Niekdajšia reprezentačná opora je rada, že kapitán slovenskej reprezentácie Milan Škriniar mení aspoň do konca sezóny parížsky Saint-Germain za hosťovanie vo Fenerbahce. Bývalého stopéra Interu Miláno čaká kľúčový polrok.
Čo hovoríte na polročné hosťovanie Škriniara vo Fenerbahce?
Ide do mužstva, kde bude hrávať. To je pre neho i národný tím tá najdôležitejšia správa. Bude dôležité, aby čo najskôr naskočil do pravidelného zápasového rytmu.
Je to náročné po pol roku, ktorý hráč strávi na lavičke?
Chvíľku to potrvá. Zrejme nový zamestnávateľ bude musieť byť trpezlivejší a dať mu viac času, aby sa rozohral a aj si zvykol na nové prostredie.
Škriniar spravil možno životný prestup, ale v PSG postupne stratil miesto v základnej zostave. Je to pre futbalistu najhorší pocit, keď mu to vo vysnenom pôsobisku nevyjde?
Nenazval by som to životným prestupom. Inter Miláno má kvalitnejší tím ako Paríž Saint-Germain. A talianska Seria A vyššiu kvalitu ako francúzska Ligue 1.
Ak sa pozrieme na finančné hľadisko, tam to môže byť považované za životný transfer. Iste to však nemáte ľahké, ak prídete do nového tímu a postupne stratíte miesto v základnej zostave.

Nepomohlo mu zranenie, po ktorom už musel čakať na šancu z lavičky…
Isteže. Spomínam si, že keď som nehral tri či štyri týždne a sledoval, ako chalani idú do zápasu, išlo ma poraziť. Nie je ľahké vrátiť sa do zápasového kolotoča.
Navyše, v PSG je 20 nadupaných hráčov na 11 miest v zostave. No a Milanovi nepomohol ani príchod Luisa Enriqueho. To je otázka na trénera, prečo ho začal vynechávať zo zostavy.
Škriniar priznal, že so španielskym kormidelníkom viedli rozhovory o jeho minutáži, ale viacero šancí neprichádzalo. Čo vtedy hráčovi zostáva?
Nemáte na výber, musíte len drieť na tréningu a čakať na šancu či zranenie konkurenta. Tak, ako Škriniar nešťastne vypadol zo základnej zostavy, tak sa tam mohol aj vrátiť. Lenže keď aj hral Milan dobre, znova ho Enrique posadil na lavičku. Ťažko povedať, prečo ho nedával hrať.
Je prirodzené, že tréneri majú svojich obľúbených hráčov?
Áno. Sú to medziľudské vzťahy. S niekým si sedíte viac, s iným menej. Lenže to sa týka možno jedného či dvoch zverencov, nie dvadsiatich. Tam je meter rovnaký.
Bola chyba, že Škriniar odišiel z Interu do PSG?
Podľa mňa áno. Inter Miláno má väčší cveng ako Paríž. Aj kvalita súťaže a konkurencia medzi mužstvami je väčšia.

Čaká ho Turecko. Spomeniete si na svoju sezónu v Besiktasi Istanbul?
Spomienky trochu vybledli, ale bola to zaujímavá sezóna. Vtedy sme hrali skupinovú fázu Ligy majstrov proti AC Miláno, FC Barcelona a Leedsu United. Sezóna bola veľmi náročná.
Doma som bol minimálne, veľa času sme strávili v hoteloch a lietadlách. Dokonca aj pred domácim zápasom sme mali sústredenie v hoteli a taktiež po ňom sme v ňom ešte prespávali a mali mítingy.
Odvtedy uplynulo 25 rokov. Aký bol turecký futbal v roku 2000?
Mnohé sa zmenilo, ako všade. Rovnaký však zostal veľký finančný kapitál. Aj vtedy a aj teraz sa do futbalu pumpujú obrovské peniaze. Pre Turkov je to vec prestíže. Dnes je to však organizovanejšie, vtedy boli finančné toky – povedzme – menej kontrolované. (úsmev)
Liga však bola náročná. Hemžilo sa to legionármi. Spomínam si na veľké množstvo Afričanov. Boli známi vytrvalosťou, húževnatosťou a tvrdosťou. Nebolo to jednoduché, ale kvalitu špičkových líg nedosahovali.
Prestupovali ste tam z Betisu Sevilla. Aký bol rozdiel medzi španielskou a tureckou ligou?
Španielska liga bola hravejšia a technickejšia. V nej pôsobia okrem domácich hráčov aj Brazílčania či Argentínčania – teda šikovní futbalisti. V Turecku to bolo skôr o tvrdosti a súbojovosti.
Ako na vás zapôsobil Istanbul?
Nádherné mesto, Milan aj so svojou rodinou sa majú na čo tešiť. Viem si predstaviť, že za 25 rokov sa zmenil ešte k lepšiemu. Páčilo sa nám tam. Mojej manželke sa nechcelo ísť z Istanbulu do nemeckého Wolfsburgu. (smiech)

Čím si vás tak získal?
Krásne mesto mnohých kontrastov. Príjemná klíma a aj fanúšikovia žili futbalom. Zaujímavosťou je, že tam neexistuje stredná cesta. Buď vás kameňujú alebo vynášajú do nebies.
Dá sa z pozície hráča na oba tieto extrémy pripraviť?
Škriniar s tým nebude mať problém. V Taliansku to nemal ľahké, aj tam majú priaznivci horúcu krv a futbalom žijú dennodenne.
Turecká liga má kvalitu. Pomôže Škriniarovi vrátiť sa do formy?
Nepatrí medzi top päť v Európe, tie súťaže sú o čosi ďalej. Zrejme by aj Škriniar chcel ísť do lepšej súťaže, spomínal sa Juventus. Stále tam však máte tri istanbulské veľkokluby a ďalšie kvalitné tímy. Potrebuje zostať zdravý, to je najpodstatnejšie.
Myslím si, že hrávať určite bude. Následne získa istotu, čo je dobrá správa aj pre reprezentáciu. V tohtoročnej Lige národov aj on sám pripustil, že mu chýbala väčšia herná prax.
Lenže po pol roku sa do Paríža vráti a začne sa celý proces rokovaní o prestupe alebo hosťovaní odznova. Nie je to zaväzujúce?
Nemyslím si, že to bude riešiť. Teraz má pol sezónu na to, aby sa vyhral a presvedčil možných záujemcov, aby ho nadobro dostali z Paríža.
Nebude problémom vysoký plat?
Môže to byť komplikácia. Ak sa však nájde klub, ktorý ho bude potrebovať, zaplatí, koľko bude nutné. Keď nie, bude mať smolu a zostane trpieť v Paríži aj ďalej. Teraz potrebuje vo Fenerbahce získať herné sebavedomie, lebo Slovensko čaká kvalifikácia o MS 2026. Keď je vo forme, ide hore aj reprezentácia.

Má Miroslav Karhan nejakú radu pre svojho nasledovníka na poste reprezentačného kapitána?
Fúha…(zamyslí sa). Aby sa vo Fenerbahce sústredil iba na futbal, lebo možností na vyžitie v Istanbule je veľa.
Už teraz je pod drobnohľadom a mánia sa spustí s blížiacimi sa zápasmi so Škriniarom v zostave. Novinári si ho budú všímať. Milanov životopis ich napĺňa očakávaním a Škriniar by zasa rád bol vo forme ešte z čias Interu Miláno.
Vedeli to Turci hráčom osoliť?
Určite, ale ja som sa novinám vyhýbal. Možno by sa mal aj Škriniar. Sú však hráči, ktorí toto neriešia a prípadná kritika ich nerozhodí. Každú chybu ktorú urobí, mu Turci dajú vyžrať. A za každú skvelú vec ho začnú velebiť. Musí si zachovať chladnú hlavu a nechať si na sebe hrošiu kožu.