Jarná časť odštartovala prestrelkou. Trnavčania potešili Gašparíka

Jarná časť Fortuna ligy odštartovala sobotňajšou dohrávkou 18. kola, v ktorej futbalisti Spartaka Trnava zvíťazili v Zlatých Moravciach 4:2.

06.02.2021 16:10
Filip Twardzik, Filip Balaj Foto: ,
Trnavčan Filip Twardzik a v súboji s Filipom Balajom zo Zlatých Moraviec.

Michal Gašparík, ktorý v zime nahradil pri kormidle Norberta Hrnčára, absolvoval vydarený trénerský debut v najvyššej súťaži.

Tento súboj sa mal pôvodne odohrať 16. decembra, ale pre nedostatočný počet negatívne testovaných hráčov v tíme trnavského Spartaka ho odložili.

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FC Spartak Trnava 2:4 (2:3)
Góly: 12. Hrnčár, 30. Kyziridis – 25. a 37. Bukata, 45.+3 Bamidele Isa, 48. Twardzik (z 11 m). Rozhodovali: Ziemba – Poláček, Hrmo, ŽK: Balaj, Menich, Chren, Ďubek, Duga – Rusov, Nsumoh, Kolesár, ČK: 90.+1 Balaj (ViOn) po druhej ŽK
ViOn: Chovan – Čögley, Tóth, Menich, Chren – Hrnčár, Duga, Grozdanovski (71. Kovaľ), Kyziridis – Ďubek – Balaj
Spartak: Rusov – Turňa, Grič, Twardzik, Koštrna – Benovič (82. Kóša) – Saymon, Kolesár (87. Iglesias), Bukata (69. Vlasko), Bamidele Isa – Olejník (69. Nsumoh)

Úvod stretnutia vyšiel lepšie ViOn-u. Bežala 12. minúta, Grozdanovski zo stredového kruhu uvoľnil Hrnčára, ktorý zoči-voči Rusovovi strelou k ľavej žrdi otvoril gólový účet zápasu. Po štvrťhodine hry, po Čögleyovom centri sprava Balaj neprekvapil trnavského brankára. Vyrovnanie priniesla 25. minúta, Saymonov center z pravej strany poslal za chrbát Chovana Bukata.

Skóre sa opäť zmenilo po polhodine, Tóthov center Balaj hlavou prehodil na Kyziridisa, ktorý s istotou poslal domácich druhýkrát do vedenia. Gólová prestrelka pokračovala aj v ďalšom priebehu. Kolesár posadil center na hlavu Bukatu, ktorý prekonal Chovana – 2:2.

V nadstavenom čase prvého dejstva rýchlu kontru Spartaka zakončil gólovou strelou k žrdi Bamidele Isa a hostia prvýkrát viedli.

Do druhého polčasu lepšie vystúpili „andeli“ a v 48. minúte viedli už o dva góly. Po zákroku Chrena na Saymona premenil pokutový kop Twardzik. Od tohto momentu si domáci vytvorili platonickú prevahu, ktorá však k úspechu neviedla.

V 66. minúte vyskúšal šťastie Balaj, ktorého prudká strela tesne minula cieľ. V 84. minúte bol blízko ku kontaktnému gólu Kovaľ, jeho strelu vytesnil jeden z obrancov hostí. V 90. minúte mohol víťazstvo Spartaka prikrášliť striedajúci Iglesias, ktorého strelu z päťky Chovan reflexívne vyrazil.

Ľuboš Benkovský, tréner ViOn-u: „Chcem pogratulovať Trnave k víťazstvu. Plán, ktorý si naplánovali v decembri im vyšiel, nechcem ísť do ďalších podrobností. Dnes boli rozhodujúce momenty na konci prvého a na začiatku druhého polčasu. Myslím, že aj napriek prehre má toto mužstvo charakter. Chlapci idú na sto percent.“

Michal Gašparík ml.: " V prvom polčase sme dostali veľmi lacné góly. Dôležité bolo, že sme dokázal rýchlo reagovať vyrovnávajúcimi gólmi. Tretí presný zásah bol rozhodujúci. Zlaté Moravce sú silné v domácom prostredí, dať im štyri góly je slušný výkon."

Pohronie zdolalo Nitru

V dohrávke 17. kola zvíťazil posledný tím tabuľky FK Pohronie nad FC Nitra 3:1.

Hralo sa v Žiline, podmočený trávnik štadióna FK Pohronie totiž nebol spôsobilý na odohratie stretnutia.

Pohronie vďaka triumfu znížilo manko na predposlednú Senicu na dva body, cez týždeň ho čaká ďalšia jesenná dohrávka proti Seredi.

FK Pohronie – FC Nitra 3:1 (1:1)
Góly: 13. a 90.+4 Da Silva (z 11 m), 80. Štrba – 30. Pagliuca. Rozhodovali: Dohál – Borsányi, Mihalík, ŽK: Heurtaux – Kolčák, bez divákov
FK Pohronie: Hrdlička – Britto (46. Fadera), Štrba, Pavlík, Petrák (65. Heurtaux) – Weir (65. Mazan), Bangala – Blahút, Chvěja (90.+2 Badolo), Galuška (60. Ladji) – Da Silva
FC Nitra: Šípoš – Fabiš, Ba, Kolčák, Regäsel (86. Celebi) – Mustafič, Chríbik (46. Käuper) – Mészáros (66. Kurt), Pagliuca (83. Franko), Šefčík – Jendrišek

Pohronie vstúpilo do zápasu lepšie a po faule Pagliucu na Bangalu malo výhodu pokutového kopu. Loptu si na biely bod postavil Da Silva, Šípoš nevystihol smer strely a Nitra prehrávala – 1:0. Pagliuca napravil svoju chybu po polhodine hry, po prihrávke od Šefčíka napriahol z 20 m a na jeho krížnu strelu, ktorá ešte trochu „zaplávala“, nemal Hrdlička nárok – 1:1.

Ďalší vzruch sa udial pred niektorou z brán až po zmene strán. V 51. minúte zmätok pred Hrdličkom nevyužili Mustafič a po ňom ani Kolčák, keď lopta poskakovala v šestnástke domácich. V 70. minúte takmer Pohronie strelilo vedúci gól, no striedajúci Mazan v dobrej príležitosti poslal loptu iba do žrde.

Na Pohronie sa napokon usmialo šťastie, v 80. minúte zakončil zo šiestich metrov presne k pravej žrdi Štrba – 2:1. V závere Nitra vsadila všetko na jednu kartu a Da Silva definitívne zažehnal jej bodové nádeje – 3:1.