopal penaltu a vylúčený ešte dostal neskôr ďalší trest. Podľa nového výkladu, ak urobí brániaci hráč vo svojom pokutovom území priestupok, pri ktorom je preukázateľné, že zahral alebo mal viditeľne snahu hrať s loptou, dostane len žltú kartu. Ak však vyrazí loptu rukou z bránky alebo bude strkať, držať a ťahať súpera za dres, červená karta ho neminie, ako to platilo aj doteraz. Zápasy môže ovplyvniť aj ďalšia novinka. Ak bude brániaci futbalista faulovať v priebehu hry, ale za postrannou čiarou, mimo hracej plochy, môže rozhodca nariadiť priamy kop z postrannej čiary na mieste najbližšie k priestupku. Keď sa to stane za bránkovou čiarou za podobných podmienok, tak aj pokutový kop."

Rozhodovať je ťažšie ako kedysi

Rozhodcom sťažuje ich prácu aj simulovanie hráčov. „Nikdy v minulosti ho toľko nebolo. Vo futbale je teraz veľa peňazí, všetci sa usilujú získať nejakú výhodu. Hráči sa zvíjajú na zemi v smrteľných kŕčoch, ale o chvíľu ich polejú živou vodou a opäť bez problémov behajú.“ Slovenský expert pripomína, že v rozhodovaní napriek všetkému zostáva najdôležitejší ľudský faktor. „Keď som viedol zápas, boli na ihrisku tri kamery, v niektorých prípadoch päť. Teraz ich je aj dvadsaťpäť. Vyťahuje sa každý detail. Televízne spoločnosti majú špecialistov, ktorí mapujú celé ihrisko a hľadajú kontroverzné momenty.“

Každú chybičku vidí okamžite celý svet, rozhodca nikdy nebol pod takou kontrolou ako teraz. „Pomáha mu síce technika, ale má podstatne ťažšiu úlohu, ako sme mali my,“ uzatvára Jozef Marko, ktorý v 27-ročnej kariére odviedol stovky oficiálnych stretnutí ako hlavný rozhodca i asistent na domácej i medzinárodnej scéne.

Hlavné zmeny v pravidlách od 1. júna

  • zavedenie bránkovej techniky
  • obmedzenie pravidla o trojitom treste
  • možnosť nariadenia priameho kopu i penalty, hoci k priestupku došlo mimo hracej plochy

Rozhodcovia neuznali gól. A potom všetci šiesti plakali

Chyby sú súčasťou práce rozhodcov. Dopustia sa ich aj najlepší. Udelia nespravodlivo červenú kartu, alebo neuznajú regulárny gól. „Každá chyba, ktorá ovplyvní zápas, je vážna. Stávajú sa,“ potvrdzuje Jozef Marko.

Sám zažil takých situácií dosť, ale nespomína si na podobnú, k akej došlo na predchádzajúcich majstrovstvách Európy. V zápase D-skupiny Anglicko – Ukrajina 1:0, dali Ukrajinci gól, ktorý maďarský rozhodca Viktor Kassai neuznal. Domáci tím prehral a nepostúpil zo skupiny do štvrťfinále.

„Na druhý deň prišli na zasadnutie komisie všetci piati rozhodcovia a všetci sa rozplakali. To som nikdy nezažil. Boli z toho, pochopiteľne, nešťastní. Aj rozhodcovia sú len ľudia, ktorí robia chyby. Nik sa jej nedopustil naschvál. A nikoho to netešilo aj preto, že na to doplatila usporiadajúca Ukrajina, ktorá vypadla,“ popisoval Marko.

Čo sa v kritický deň 19. júna 2012 v Donbas Arene v Donecku stalo?

Angličania viedli Rooneyho gólom 1:0. V 62. min Marko Devič vystrelil, loptu odvracal z bránky John Terry. Rozhodca ukázal – hrajte ďalej!

Dlho nebolo jasné, či lopta naozaj bola za bránkovou čiarou alebo nie. Ani kamery z rôznych uhlov to stopercentne nepotvrdili. „Táto situácia vyvolala najvášnivejšie debaty na tému gól-negól. Vyskytlo sa naraz veľa vecí, ktoré skomplikovali jej presné posúdenie. Terry mal biele štucne i kopačky, stál na bielej čiare a odvracal bielu loptu. To úplne zneprehľadnilo situáciu. V tom čase bežala polemika, či použiť alebo nepoužiť techniku. FIFA podporovala gólovú technológiu, UEFA obhajovala systém pomocných rozhodcov. Analýza ukázala, že sa vyskytli objektívne veci, pre ktoré pomocný asistent rozhodcu nemohol akciu objektívne posúdiť. Nestál v optimálnej pozícii. A ešte predtým bol ofsajd, ktorý asistent prehliadol.“

Situáciu vyhodnocovali počítačoví experti. „Ukázalo sa, že lopta bola za bránkovou čiarou tri centimetre. To voľným okom ťažko postrehnúť a ešte v takej rýchlosti. Nebolo to vôbec jasné, ako niektorí tvrdili. Rozhodca musel urobiť rozhodnutie okamžite,“ pokračoval Marko. „Toto všetko vyústilo po šampionáte do kompromisu. Prvý raz bude gólová technológia už na najbližších ME a na MS sa dá očakávať, že budú pomocní asistenti rozhodcu.“

Prístup k práci arbitrov sa v modernej futbalovej dobe mení. Ešte nedávno funkciu „pomocného asistenta rozhodcu“ v najpopulárnejšej kolektívnej hre nepoznali. A ten už nie je na ihrisku len preto, aby potvrdil hlavnému, či bol gól alebo nebol. „To by nestačilo. Má podstatne viac kompetencií. Upozorňuje hlavného, či bol priestupok útočiaceho hráča alebo obrancu. Musí vyhodnocovať dianie v pokutovom území alebo v jeho blízkosti komplexne. A asistent má teraz na starosti sledovanie ofsajdovej línie. Toto posudzovanie je dnes mimoriadne komplikované,“ domnieva sa Marko.

Po zápase Kassai priznal, že to gól bol, mal ho uznať. V turnaji skončila nielen Ukrajina, ale aj on. Komisia rozhodcov ho poslala predčasne domov. „Naša práca je veľmi krutá. Môžeme spraviť 199 správnych rozhodnutí, no ak urobíme jedno nesprávne, má to obrovské následky,“ vyhlásil pred odchodom Kassai.

Jozef Marko (70)
Popredný slovenský futbalový rozhodca i funkcionár sa narodil 19. mája 1946 v Bzenici. Pôsobil ako hlavný rozhodca i asistent 27 rokov, z toho 16 rokov rozhodoval v najvyššej československej súťaži a bezmála 14 na medzinárodnej scéne. Už počas rozhodcovskej dráhy sa stal popredným funkcionárom na Slovensku. V komisii rozhodcov UEFA pracoval 21 rokov a chvíľu v nej zastával post podpredsedu.

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #ME 2016 vo futbale #Jozef Marko