Senica je blízko k záchrane. Žilinu vyzve v bitke o Európu ViOn

Futbalisti FK Senica zvíťazili v úvodnom zápase baráže o Fortuna Ligu vo Zvolene nad MFK Dukla Banská Bystrica 2:1.

25.05.2021 19:04 , aktualizované: 20:56
Banská Bystrica, Senica Foto: ,
Momentka zo zápasu Banská Bystrica - Senica.

Priblížili sa tak k záchrane medzi slovenskou elitou. Odveta je na programe v piatok 28. mája v Senici.

Prvý zápas baráže o Fortuna ligu:

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Senica 1:2 (0:1)
Góly: 63. Laksík – 23. a 49. Malec. Rozhodovali: Očenáš – Bednár, Pozor. ŽK: Gallovič, Majdan (obaja Senica),350 divákov
Banská Bystrica: Hruška – Lukáčik, Vajda (46. Kvocera), Nosko, Kupčík, Migaľa – Richtárech, Willwéber – Starší, Polievka – Vujošević (59. Laksík)
Senica: Vliegen – Majdan, Asanovič, J. Nemec, Šimčák – Turčák (65. D. Duda), Addo, Košťál, Gallovič (72. Gamboš), Guba (90. Mašulovič) – Malec

Banskobystričania vstúpili do zápasu v dočasnom domovskom stánku vo Zvolene s defenzívnou taktikou s piatimi obrancami.

V úvode hrozili hostia iba nepresnými strelami z diaľky. Domáci sa dostali do pološancí z priamych kopov.

Po centri Polievku si so slabšou hlavičkou Noska poradil Vliegen a Migaľov sľubný pokus v pokutovom území bol zblokovaný.

Seničania išli do vedenia v 23. minúte. Majdan centroval z pravej strany do šestnástky, kde sa zrazili s brankárom Hruškom Vajda i Nosko, loptu nik nezachytil, čo využil Malec a dokázal ju upratať do prázdnej bránky.

Záhoráci mohli ísť aj do dvojgólového vedenia. Dobrú loptu dostal za obranu súpera Asanovič, ale koncovku mu sťažil Starší, takže gólman Dukly zasiahol bez problémov.

Banskobystričania boli blízko k vyrovnaniu až v závere polčasu. Po priamom kope Polievku hlavičkoval Starší, no iba do obrancu súpera.

Futbalisti Slovana s majstrovskou trofejou Fotogaléria - 8 fotiek Všetky fotky
Kapacitou je najväčší v krajine. Pojme 22 500...

V druhom polčase sa snažili hrať domáci ofenzívnejšie, ale pykali po chybe vo vlastnej šestnástke.

V 49. minúte prízemný center Gubu Kupčík neupratal, strelu Majdana Hruška síce vyrazil, ale na dorážku Maleca nemal nárok – 0:2. Dukla následne viac útočila, ale mohla aj inkasovať ak by v 63. minúte strelu Koštála nezlikvidoval Hruška.

Prešlo však pár sekúnd a bolo 1:2. Strelu Polievku spoza šestnástky Vliegen zneškodnil, ale na dorážku striedajúceho Laksíka už nestačil. Vyrovnanie potom mali na kopačkách Migaľa a Polievka, z dobrých pozícii tesne minuli bránku.

V 71. minúte Migaľovu strelu Majdan zblokoval, lopta sa dostala k Laksíkovi na päťku a ten predviedol parádne nožničky, no jeho gól neuznal VAR.

Bystričania hrali v závere vabank a z brejku mohli inkasovať, Košťál prenikol do šestnástky, no šancu mu zneškodnil výborne nohami Hruška.

V poslednej minúte zamestnal Vliegena strelou z diaľky Migaľa, Laksík sa tentoraz už k dorážke nedostal, takže zo Zvolena odchádzali spokojnejší Seničania.

Semifinále play off o Európsku konf. ligu

Futbalisti MŠK Žilina a ViOn-u Zlaté Moravce nastúpia v piatok o 19.00 h vo finále baráže o Európsku konferenčnú ligu.

Žilinčania zdolali v utorkovom semifinále ŠKF Sereď 4:2 a aj vo finále budú mať výhodu domáceho prostredia, Moravce si poradili s Trenčínom 2:0.

MŠK Žilina – ŠKF Sereď 4:2 (3:0)
Góly: 9. Kurmimowski, 32. Rusnák, 38. Bernát, 88. Slobodník – 61. Bušnja, 82. Jureškin.
Rozhodoval: Smolák, ŽK: Mlakar, Danko (obaja Sereď)
Žilina: Petráš – Anang (81. Suľa), Minárik (61. Kopas), Kiwior, Javorček – Bernát (81. Slobodník), Gono (61. Fazlagič), Myslovič – Kaprálik, Kurminowski, Rusnák (83. Jibril.
Sereď: Ayotunde – Kuník, Hučko, Salimi, Mlakar (86. Slaninka) – Potoma (86. Michalík), Fábry, Machuča – Bušnja, Lačný (61. Danko), Morong (75. Jureškin)

Žilinčania boli od začiatku zápasu aktívnejší a už v 9. minúte sa po peknej kombinačnej akcii ujali vedenia. keď kanonier „šošonov“ Kurminowski zužitkoval center Javorčeka.

Domáci to aj naďalej skúšali rýchlymi krídelnými prienikmi a centrami do šestnástky. V 21. minúte napriahol z diaľky Gono, no jeho strela mierila nad.

Neujal sa ani technický pokus Mysloviča, no v 32. minúte zvýšil na 2:0 strelou z hranice šestnástky Matúš Rusnák.

Najkrajšie futbalové štadióny na Slovensku Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Tehelné pole.

O päť minút neskôr zasadil Seredi ďalší úder Bernát, ku ktorému sa odrazila lopta po strele Kaprálika do žrde.

Na začiatku druhého polčasu mohol po kikse sereďskej obrany skórovať Myslovič, opečiatkoval však iba brvno. V 61. minúte po centri Machuču znížil Bušnja a hostia ožili. V 70. minúte sa po strele Moronga vyznamenal Petráš.

V 82. minúte však žilinský brankár kapituloval po lobe striedajúceho Jureškina. Domáci však drámu nepripustili a v 88. minúte spečatil ich triumf nikým nekrytý Slobodník, na ktorého obrana Serede zabudla.

ViOn Zlaté Moravce – AS Trenčín 2:0 (0:0)
Góly: 51. Balaj, 57. Švec.
Rozhodovali: Kráľovič – Hancko, Vorel. ŽK: Čögley, Čonka – Yem, 217 divákov
Zlaté Moravce-Vráble: Chovan – Orávik, Menich, Tóth, Čonka – Čögley – Hrnčár, Grozdanovski (90. Šmatlák), Kyziridis (83. Ďubek) – Švec (82. Chren), Balaj
Trenčín: Kukučka – Yem, Ramon, Križan, Pirinen – Zubairu – Corryn, El Mahdioui, Kadák (71. Lavrinčík), Ghali – Ikoba

Od úvodných minút sa hral obojstranne svižný futbal. Už v 9. min Pirinenenov center z ľavej strany našiel Kadáka, ktorého hlavička len tesne minula cieľ.

Po polhodine hry poslal Kyziridisov center Križan hlavou tesne nad brvno vlastnej brány. Po následnom rohu Hrnčárov center Balaj predĺžil a Menichovi pred prázdnou bránou chýbal polkrok.

Z protiútoku skúšal šťastie Ikoba, z hranice šestnástky však Chovana neprekvapil. Do vedenia mohli ísť domáci v 44. minúte, avšak Čonkov center nasmeroval Balaj hlavou v dobrej pozícii zo šiestich metrov tesne vedľa.

Do druhého polčasu vstúpili aktívne Vionisti. V 51. min rozbehol Švec vydarenú akciu. Cez Hrnčára a Kyziridisa sa k hlavičke dostal kanonier Balaj a svojím typickým spôsobom otvoril gólový účet stretnutia.

Skóre sa opäť menilo v 57. min, Oráviková prihrávka na zadnú žrď našla Kyziridisa, ten spätným centrom posadil loptu na hlavu Šveca, ktorý nekompromisne poslal domácich do dvojgólového vedenia.

Po hodine hry začali Trenčania hrať vabank. V dvoch sľubných priležitostiach sa ocitol Ikoba, ale s koncovkou si nepotykal.

V 75. min Zubairu strelou z hranice šestnástky trafil spojnicu Chovanovej brány. V 81. min Ikoba ani z troch krokov nenamieril medzi žrde.

V závere si domáci víťazstvo postrážili a zaslúžene postúpili do finále baráže o Európsku konferenčnú ligu.

Viac na túto tému: #Senica #baráž #MFK Dukla Banská Bystrica