Odvetný zápas Ligy majstrov medzi Realom Madrid a Arsenalom Londýn nie je len súbojom dvoch futbalových gigantov – je to stretnutie s legendou, ktorá ožíva, keď je s domácimi zle-nedobre.
Anglický veľkoklub vstupuje do štvrťfinálovej odvety s trojgólovým náskokom, o ktorý sa postaral pred týždňom v Londýne. Bude mu to však stačiť? Lebo Bernabéu je pevnosť plná kúzla, miestom, kde sa rodia zázraky, a kde sa aj zdanlivo stratené zápasy menia na epické obraty.
Pod svetlami slávnej arény sa večer napíše nová kapitola – buď to bude príbeh londýnskeho vzdoru, alebo ďalší dôkaz, že na tomto štadióne je možné naozaj všetko.
Hasta el final, vamos Real
Minulý utorok sa futbalová Európa nestačila čudovať. Slávny Real Madrid, pätnásťnásobný víťaz Ligy majstrov, odišiel z Emirates Stadium s debaklom 0:3. Pre väčšinu tímov by to bola „konečná“, neriešiteľný rébus a formálna odveta, v tomto súboji však nič rozhodnuté nie je.
„Toto je Liga majstrov a my vieme, čo znamená hrať doma. Neexistuje jediný zápas, ktorý by sme na vlastnom ihrisku považovali za stratený,“ dušoval sa pár minút po záverečnom hvizde kapitán Luka Modrič.
Za všetko hovorí aj nedávna história. Real tu pred dvoma sezónami dokázal prakticky nemožné hneď dvakrát, keď nepriaznivý stav otáčal najprv v osemfinále LM proti Parížu St. Germain (0:1, 3:1).

„Bernabéu je iné. Keď hráme doma, cítime, že môžeme otočiť čokoľvek. Fanúšikovia nám dávajú krídla,“ vravel po stretnutí Karim Benzema, hetrikový hrdina.
Real však dostal krídla aj o pár týždňov neskôr, keď sa v semifinále popasoval s Manchestrom City (3:4, 3:1). Pritom ešte v 90. minúte prehrával v súhrnom skóre 3:5.
V sezóne 1985/1986 si v 3. kole Pohára UEFA poradil s Borussiou Mönchengladbach, keď pred odvetou prehrával 1:5 a doma zvíťazil 4:0.
Kúzlo Santiago Bernabéu je fenomén, ktorý presahuje obyčajnú výhodu domáceho ihriska. Hostia tu čelia nielen obrovskej futbalovej kvalite, ale aj tlaku histórie, fanúšikov a očakávaní. Každý, kto sem vkročí, vie, že čelí kráľom Európy, čo vytvára psychologickú bariéru.
Miestny štadión je ako pevnosť, jeho architektúra, s tribúnami blízko ihriska, vytvára pocit, že hráči sú pod neustálym dohľadom. Pre tých, ktorí nie sú zvyknutí, je to vraj ako hrať futbalový zápas v aréne gladiátorov.
A mentalita hráčov Realu Madrid je známa tým, že nikdy sa nevzdávajú. Fráza „hasta el final, vamos Real“ (až do konca, poďme Real) je ich mantrou.
Najväčšia výzva
Potvrdia vám to aj mnohé trénerské veličiny. „Na Bernabéu sa dejú veci, ktoré nikde inde nezažijete. Je to štadión, kde sa rodia zázraky,“ povedal Zinedine Zidane, najprv hráč a neskôr tréner Realu. Pep Guardiola v Madride mnohokrát viedol Barcelonu a iné špičkové mužstvá.
„Na Bernabéu sa musíte pripraviť na to, že aj keď vediete o dva góly, nie je to koniec. Ten štadión má niečo, čo vás prevalcuje.“
Podľa Sira Alexa Fergusona z Manchestru United je to miesto, kde história tlačí na každého hráča a najväčšia výzva vo futbale. Pre Nemca Jürgena Kloppa zasa boli zápasy na tomto štadióne „ako bojovať s monštrom, ktoré nikdy nespí“. Fanúšikovia a história robia z každého duelu drámu.
Arsenal má však sľubný náskok, podľa portálu The Athletic ho dnes večer čaká jedna veľká úloha. „Real žije z mýtu neporaziteľnosti v Lige majstrov. Arsenal musí ignorovať tú auru a hrať s chladnou hlavou. Arteta vie, že ak dovolia Madridčanom uveriť v obrat, bude to nočná mora.“
Aj ESPN pripomína, že Londýnčania sú v obrovskej výhode a že za stavu 0:3 by sa väčšina veľkoklubov vzdala. V ďalšej vete však úsmevne, no pravdivo zdôrazňuje, že „Real nie je väčšina“.
K jeho veľkému obratu vraj môžu viesť len dva faktory – Kylian Mbappé v galaktickej forme a chyby Arsenalu, ktoré tento tím často nerobí.

Slávny Angličan Gary Lineker varuje Arsenal, aby sa nestiahol do defenzívy, lebo inak ho Real Madrid roztrhá. Pre Ria Ferdinanda bude stredajšie stretnutie skúškou mentality.
„Real Madrid je zranený gigant, ktorý čaká na príležitosť zaútočiť. Carlo Ancelotti vie, že potrebuje chaos, aby Arsenal zlomil. Naopak, Mikel Arteta stavá na poriadok – disciplínu v obrane a efektivitu v útoku. Tento zápas je súbojom filozofie: anarchia Realu proti systému Arsenalu,“ píše The Times.
The Independent dodáva: „Real nikdy nie je mŕtvy, kým nie je definitívne pochovaný.“
História si spomína
Obraty z 0:3 síce nie sú časté, ale aj Liga majstrov pozná takéto prípady. Barcelona si pred ôsmimi sezónami priviezla z Paríža debakel 0:4, doma senzačne triumfovala 6:1.
Katalánci niečo podobné zopakovali aj v ďalších dvoch ročníkoch. Tentoraz však boli vždy na opačnej strane. Vo štvrťfinále 2017/2018 narazili na AS Rím, doma ho zmietli 4:1, potom mu však v Taliansku podľahli 0:3.
O dvanásť mesiacov si futbalové Waterloo zopakovali, keď doma zdolali Liverpool 3:0 a o dva týždne na Anfield Road fatálne zlyhali – 0:4.
Trojgólové manko sa v Lige majstrov podarilo zmazať ešte raz, a to keď si AC Miláno poradilo s Deportivom La Coruňa 4:1, ale potom zaznamenalo jednu z najpamätnejších prehier v tejto súťaži – v La Coruni vyfasovalo 0:4.

Očakáva sa, že Real dnes na Arsenal od začiatku vybehne a rozpúta ofenzívnu búrku. Rýchly gól by pomohol jeho sebavedomie a odhodlanie ešte viac umocniť a štruktúru anglického tímu dezorganizovať.
Ale môže to byť aj presne naopak, že Arsenal dokáže do otvorenej obrany zasadiť úder. Pre Real by bol zrejme smrteľný.
„Toto je šanca ukázať, že aj my patríme medzi elitu,“ burcuje kapitán Arsenalu a bývalý hráč akadémie Realu Martin Odegaard. Aj on vie, že každý súboj v strede poľa, každý zákrok v šestnástke, každý pokrik z tribún, môžu byť iskrou, ktorá rozhodne o postupe.
Bude to zápas, v ktorom sa narodí nová legenda Arsenalu alebo Real opäť dokáže, že v Madride nie je nikdy koniec, kým nezaznie posledný hvizd.
San Bernabéu je opäť pripravené na noc plnú napätia a emócií.