Artmedia získala druhý titul, vypadol Trenčín

Futbalisti Artmedie Petržalka získali po výhre 5:4 v Senci svoj druhý majstrovský titul v slovenskej lige. Dve kolá pred koncom majú pred obhajcom zo Žiliny nedostihnuteľný jedenásťbodový náskok. Z ligy zostupuje AS Trenčín, ktorý prehral na ihrisku Košíc.

20.05.2008 19:19
Zbyněk Pospěch Foto:
Útočník Artmedie Zbyněk Pospěch sa v Senci blysol hetrikom. Petržalka oslávila pri Slnečných jazerách majstrovský titul.

Pre tím spoza Starého bratislavského mosta je to po sezóne 2004/2005 (vtedy ešte pod názvom Artmedia Bratislava) v poradí druhý ligový triumf od vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Z

aujímavé je, že pri oboch prvenstvách sedela na lavičke Artmedie trénerská dvojica Vladimír Weiss – Michal Hipp. Petržalský tím sa s dvoma primátmi dotiahol na Inter Bratislava a 1. FC Košice, na čele tohto prestížneho hodnotenia figurujú so štyrmi titulmi Slovan Bratislava a MŠK Žilina.

Po rozdelení Československa sa v dosiaľ odohraných pätnástich ročníkoch samostatnej slovenskej futbalovej súťaže tešilo z konečného prvenstva šesť klubov. Okrem spomenutého kvinteta sa raz dostal na najvrchnejší stupienok v ligovej tabuľke aj MFK Ružomberok.

V utorkovom 31. kole Corgoň ligy 2007/2008 sa definitívne rozhodlo aj o jedinom zostupujúcom z najvyššej slovenskej futbalovej súťaže. Futbalisti AS Trenčín nedokázali na zachovanie si aspoň teoretickej šance na záchranu získať potrebné tri body v Košiciach a s domácim tímom MFK prehrali 1:2.

Klub spod hradu Matúša Čáka má dve kolá pred koncom súťaže aktuálne až deväťbodový odstup od predposledného 11. tímu poradia FC ViOn Zlaté Moravce (15, resp. 24 bodov), čo znamená, že Trenčania po jedenástich sezónach skončia svoje účinkovanie medzi slovenskou elitou. Ako nováčik obsadil Trenčín v sezóne 1997/98 výborné 4. miesto, odvtedy bol stabilnou súčasťou najvyššej súťaže pod Tatrami.

31. kolo futbalovej Corgoň ligy

FC Senec – Artmedia Petržalka 4:5 (0:2)

• Góly: 48. a 84. Gaucho, 68. T. Medveď, 72. Sľuka – 12., 29. a 70. Zb. Pospěch, 52. Guédé, 89. J. Kozák (11 m), ŽK: 9. Saláta, 42. Zb. Pospěch (obaja Artmedia), rozhodovali: Havrilla – Laskovský, Kubica, 1118 divákov
  • Senec: J. Novota – Volf (72. Füzik), M. Drahno, Ľ. Hanzel – Pinte, Sľuka, Knapp, Bubenko (51. Šlahor), M. Kováč (32. T. Medveď) – Gaucho
  • Artmedia: Kamenár – Burák, Saláta (71. Patrik Mráz), Dosoudil, Pavol Farkaš – Obžera (83. Čvirik), J. Kozák, Guédé, Urbánek – Oravec (77. Piroška), Zb. Pospěch

O osude utorkového zápasu 31. kola medzi lídrom tabuľky a Sencom rozhodla strelecká pohotovosť Petržalčana Zbyňka Pospěcha, ktorý v priebehu pol hodiny skóroval dvakrát. Prvý gól dosiahol už v 12. min, keď mu prihral Kozák. Druhý úspech pridal v 29. min – opäť Kozák ideálne uvoľnil Obžeru a v neprehľadnej situácii pred domácou bránkou sa najlepšie zorientoval znovu český legionár – 0:2. Okrem dvoch presných zásahov mohol Pospěch pridať ešte ďalšie dva góly, no chýbala mu presnosť a pohotovosť. Prvýkrát zaváhal, keď brankár domácich Novota len nohami vyrazil Oravcovu stelu pred neho, o štyri minúty neskôr úplne voľný z rohu pokutového územia prekopol bránku. Ku gólu mal blízko aj Oravec tesne pred prestávkou, ale domáci gólman jeho presnú halvičku na bránkovej čiare vyrazil. Hosťujúci brankár Kamenár sa zapotil najprv pri strele Knappa, ktorú s námahou vyrazil na roh a tiež pri krížnej bombe Pinteho.Čo sa nepodarilo Knappovi a Pintemu, dokázal tesne po prestávke Gaucho. Najskôr trafil ľavú žrď a lopta sa od Kamenára odrazila za čiaru – 1:2. O dve minúty pohotový volej Gaucha preletel nad bránku. Odpoveďou Artmedie bol Guédého gól, ktorým zvýšil na 3:1 v prospech hostí. Akcia po osi Pinte – Gaucho v 60. min skončila v rukách Kamenára. O osem minút však Medveď zužitkoval výkop Drahna a znížil na 2:3. Hostia založili o chvíľu peknú akciu a agilný Pospěch pridal svoj tretí gól – 2:4. Vzápätí skorigoval nepriaznivý stav domáci Sľuka, keď najskôr Gaucho trafil žrď a odrazenú loptu dokopol Sľuka do siete. Prekvapenie sa začalo rodiť v poslednej desaťminútovke, keď Sľuka koníčkom vystrelil a loptu do siete zaskočenej Artmedie dorazil Gaucho – 4:4. Domáci využili vtedy nesústredenosť Artmedie, keď z ihriska vynášali zraneného Obžeru. Hokejové skóre uzavrel v 89. min hosťujúci Kozák z pokutového kopu za faul na Pirošku. Artmedia sa tak mohla tešiť nielen z jednogólového víťazstva, ale aj so zisku majstrovského titulu.

Povedali po zápase:

Jozef Valovič (tréner Senca): „Bol to mimoriadne zaujímavý zápas. Artmedia v ňom potvrdila, že má v mužstve individuality, ktoré sa vedia presadiť v správnom čase. Aj keď tomuto stretnutiu by podľa mňa pristala remíza 4:4, Artmedia bola o ten gól lepšia. Pod vysoké skóre sa podpísal veľmi zlý terén. Pri tejto príležitosti chcem Artmedii a jej trénerovi zablahoželať k titulu majstra Slovenska i k Slovenskému poháru, čím dokázali, že sú pred Žilinou nielen o prsia, ale o tie tri víťazné zápasy v lige.“

Vladimír Weiss (tréner Artmedie): „Pokiaľ ide o výsledok tohto stretnutia, musím priznať, že v slovenskej lige som toto ešte nezažil. Preto si myslím, že z hľadiska divákov bol tento zápas mimoriadne zaujímavý. Som rád, že ho vysielala televízia a že ľudia na Slovensku mohli vidieť jedno kvalitné stretnutie, v ktorom padlo deväť gólov. Pokiaľ ide o celú sezónu som veľmi rád, že sa nám podarilo získať aj titul aj Slovenský pohár. Artmedia prvýkrát v histórii získala vzácne double. Z majstrovského titulu sa všetci v klube tešíme, pretože to ľudia od nás očakávali. Teraz jeho zisk musíme potvrdiť v pohárovej Europe, tak ako sa nám to podarilo pred dvoma, resp. tromi rokmi.“

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 3:1 (3:1)

• Góly: 9. M. Hruška, 17. Kožuch, 34. Doležaj – 27. Adauto, ŽK. 90. Koristek (Žilina), rozhodovali: Vlk – Sluk, Košecký, 2249 divákov
  • Trnava: Rybánsky – Hlavatovič, Doležaj, Niang Babacar, Jakubička – P. Ďuriš, Barčík (88. Amdy Gueye), Kopačka (73. R. Michalík), M. Hruška – Bernáth (68. Kebe Samba), Kožuch
  • Žilina: D. Kuciak – Pekarík, Vomáčka, Pečálka, Tesák – Jež, Belák, Zd. Štrba, Vladavič (62. Poleť) – Adauto (88. Koristek), Štyvar (62. Lietava)

Červeno-čierni už v I. polčase prevýšili trápiacich sa Žilinčanov a svoju aktivitu a celkovú hernú prevahu vyjadrili aj gólmi. Už v 9. min Bernáth presným pasom našiel Hrušku, ktorý si poľahky položil Kuciaka a do prázdnej bránky otvoril skóre zápasu – 1:0. V 17. min Žilinčania po hrubej chybe dostali ďalší úder, keď Kožuch rutinérsky obišiel Vomáčku a krížnou strelou povedľa vybiehajúceho Kuciaka zvýšil na 2:0. Snaživí hostia sa snažili stav zvrátiť kombinačnou hrou, čo sa im o 10 minút podarilo, keď Belák najprv propagačnou strelou vystrašil Rybánskeho, ktorý loptou vyrazil na roh. Z tretieho rohového kopu, ktorý vzápätí rozohral Jež, vyskočil na centrovanú loptu Brazílčan Adauto a znížil na 1:2. V 30. min sa spustila silná prietrž mračien, ktorá priniesla šťastie Spartaku. V 34. min Doležaj nechytateľnou prízemnou delovkou z 25 m cez deravý žilinský múr nedal Kuciakovi šancu – 3:1. Druhý polčas úrovňou zaostal za prvým. Tesne po prestávke zaujala Barčíkova strela, ktorá však mierila iba do brvna. Viac z hry mali domáci, strelami sa prezentovali Bernáth a opäť Barčík. Desať minút pred koncom sa dostal k zakončeniu aj hosťujúci Jež, Rybánsky bol však pozorný. Štvrtý gól domácich mohol pridať aktívny Hruška, jeho delovku však Kuciak kryl.

Jozef Adamec (tréner Trnavy): „Videli sme od Trnavy takých šesťdesiat minút kvalitný zápas, ktorý bol proti silnému súperovi veľmi taktický. Na zápas sme sa dobre pripravili, na začiatku sme si po individuálnych akciách vypracovali šance, ktoré s ľahkosťou naši hráči premenili – či už Hruška alebo Kožuch. To sú akcie, pre ktoré sa chodí na futbal. Naši chlapci dnes hrali so srdcom, kvalitne a víťazstvo sme si zaslúžili. Žilinčania sa k nášmu výkonu priblížili v druhom polčase.“

Pavel Vrba (tréner Žiliny): „Myslím si, že zápas sa rozhodol už v prvom polčase. Z našej strany to bol katastrofálny výkon najmä v obrannej fáze, keď si uvedomím, aké sme dostali góly. Naši hráči si akoby neuvedomili vážnosť stretnutia, keď Pekarík, Pečálka, ktorí po hrubých chybách dostali domácich na koňa. Na druhej strane si Kuciak postaví múr a z 30 metrov dostane gól. Tak z toho som až šialene nespokojný. V druhom polčase sme sa o niečo zlepšili v ofenzíve i v obrannej činnosti. Trnave sme darovali tri góly, ale na druhej strane si Spartak nenechá na vlastnom trávniku vziať dobrý výsledok. Domácim gratulujem k zaslúženému víťazstvu.“

Dukla Banská Bystrica – Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

• Gól: 83. Szabó, ŽK: 40. Velický, 66. Poljovka, 84. T. Pančík – 27. Ižvolt, 32. Janek, rozhodovali: Olšiak – Jankovič, Ádám, 2257 divákov.
  • Banská Bystrica: Boroš – Ľ. Vyskoč, Poljovka, Kotrys, M. Pančík – V. Gajdoš, Pečovský, Velický (75. T. Pančík), Kulík (53. Hučko) – Uškovič, M. Ďuriš
  • Slovan: J. Mucha st. – Janek (77. Breznaník), Struhár, Hanek, Szabó – Slovák, P. Černák, Serrano, Ižvolt (46. Kosmeľ) – Ľ. Meszároš (63. Štepanovský), Masaryk

V prvom polčase sa hral futbal bez šancí, dominoval najmä boj v strede ihriska. Akcie oboch mužstiev sa väčšinou končili v šestnástke alebo pred ňou. Domáceho gólmana Boroša vystrašil v 23. min Masaryk, ktorý z ľavého rohu mieril tesne vedľa. O 10 minút neskôr slovanista Hanek v pokutovom území stiahol Uškoviča, no Kulík penaltu nepremenil – Mucha loptu vyrazil a exekútor pokutového kopu pred ležiacim brankárom Slovana prestrelil bránku. V 40. min zaujala ešte hlavička domáceho Kotrysa, ktorý zblízka poslal loptu vedľa Muchovej bránky. V II. polčase hrala aktívne Dukla, Kulíkov center vyťahoval Mucha spod brvn a Uškovič hlavičkoval v 47. min tesne vedľa. Najväčšiu šancu zahodili domáci o 10 minút neskôr: Gajdoš z roku našiel Velického pri vzdialenejšej žrdi a stredopoliar Dukly trafil brvno. Bystričanom však aktivita nepriniesla ovocie a tešil sa Slovan: v 83. min prenikajúceho Slováka fauloval tesne za šestnástkou Michal Pančík a priamy kop využil Szabó, keď Boroš čakal center a na loptu nedočiahol.

Štefan Horný (tréner Banskej Bystrice): „Bol to zápas o jednom góle, dal ho Slovan, a preto vyhral. Hostia nás nepustili do žiadnej vážnejšej šance. Škoda nepremenenej penalty, budeme to musieť riešiť a vopred určiť hráča, ktorý pôjde kopať. V druhom polčase sme mali prevahu, ale nevyužili sme ju a súper nás potrestal. Aj taký je futbal, musíme dohrať ligu so cťou.“

Ladislav Pecko (tréner Slovana): „V prvom polčase sme sa spoliehali na brejkové situácie, tie nám však nevyšli. Dôležitým momentom bola nepremenená jedenástka domácich. Po prestávke nás domáci zatlačili, my sme však trpezlivo bránili a čakali na vhodnú príležitosť. Vyšla nám štandardka, z ktorej sme dali rozhodujúci gól a v závere sme to ustáli. Ešte nevzdávame boj o piate miesto.“

MFK Košice – AS Trenčín 2:1 (1:1)

• Góly: 17. Milinkovič, 89. N. Matič – 38. Cs. Horváth, ŽK: 63. N. Matič – 41. Cs. Horváth, 63. Sluijter, 67. Chanti, rozhodovali: K. Horváth – Vorel, Bobko, 550 divákov
  • Košice: Putnocký – R. Cicman, Džogan, Smrek, Juhar – Pavol Majerník – J. Majoroš ml., N. Matič – Milinkovič, Škutka (79. L. Janič), Bicák
  • Trenčín: Volešák – Čögley (42. Križko), Cs. Horváth, Kleščík, Kasálek – Gergel, Marček, Sluijter (65. Chanti), Hlohovský, Jašurek – Depetris

Tréner Košíc Ján Kozák st. nemohol na stretnutí rátať až s 10 hráčmi (Kišš, Bašista, Jurčo, Kaminský, Viazanko, Školník, Kolbas, J. Novák, Serečin, R. Šimko), no aj tak Košičania chceli pretrhnúť sériu piatich zápasov bez víťazstva. Posledný tím tabuľky z Trenčína ešte živil šancu na udržanie sa medzi elitou, ale musel bezpodmienečne zvíťaziť. Už v 4. min Depetrisova strela vystrašila Putnockého, hneď z protiútoku však Milinkovič sledoval nevydarenú strelu Majoroša, no loptu napálil len do žrde. Po štvrťhodine hry však domácim vyšla rýchla kombinačná akcia. Bicák našiel centrom Milinkoviča, a ten sa hlavou tentoraz nemýlil – 1:0. V ďalšom priebehu sa na ihrisku veľa neudialo a vzruch priniesla až 38. min, keď Jašurekov kop z pravej strany presnou hlavičkou usmernil kapitán hostí Cs. Horváth – 1:1. Po zmene strán mal prvú veľkú šancu domáci Škutka, no Volešák ju zmaril. Na opačnej strane sa zaskvel Putnocký po Hlohovského presnej strele. V 76. min fauloval Trenčan Marček Milinkoviča, ale nariadenú jedenástku Matič nepremenil, keď Volešák loptu chytil. Desať minút pred koncom stretnutia sa útoky prelievali z jednej strany na druhú, a prakticky z každého visel vo vzduchu gól. V 80. min domáci Milinkovič trafil brvno, ten istý hráč onedlho vo vyloženej príležitosti obstrelil brankára i bránku. Na opačnej strane zasa Putnocký bravúrne zneškodnil Jašurekovu bombu. Minútu pred koncom vystrelil Matič spoza šestnástky a gólom na 2:1 spečatil nielen osud stretnutia, ale i osud Trenčanov v najvyššej slovenskej súťaži.

Jaroslav Galko (asistent trénera Košíc): „Bol to priemerný až podpriemerný zápas. Nebyť Bicáka, tak v prvom polčase by sme dopredu nič nevymysleli. Šťastne sme viedli, no ešte do polčasovej prestávky hostia vyrovnali. Po zmene strán sme už boli aktívnejší, mali sme viac šancí a víťazstvo sme si viac zaslúžili.“

Martin Stano (tréner Trenčína): „V dnešnom dueli sme museli vyhrať, žiaľ, definitívne sa rozhodlo o našom zostupe. Mrzí ma, že v takom dôležitom boji nás neprišlo podporiť vedenie. Dôležitosť zápasu nám v prvom polčase podlamovala nohy, záver bol už veľmi otvorený, a tak ako sme mohli dosať góly, mohli sme ich aj streliť. Ďakujem chlapcom, že bojovali až do konca a prajem im skorý návrat do najvyššej súťaže. Ja pri tomto mužstve končím.“

FC Nitra – MFK Ružomberok 1:0 (0:0)

• Gól: 67. Semeník, ŽK: 72. Martin Tóth – 65. Gallo, rozhodovali: Pavlík – Csabay, Mókoš, 2090 divákov
  • Nitra: Tujvel – Čeman, Martin Tóth, Janíček, Ďatko – Grajciar, Gruber (90. Babic) Karlík, Bača, Sloboda (62. Kostoláni) – Semeník (75. Vrána)
  • Ružomberok: Smieška – Gallo, Ján Maslo, Novotný, Laurinc – Pilár, Peter Maslo (77. Ďubek), Zošák, Božok (83. Kúkoľ) – Bakoš, Števko (71. Sivčevič)

Nitrania nastúpili na zápas s jednou podstatnou zmenou, keď sa v nitrianskej bráne po dlhom čase neobjavil Hroššo, na jeho miesto sa postavil Tujvel. Po nesmelom začiatku prvý prebral divákov domáci Sloboda, no jeho strela spoza pokutového územia v 17. minute letela nad. V 20. minute sa dostal do šance Bakoš, no Tujvel bol pozorný, o dve minúty poslal Bača loptu z otočky iba do rúk brankára Ružomberka a v 24. minúte namieril hosťujúci Pilár z 12 m vysoko nad. Do konca polčasu ešte zaujali strely Karlíka a Grajciara z diaľky a 5 minút pred prestávkou predviedol svoje umenie brankár Nitry Tujvel po strelách Pilára a Bakoša. Po prestávke mala hra rovnaký charakter, no v 67. minúte poslal domáci Tóth dlhý center z polovice ihriska do pokutového územia hostí, lopta sa dostala ku Karlíkovi, ten vyslal tvrdú strelu na Smiešku, ktorý loptu vyrazil iba pred Semeníka a nitriansky kanonier otvoril skóre – 1:0. Štvrťhodinu pred záverečným hvizdom sa dostal do brejku Grajciar, no brankár hostí včasným vybehnutím nebezpečenstvo zažehnal. V závere zápasu Ružomberčania vyvinuli tlak na bránku Nitry z čoho rezultovali gólové situácie: Sivčevič trafil prudkou strelou spoza pokutového územia žrď Tujvelovej bránky a krátko na to ju len tesne vedľa bránky Nitry poslal hlavou Kúkoľ. V samom závere mal ešte brejkovú príležitosť domáci Vrána, no úspešný nebol, a tak sa skóre už nezmenilo.

Pavel Hapal (tréner Nitry): „My sme boli šťastnejším mužstvom, ale musím pochváliť chlapcov, že odviedli dobrú prácu, ukázali srdce a bojovnosť. Ružomberok bol dnes lepším mužstvom, ale som rád, že tri body zostali doma.“

Ladislav Jurkemik (tréner Ružomberka): „Dnes sme zopakovali dobrý výkon proti Košiciam, vypracovali sme si dostatok šancí. Hráčom môžem vyčítať iba to, že svoje príležitosti nepremenili. Podali sme dobrý výkon, nemali sme dostatok šťastia. Myslím si, že nezvíťazil lepší, pretože by sme si zaslúžili minimálne bod.“