Futbalisti Žiliny tretí raz majstrami

Futbalisti Žiliny sa po tretí raz za sebou stali majstrami Slovenska, keď im v poslednom kole stačila aj bezgólová remíza na ihrisku Dubnice. Jej prenasledovateľ, Banská Bystrica síce doma vysoko vyhrala nad Púchovom 4:0 a bodovo sa na majstra dotiahla, no rozhodli vzájomné zápasy týchto dvoch tímov, v ktorých Žilina nad B. Bystricou dvakrát vyhrala a dvakrát remizovala.

08.06.2004 19:28

Žilina tak bude účinkovať v Lige majstrov, v Pohári UEFA sa predstavia Dukla Banská Bystrica a Artmedia Petržalka, Intertoto Cup bude hrať ZTS Dubnica a Spartak Trnava, do II. ligy zostupuje Slovan Bratislava.

ZTS Dubnica – MŠK Žilina 0:0

• ŽK: 44. Švikruha (Dubnica), rozhodovali: P. Šuniar – J. Šuniar, Suchý, 6200 divákov

Dubnica: Poštrk – Zimen, Kopačka, Švestka, Pleva – Ižvolt (74. Jakuš), Držík, Švikruha (63. Kiačik, 67. Sokol), Bellák – Porázik, A. Nemec

Žilina: J. Mucha ml. – Vomáčka, Sninský, B. Labant, Zabavník – Barčík, Zd. Štrba (54. Minarčík), Doležaj, M. Ďurica – Gottwald (65. Fabuš), P. Straka (46. Bažík)

Duel v peknom slnečnom počasí začali lepšie Žilinčania. Hneď v 1. min sa Zabavník pokúšal kolmicou vysunúť Gottwalda, útočník obhajcu trofeje sa však k zakončeniu nedostal. O dve minúty nato už Gottwalda našiel na hrote presnou prihrávkou M. Ďurica, Poštrk si však so strelou poradil. Úvodný nápor favorizovaných hostí po štvrťhodine hry opadol a k slovu sa pomaly dostávali Dubničania. V 18. min pálil zdiaľky Švikruha a o pár minút nato zakrútil priamy kop nad Muchovu bránku Kopačka. V 27. min centroval sprava Porázik, no A. Nemec v dobrej pozícii loptu dobre netrafil. V 34. min vyhral Porázik šprintérsky súboj s Labantom, no zakončil ho slabou strelou po zemi. V 38. min hlavičkoval tesne vedľa Muchovej bránky po Bellákovom rohu Švikruha. Žilinčania v strede poľa nedokázali vymyslieť nič prekvapujúce, a tak sa polčas skončil bez gólov. Po prestávke začali aktívnejšie domáci, Žilinčania sa sústredili na defenzívu. V 56. min odcentroval z ľavej strany Švikruha, no osamotený Porázik hlavičkoval iba nad žilinskú bránku. V dalších minútach sa hra odohrávala najmä medzi šestnástkami a ani jedno mužstvo si nedokázalo vypracovať výraznejšiu príležitosť. S blížiacim sa koncom zápasu ožívali aj žilinskí fanúšikovia, ktorí prišli na chystanú oslavu titulu do Dubnice v hojnom počte a počas celého zápasu dávali o sebe vedieť. V posledných minútach sa už dubnickým štadiónom ozýval víťazný chorál „majstri, majstri“. Po konečnom hvizde rozhodcu zaplavila ihrisko žlto-zelená vlna a diváci zo Žiliny sa spontánne priamo na ploche tešili s hráčmi z tretieho titulu v rade.

Jozef Jankech (tréner Dubnice): „Chcem pogratulovať Žiline k zisku titulu. Dnes sme chceli zvíťaziť. V I. polčase sme hrali so súperom vyrovnanú partiu, obe mužstvá si vypracovali šance a myslím si, že diváci videli dobrý futbal. Po prestávke nám chýbali sily a odišla nám stredová formácia. Potešila ma hra obrany, ktorá udržala čisté konto. Chlapcom chcem pochváliť nielen za dnešný výkon, ale aj za celú sezónu a bol by som rád, keby tento káder ostal pohromade.“
//Ladislav Jurkemik (tréner Žiliny): //„Spokojný som akurát s tým, že sme to dotiahli do úspešného konca a získali titul. Dnešný zápas bol však z našej strany veľmi nervózny, nakopávali sme dlhé lopty, čo nie je naša hra. Veľmi nám chýbal Šesták, v útoku sme nevedeli podržať loptu. Súper bol nebezpečný, bál som sa najmä pri hlavičkách Dubnice v I. polčase a potom v samom závere, aby sme z protiútoku neinkasovali. Chlapci už nehrali dopredu, sústredili sa iba nato, aby neurobili chybu vzadu, a preto sme sa dostávali pod tlak. Opäť sa raz potvrdilo, že posledný krok býva najťažší.“

Dukla Banská Bystrica – Matador Púchov 4:0 (1:0)

Góly: 45. Jakubko, 61. (z 11 m) a 86. Semeník, 69. Kentoš, ŽK: 41. Ľ. Vyskoč (B. Bystrica), rozhodovali: Micheľ – Šramka, Balko, 8122 divákov
B. Bystrica: Zajac (89. Boroš) – Ľ. Vyskoč, F. Kunzo, Kentoš, M. Pančík ml. – Pečovský (87. Libič), Svintek, M. Sovič, Kulík (72. Penov) – Semeník, Jakubko
Púchov: Bernady – Beliančin (20. Demjan), Zavaterník, Pavol Vavrík (77. Medgyes), Jambor – Besta, Guľa, Peter Majerník, Belák – Breška (35. Mir. Nemec), Bakoš

Dukla začala obrovským náporom, produkovala útočný futbal s množstvom šancí. V prvom polčase domáci hráči nevyužili štyri „tutovky“. Jakubko zo štyroch metrov netrafil poloprázdnu bránku, Semeník hlavou iba tesne minul, Svintek hlavou poslal loptu iba do brankára a ani Jakubko sám pred Bernadym nepochodil. Rovnako gól nevsietil ani Kentoš, ktorý v 26. min neprekonal brankára hostí ani v páde. Strelecká nemohúcnosť sa mohla Dukle vypomstiť. V 33. min unikol obrane útočník Púchova Breška, banskobystrický gólman Zajac vybehol až za šestnástku, Breška však loptu nepustil a Zajac ho musel stíhať. Obaja sa rútili k prázdnej bránke bok po boku, no domáci gólman napokon Breškovi loptu vypichol a tréner Púchova poslal tohto útočníka na striedačku. Dukla napokon strelila gól v 45. min. Z pravej strany ´zbehol´ do malého vápna Semeník, ideálne našiel voľného Jakubka, ktorý loptu poslal prakticky do prázdnej bránky – 1:0. Domáci mali v prvom polčase prevahu, hostia pôsobili neraz bezradným dojmom. Po zmene strán to skúšal zdiaľky Belák, no iba tesne minul ľavú žrď domácej bránky. V 59. min Sovičov center mohol hlavou zužitkovať Semeník, lopta tesne minula ľavú žrď. V 60. min však púchovský gólman Bernady fauloval Jakubka a nariadenú penaltu premenil Semeník – 2:0. O chvíľu bolo už 3:0, keď po rohovom kope pálil nekompromisne Kentoš. V závere zápasu po Jakubkovej kolmej prihrávke sa Semeník pohral s loptou i s brankárom hostí a upravil na konečných 4:0.

Ladislav Molnár (tréner B. Bystrice): „Gratulujem Žiline k zisku titulu. Moji hráči dnes ukázali, že sú profesionáli. Odohrali výborný zápas na úrovni a odvďačili sa fantastickým divákom a najmä vedeniu klubu, ktoré v tejto sezóne vytvorilo kvalitné podmienky na futbal. Banská Bystrica vstala z popola, z dna až na vrchol. Pre divákov sme získali titul my, takto to vnímajú a je to naozaj fantastický pocit. Ďakujem nielen hráčom a fanúšikom, ale najmä majiteľovi tohto klubu.“
//Milan Lešický (tréner Púchova): //„Som spokojný, že sme prispeli ku krásnemu futbalovému zážitku v Banskej Bystrici. Aj vďaka nášmu výkonu mohol dnes futbal oslavovať. Každý, kto videl tento duel, môže súhlasiť, že zachrániť mužstvo Púchova, to bol čertovský úspech. Prejavila sa najmä únava na mojich hráčoch z ťažkých záchranárskych bojov.“

Spartak Trnava – AS Trenčín 3:1 (2:0)

Góly: 25. M. Molnár (z pok. kopu), 40. Kriss, 89. P. Staňo – 67. Marek Seman (z pok. kopu), ŽK: 24. M. Škrtel, 52. O. Šmelko (obaja Trenčín), rozhodovali: Ligocký – Csabay, Medveď, 2621 divákov
Trnava: M. Čech st. – Fall, Poljovka, Hrabal, P. Staňo – P. Hodúr, Filip (65. Juhász), P. Ďuriš, Husár – M. Molnár (90. Ivanič), Kriss (76. Masaryk)
Trenčín: Volešák – Hrabač (46. Baranyai), M. Škrtel, Mičenec, O. Šmelko – Hanko, M. Kubala, Marek Seman, Velický, Vavruš (56. Kamenský) – Lietava (58. Vaščák)

Úvod zápasu na trnavskom trávniku mal ďakovný ráz. Domáci kapitán Poljovka v mene celého vedenia Spartaka odovzdal kyticu rozhodcovi Jozefovi Ligockému, ktorý sa týmto zápasom rozlúčil s ligovou píšťalkou. Diváci potom sledovali na slovenské pomery slušný futbal zásluhou oboch celkov. Hráči sa najmä zo začiatku rýchlo snažili dostať pred bránku a čo najrýchlejšie zakončiť, ale koncovka bola slabinou. Už v 3. min sa Velický po Lietavovej akcii dostal do dobrej šance, ale nazakončil presne. Trvnavčania získali prevahu, ktorú dokázali gólom v 24. min. Škrtel strčil do Krissa a rozhodca nariadil pokutový kop, ktorý netradičný strelec Molnár premenil – 1:0. Hostia sa nechceli s nepriaznivým stavom zmieriť a snažili sa odpovedať rýchlymi brejkami. V 40. min však po centri Hodúra najlepší trnavský strelec Kriss získal pre Trnavu rybičkou dvojgólové vedenie. Ani po zmene strán sa obraz hry nezmenil. Trnavčania kontrovali hru, ale v 65. min najskôr Vaščák peknou strelou vyskúšal Čecha a o dve minúty nato zahral Ďuriš zahral v šestnástke rukou a z nariadeného pokutového kopu Seman znížil – 2:1. Trnava držala opraty zápasu vo svojich rukách a v 89. min po rohovom kope Ďuriša najvyššie vyskočil Staňo a hlavičkou upravil na konečných 3:1.

Vladimír Ekhardt (tréner Trnavy): „Myslím si, že v tomto zápase chlapci odviedli poctivú robotu aj napriek tomu, že sme mali značné problémy so zostavou. Na lavičku museli dvaja dorastenci, a tak chcem hráčom poďakovať. Býva zvykom, že niektoré mužstvá záver sezóny vypustia, ale nám sa to nestalo. Myslím si, že toto mužstvo malo v sezóne na viac, ak by malo o niečo väčšiu podporu aj v tých zlomových situáciach, ktoré v klube nastali. Po dnešnom zápase sme sa mohli tešť aj o niečo výraznejšie. Že sa tak nestalo, o tom sa musia zamyslieť tí z vedenia klubu.“
//Karol Kisel st. (tréner Trenčína): //„V tomto zápase sme neuspeli preto, že po pomerne úspešnom ročníku už hráčom dochádzali sily. Navyše pribudlo veľa nedostatkov pri technickej realizázii. Odišla nám aj koncentrácia v prvom polčase a domáci umne využili šance a väčšou bojvnosťou a dôrazom docielili víťazstvo. V jednotlivých činnostiach nás dnes jednoznačne prevýšili.“

Slovan Bratislava – Inter Bratislava 1:3 (1:2)

• Góly: 21. Fodrek – 20. R. Kunzo, 25. Halenár, 53. Šebo, ŽK: 2. Šedivý (Inter), rozhodovali: Smolák – Jančovič, Somoláni, 1210 divákov

Slovan: Prole – Pecko (64. Jurko), N. Hrnčár (29. Demeter), Polgár, Hornyák – V. Bednár, Volf, Pečálka (52. Bukvič), Onofrej – Fodrek, Šlahor

Inter: Hýll – Čišovský, Šedivý (66. Petrán), R. Kunzo, M. Čech ml. (29. Opršal) – Burza, P. Mráz, V. Horváth, Chalupka – Šebo (74. Lembakoali), Halenár

Slovan začal bratislavské derby aktívnejšie. Už na konci 1. min zastavoval únik Šlahora len za cenu faulu Šedivý. O päť minút neskôr Bednár vo výhodnej pozícii nikým neatakovaný z 10 metrov netrafil bránku hostí. V 11. min Volf vysunul Šlahora, ten potiahol loptu po pravej strane až na bránkovú čiaru, jeho center po zemi však zlikvidoval Hýll. Na konci úvodnej dvadsaťminútovky sa k veľkému sólu vydal Šebo, až na hranici šestnástky ho faulom zastavil Hrnčár a z následného kopu namieril presne k žrdi domácej bránky Kunzo – 0:1. Už o minútu sa opäť menil stav. Bednár sprava zacentroval pred bránku Interu a Fodrek vyskočil najvyššie a hlavou vyrovnal. V 24. min Chalupka po centri Šeba hlavou prudko trafil spojnicu brvna a žrde. Bránka Slovana sa ešte triasla a už v nej bol ďalší gól. Halenár zbehol medzi Hrnčára a Polgára a Prolemu nedal šancu – 1:2. Do konca polčasu ešte vzrušili 1210 divákov dve šance domácich – najskôr v 30. min Onofrej v pokutovom území síce loptu dobre netrafil, tá sa však kotúľala k opačnej žrdi ako stál Hýll. Gólman Interu ju na poslednú chvíľu vytlačil na roh. Desať minút pred koncom rušného polčasu sa Bednár rútil sám na Hýlla, obrancovia hostí ostali stáť singalizujúc ofsajd, ale Onofrej šancu nevyužil. V druhej časti hry neuplynulo ani osem minút a bolo 1:3. Obrana Slovana nedokázala odkopnúť loptu, ktorá poletovala na hranici ich pokutového územia. Tá sa od Kunza odrazila k Šebovi, ktorý krížnou strelou zvýšil vedenie hostí – 1:3. Potom prišla séria nevyužitých šancí belasých. Bukvič a Bednár netrafili medzi žrde, Jurkovi v poslednej chvíli odkopol loptu Opršal. V 70 min mal na druhej strane šancu Šebo, Prole v páde nohou vykopol nad. Sedem minút pred koncom zápasu mohol Slovan znížiť, ale Onofrej váhal a Hýll mu loptu zobral. Slovan naposledy vyhral 3. apríla v 24. kole s Púchovom 2:0 a zaslúžene tak zostupuje do druhej ligy.

Vladimír Goffa (tréner Slovana): „Začali sme vo veľkom štýle. Potom nás súper potrestal za drobné chybičky a prišla panika. Žiaľ, naše posledné stretnutia boli ako cez kopirák. Vieme si vypracovať akciu, ale nevieme trafiť bránu. Hráči sú veľmi slabo technicky vybavení, naučiť ich som to nemal kedy. Morálka družstva si zaslúži pochvalu, ale to nestačilo na kvalitu súpera. Chcem poďakovať divákom, ktorí vyprevadili hráčov z ihriska potleskom.“
//Karol Pezce (tréner Interu): //„Chcem vysloviť nádej, že Slovan bude o rok späť v prvej lige, aby sa mohli opäť hrať derby zápasy medzi nim a Interom. Chceli sme sa rozlúčiť víťazstvom a potvrdiť tým naše dobré výsledky z predchádzahjúcich stretnutí. Napriek tomu, že zápas sa hral v dovolenkovom tempe, myslím si, že môžem byť spokojný. Krajšiu rozlúčku s mužstvom som si ani nemohol želať. Aj dnešné stretnutie bolo dôkazom, že dva roky, ktoré som s mužstvom strávil, nebolo márnych.“

Artmedia Petržalka – MFK Ružomberok 2:3 (2:2)

• Góly: 28. Suchánek, 31. Tchuř – 5. Števko, 44. Jendrišek, 87. Jurčo, ŽK: 75. Had (Ružomberok), rozhodovali: Šipoš – Pastorek, Ádám, 1520 divákov

Petržalka: Čobej – Maixner, Burák (46. Mir. Kozák), Hanc, J. Ďurica – Suchánek, Hošek, J. Kozák (46. Mikulič), Šoltis, Tchuř (83. Emkaimi) – Krejčí

Ružomberok: Hajdúch – Školník (46. Jurčo), Mikuláš (82. Ďubek), Laurinc, Had – Božok, Žofčák, R. Urban, Švento (66. Latiak) – Jendrišek, Števko

Od úvodných minút sa hral za Starým bratislavským mostom kvalitný ligový futbal, ktorému nechýbali šance a najmä korenie futbalu – góly. Už v 5. min začali hostia z Ružomberka napĺňať bronzové ambície, keď najlepší strelec súťaže Števko prízemnou strelou od žrde otvoril skóre stretnutia – 0:1. O tri minúty sa ľavá žrď Čobejovej bránky triasla opäť, keď z 18-tich metrov pálil Božok. V 11. min Hajdúch bravúrnym zákrokom vychytal osamoteného Krejčího. O štvrťhodinu neskôr si v šestnástke hostí nerozumeli Suchánek s Krejčím a pripravili sa o možnosť vyrovnať. V 28. min sa v pokutovom území Ružomberka dobre zorientoval Suchánek a strelou z uhla popod Hajdúcha vyrovnal. Následne zasadila Petržalka druhý úder. Suchánek našiel centrom pri vzdialenejšej žrdi Tchuřa a ten v neľahkej pozícii poslal domácich do vedenia – 2:1. Od tohto momentu až do konca prvého polčasu boli iniciatívnejší hostia. Najprv Jendrišek a neskôr Švento však vo výbornej pozícii neuspeli. Minútu pred koncom polčasu však po Žofčákovom centri poslal loptu hlavou do siete Jendrišek – 2:2. Druhý polčas priniesol medzišestnástkový odvar. Až do 87. minúty 1520 divákov sledovalo nezáživný futbal, množstvo nepresných prihrávok a po dve nepresné strely na obidvoch stranách. Zaujala len potýčka medzi Suchánkom a Hadom, ktorú mimoriadne presný rozhodca Šipoš vyriešil žltou kartou pre hosťujúceho hráča. Tri minúty pred koncom zápasu strhol víťazstvo na stranu hostí Jurčo, ktorý po rohovom kope presnou hlavičkou k ľavej žrdi nedal Čobejovi šancu.

Michal Hipp (tréner Petržalky): //„Do zápasu sme išli s cieľom pobiť sa o 6. miesto v ligovej súťaži, hostí sme však posadili na koňa chybami v obrane. V polčase nám skolaboval Burák a aj preto som rád, že je už koniec sezóny. Myslím si, že hráči sa nepripravili na zápas s Ružomberkom zodpovedne.“
//Jozef Vukušič (tréner Ružomberka): //„Na ihrisku bolo badať, že je to posledný zápas sezóny. Diváci môžu byť spokojní, videli góly i šance. Dali sme o gól viac, a preto sme vyhrali zaslúžene.“
//

Prehľad víťazov najvyššej slovenskej futbalovej súťaže po rozdelení Československa, t. j. od vzniku samostatného Slovenska (od sezóny 1993/1994):