Rozhodol ho kontroverzný pokutový kop v rozstrele, na ktorý sa pozrel systém VAR. Úspešný pokus Juliána Álvareza anuloval a o pár desiatok sekúnd už oslavoval postup v milionárskej súťaži slávnejší madridský tím.
Jednu stranu šlo rozdrapiť od radosti, druhú od hnevu. Taký Diego Simeone, tréner Atlética, bol zrelý na antidepresíva:
„Aký je váš názor na tú penaltu? Kto videl, že sa pri Álvarezovej penalte lopta najskôr pohla, tak zdvihnite ruku a poďte dopredu. Hm, nikto. To mi stačí. Ďalšia otázka,“ zúril na tlačovej konferencii.
Prehrať s Realom bude pre Atlético vždy veľmi boľavou záležitosťou, lenže tentoraz sa to udialo spôsobom nevídaným. Podľa všetkého pravdivým, otázkou je, či aj spravodlivým.

Článok 14
Po minulotýždňovom triumfe Realu sa Atlético dobre pripravilo na odvetu. Gólové manko zmazalo už v prvej minúte a v nasledujúcom priebehu bolo lepším tímom. Prevahu malo aj v predĺžení, stretnutie však dospelo do bodu, kedy o ňom musel rozhodnúť rozstrel.
K lopte sa stavia 25-ročný Argentínčan Julián Álvarez, rozbieha sa, ale v záverečnej fáze mu ľavá noha, o ktorú sa má pevne oprieť, podkĺzne. Pravou však vystrelí a padne gól. Teší sa…
Na štadióne si nikto nič nevšimne, až keď poľský rozhodca pozastaví ďalšieho exekútora, futbalový svet spozornie. Szymon Marciniak ukáže rukou na ucho, k slovu sa dostáva systém VAR. Nástroj futbalovej spravodlivosti.
Na spomínané zábery sa môžete pozrieť aj stokrát a ruku do ohňa za to, ako to naozaj bolo, zrejme nedáte.
Dvojitý dotyk však zachytil senzor umiestnený v lopte, pohľady viacerých kamier si nad spomínanou situáciou „lámu hlavy doteraz“. Existuje azda len jeden záber, na základe ktorého sa dá domnievať, že sa Álvarez lopty dotkol najprv ľavou nohou.

Možno milimeter, nie viac ako stotinka sekundy, rozhodli o tom, že Atlético opäť padlo s nenávideným Realom.
Futbalové pravidlo štrnásť hovorí: „Hráč vykonávajúci pokutový kop nesmie loptou zahrať druhýkrát skôr, než sa jej dotkne iný hráč. Lopta odrazená od žrde alebo od brvna sa nepočíta.“
Podráždeného Simeoneho v tej chvíli presný výklad pravidla nezaujímal. A to ešte nepočul Steva McManamana, Angličana, ktorý kedysi hrával za Real: „Álvarez? Mal by trénovať balet a nie penalty.“
Courtois sa posmieval
„Veselo“ bolo aj po zápase. Emocionálne výlevy Simeoneho sme už spomínali, do ohňa však prilievali aj hráči.
Konkrétne brankár Realu Thibaut Courtois tancoval pred fanúšikmi Atlética a večný provokatér Vinicius zasa na Instagrame zverejnil príspevok so skóre 15:0. Odkazoval tak na počet titulov v Lige majstrov na strane Realu a Atlética.
Belgický gólman potom, keď mu novinári povedali o Simeoneho „nárekoch“ na tlačovke, bez servítky vyhlásil: "Mám toho plné zuby, stále len plače. Všetci vieme, že UEFA to vidí jasne.
Rozhodcovia nechcú pomáhať žiadnemu tímu, či už ide o španielsku ligu alebo európske poháre. Jasné, nie je to dobre vidieť, ale Álvarez mal jednoducho smolu."
Nikoho neprekvapí, že hráči Atlética cítili frustráciu a nespravodlivosť. Predovšetkým smutný hrdina večera Álvarez ťažko hľadal slová. „Neviem, čo mám povedať. Pokĺzol som sa, no myslel som si, že je to gól. Nechápem, ako to mohli neuznať.“
Kyllian Mbappé tvrdil, že ihneď vedel, že s penaltou niečo nebolo v poriadku, hoci pravda je taká, že to, čo jeho oko spozorovalo, moderné kamery nie. VAR sa rozhodoval na základe inej technológie.
V Lige majstrov sa od sezóny 2024/2025 používa v lopte čip podobný tomu z MS 2022. Sleduje pohyb lopty s presnosťou na milisekundy a milimetre.
Je vyvinutý firmou Adidas v spolupráci s FIFA a UEFA, v stredu večer zaznamenal dva po sebe idúce impulzy v rozpätí zlomku sekundy. Indikovali dvojitý dotyk Álvareza.
Dáta z čipu boli odoslané do VAR centra, kde ich následne skombinovali s videozábermi. Slovo tak dostali aj rozhodcovia. Najslávnejší z nich, Pierluigi Collina, pre RAI Sport uviedol, že „čip v lopte dáva presnosť, ktorú oko nevidí.“

Angličan Mark Clattenburg zasa priznal, že bez tejto technológie by to bolo 50:50, keďže zábery z kamier boli nejednoznačné.,,Čip to urobil čiernobielym."
Španielsky arbiter Eduardo Iturralde González si dovolil najodvážnejšie tvrdenie: "Čip rozhodol, ale zábery nie sú jasné pre divákov, takže to vyzerá ako nespravodlivosť.
Technicky je to správne, ale zároveň je to absurdné. Álvarez nespravil nič úmyselné, len sa pošmykol. Pravidlo je zastarané a v takýchto momentoch zabíja futbal. VAR tu nie je na to, aby trestal takéto nehody."
Ukradnutý postup?
Situáciu pochopiteľne z každej strany rozoberali nielen španielske, ale aj svetové médiá.
Marca označila postup Realu Madrid za mystický, pričom neuznanie Álvarezovej penalty opísala ako „nikdy predtým nevidený moment“. Aj denník priznal, že verdikt VAR síce mohol byť technicky správny, no zábery nie sú jednoznačné, čo vraj vyvoláva diskusiu.
AS si zasa neodpustil štipľavú poznámku o tom, že aj keď hrajú Madridčania slabo, prežijú a aj tento fakt robí z tohto klubu historicky výnimočným.
Novinár Tomás Roncero doslova napísal: „Atlético, naučte sa kopať penalty, alebo si nabudúce prineste protišmykové topánky. Real vás aj tak vždy prevalcuje.“
Francúzsky L’Équipe bol rovnako priamy, ale na situáciu sa pozrel z opačnej strany, keď zdôraznili, že Real v kľúčových momentoch opäť potvrdil svoju povesť šťastlivca.
Britský The Guardian zdôrazňuje, že Atlético bolo herne dominantné, no kuriózny verdikt VAR rozhodol o postupe Realu.
Situáciu označili za kontroverznú, „no v súlade s pravidlami, aj keď nie jednoznačne podloženú zábermi.“ ESPN to vidí zasa takto: „Analýza naznačila, že dvojitý dotyk bol pravdepodobný, no debata o férovosti verdiktu pokračuje.“
Skôr cez emócie, ako skrz fakty, sa na inkriminovaný moment pozrel španielsky Mundo Deportivo.
Autor síce presne odcitoval pravidlo o zahrávaní pokutového kopu, ale zdôraznil tiež nejednoznačnosť záberov a kládol si otázku, či je technológia vždy spoľahlivá, ak nie je podporená jasným vizuálnym dôkazom pre divákov a samotných hráčov.

Denník si vo svojom texte pomohol aj rozhorčenými reakciami futbalových fanúšikov na sociálnych sieťach. „Je to hanba“ alebo „VAR vždy pomáha Realu Madrid“. Článok implicitne naznačuje, že Atlético bolo – aj vzhľadom na priebeh stretnutia – okradnuté o zaslúžený postup.
Duch vs pravidlá
Suma summárum, VAR bol počas stredajšej noci futbalovým kráľom a emotívne výkriky o nespravodlivosti na tomto fakte nič nemenia, lebo pravidlá boli uplatnené presne tak, ako sú napísané.
Álvarezov pokus sa však predsa len dotýka aj futbalového ducha, naznačuje pomyselný spor medzi literou pravidla a jeho vnímaním. Jedna vec je totiž presnosť, druhá – nemenej dôležitá – kontext.
Aby sa nám raz nestalo, že futbal už nebude športom pre ľudí, ale laboratóriom.