Pragmatik by povedal, že prehra 2:3 alebo 0:6 je vlastne totožná, lebo na konci je výsledok aj tak rovnaký – nula bodov. Je to naozaj tak?
Čo sa dalo vyčítať z piateho zápasu belasých v milionárskej súťaži? Aj na toto sme sa pýtali futbalového experta Ladislava Borbélyho (69).
Vladimír Weiss po tomto stretnutí hovoril o nadšení aj smútku. Ktorý z pocitov je oprávnenejší?
Použil by som vlastný výraz – potešenie z toho, že Slovan sa v dueloch Ligy majstrov postupne posúva k správnemu zápasovému nastaveniu. Priam k výkonnostnému optimu.
Áno, Miláno malo v držaní lopty prevahu, Slovan ju mal na kopačkách možno tretinu hracieho času, ale z môjho expertného pohľadu to bola aj tak vyrovnaná partia. Pýtam sa, koľko dobrých šancí malo AC?
Minimum…
Asi tak nejak. Dokonca si na žiadnu ani neviem spomenúť, boli to skôr pološance. Jednu mal Pulišič. Ukázalo sa pri nej, aká nebezpečná je strata lopty v strede poľa, lebo aj obrancovia majú pri nej iné postavenie, ako keď má tím loptu na kopačkách.
Nebolo to prvýkrát, Slovanu sa to v LM deje pomerne pravidelne, v strede obrany je na to citlivý. A veľké mužstvá to zvyčajne dokážu potrestať.
Keby bolo keby vo futbale neexistuje, Dávid Strelec si však túto otázku určite niekoľkokrát položil, lebo jednu tutovku spálil a inkasovaný gól zavinil.
Veď to… Bola to excelentná akcia, riešil ju dokonalým spôsobom. Ako skúsený útočník. Posledná herná činnosť, to znamená obyčajné posunutie lopty do prázdnej bránky, pri nej už prepadol do komfortnej zóny.
Čiže ľahkovážnosť?
To netvrdím. Je to skôr také bohémstvo, ktoré je v ňom. Pri úniku zrealizoval ťažké veci, obišiel brankára, s prehľadom a učebnicovým spôsobom, stačilo mu loptu dokotúľať do bránky. Tam spohodlnel.
Myslel si, že to tam len-tak fukne, ale bohužiaľ. Keby to robil s nasadením, ako celú tú brilantnú akciu od počiatku, tak nie je o čom. Slovan by viedol 1:0 a ktovie, čo by bolo.
Takže slovo ľahkovážnosť predsa len sedí…
Za mňa futbalové bohémstvo, ktoré v sebe nosí. Niekedy spraví také úžasné veci, že človek sa až začuduje. A potom vyparatí takúto vec. Podcenil banálnu záležitosť.
Ale pozor, to bohémstvo nie je jeho limit, vytvára jeho typológiu. V XY zápasoch nám ukázal množstvo vizuálne pekných vecí. Škoda, lebo keby to v utorok dal, zmenil by kontext celého duelu. Slovan by získal sebavedomie, Miláno by zasa znervóznelo.
Strelec mal však prsty i v treťom inkasovanom góle. Aj v tom bola štipka z jeho bohémstva?
Nie. V tom bola chyba vyplývajúca z toho, že ortodoxne ofenzívny futbalista padol do obrany. Preto došlo k chybnému riešeniu. Pre útočníka nie je defenzívna zóna optimálnym miestom, nie je na ňu zvyknutý. Môže mať v nej problém so sledovaním priestoru.
Strelec si nevšimol súpera a dal tak bodku za zápasom. Bol to pre Slovan definitívny koniec. Stal sa z neho smoliar dňa, až dvakrát negatívnym spôsobom vstúpil do výsledku – najprv, keď nepremenil tutovku a potom, keď Milánčanom nabil na gól.
Čítajte viac Skromný chlap zhodil fúzy a mama ho nespoznala. Keď kapitán s veľkým K prišiel na futbalový galavečer, nikto k nemu nepodišielAko tréner by ste mu ktorú situáciu vyčítali viac?
Vychádzajúc z jeho typológie, určite premárnenú príležitosť. Zmenil ňou samotný dej stretnutia.
Bol to iný Slovan ako v predošlých štyroch dueloch LM?
Určite. Konečne mohol pomýšľať na lepší výsledok. V tomto smere je Weissov smútok oprávnený. Slovan ukázal určitý posun – akoby si začínal zvykať na kvalitu súperov. Lepšie sa s ňou vyrovnáva.
Miláno malo optickú prevahu, vyššie percento držania lopty, no v tomto prípade to vôbec nebolo relevantné. Keď si to rozoberieme štatisticky, často si prihrávalo v nevýznamných priestoroch, belasí to dobre vykrývali. Celkovo boli oveľa lepší ako predtým.
Pritom tréner Weiss vyzeral po stretnutí s Dinamom Záhrebe už trošku rezignovane…
Nečudujme sa. Každý srdciar – a on taký je – dáva do toho maximum. Hral štyri exkluzívne zápasy a vo všetkých prehral. S tým predsa nemohol byť šťastný. Trebárs po stretnutí v Glasgowe musel byť jednak naštvaný, ale aj diplomat, lebo slovanisti tam naozaj nepodali výkon, na aký majú.
Pred tromi týždňami rozprával o tom, že nevie, čo bude a čo prinesú najbližšie dni. V utorok večer však už spomínal zimné prestupové obdobie a obhajobu ligového titulu. To je poriadna mentálno-verbálna pirueta…
(úsmev) Ale zároveň jeho ochranná reakcia. Tréner je človek, má svoje ambície, predstavy a zámery. Keď to nevychádza a nedokáže proti tomu nič urobiť, musí to škrieť. A berme to prosím korektne, zopakujem to už po niekoľkýkrát, ale Slovan preskočil dva výkonnostné stupne.
Celé Slovensko má z toho radosť, ale rátajme s krutým zrkadlom, ktoré nám bude nastavené prakticky v každom zápase. Weiss to pochopiteľne ťažko znáša, jeho trénerské úsilie vyznieva priam sizyfovsky.
Každý, kto viedol mančaft, vie, že po prehrách sa nespí, lebo to jednoducho nejde. Vaše spánky sú totálne prebdené. Nikto nemôže Slovanu vyčítať, že by nešiel na hranu vlastných schopností a možností, aj keď nie vždy sa priblížil k vlastnému optimu.
Napokon, nie je to jediné mužstvo, ktoré má na konte nula bodov. Zároveň nie je ani jediným tímom, ktorý by dostal tri či štyri góly. V Lige majstrov stúpol počet mužstiev na 36 a pomery sa zmenili.
Ako?
Je logické, že šesť, sedem, osem z nich na chvoste je výkonnostne odskočených. Páči sa mi tento model, Slovan má osem luxusných súperov, tento model zároveň všetkých núti neustále bodovať.
Stretnutie si nikto nedovolí vypustiť, lebo nevie, či mu body nebudú v konečnom zúčtovaní chýbať. Silní idu aj proti slabším naplno a to tu predtým vždy nebolo.
Milánski fanúšikovia na sociálnych sieťach ostro kritizovali trénera i vlastný tím… Písali o vydretej výhre proti najslabšiemu celku v Lige majstrov.
No ľahké to veru nemali. Škoda, že Slovanu sa podarilo znížiť až v samom závere, jednak to bolo už neskoro a navyše ho zapichol vlastný hráč červenou kartou.
Poviem pravdu, Marko Tolič ma veľmi sklamal. Keď tu bol Záhreb, Weiss mu dal ako odchovancovi Dinama symbolicky kapitánsku pásku. Veľmi sa mi to páčilo. A teraz naskočil na ihrisko v 75. minúte a na rozhodcu, ktorý podľa mňa pískal korektne, zbytočne vyletel.
Čítajte viac Tento Slovan má charakter, opakoval nadšený i smutný Weiss. Jeden z hráčov sa mu prišiel poďakovať za to, že dostal šancuVeď vie, že diskutovať s arbitrom smie len kapitán a on ním v stretnutí proti AC nebol. Nestačila mu jedna žltá karta, ale pokračoval ďalej. Nebolo to voči jeho mužstvu fér, Slovan mu pred tromi týždňami preukázal rešpekt a on ho teraz na oplátku zarezal.
A k tomu aj zdržiaval čas, pritom ho potreboval na vyrovnanie. Pozrime sa, čo sa v ten večer podarilo Feyenoordu, s Manchestrom City prehrával už 0:3, no v hodine dvanástej Dávid Hancko vyrovnal.
To, čo spravil Tolič, je zlé. Padli mu rolety a svoje vlastné mužstvo pichol do chrbta. Z jeho strany absolútne nevďačné.
O dva týždne sa Slovan chystá do Madridu. Nastúpi proti Atléticu, ktoré v utorok predviedlo na pražskej Letnej kobercový nálet… (zápas sa skončil 0:6, pozn. red.)
Videl som tie góly. Bude to tam strašne ťažké. Bez debaty. Ale každý zápas je iný, prináša svoju epiku. Atlético je mužstvo najvyššieho rangu, v jeho strede hrajú svetoví hráči. Po Sparte im ešte viac narastú krídla.
Ale pre Weissa to bude ďalší luxusný zápas, on je ten, kto má akúsi vnútornú ambíciu a hoci nastupuje aj proti silnejším, chce uspieť. O tom nikto pochybovať nemôže. Je to úplne prirodzené a správne, bez toho sa mužstvo nemôže posúvať.
Ktorý z hráčov Slovana by sa mohol predať už v zimnom prestupovom období?
Vzhľadom na svoju typológiu i pozíciu, na ktorej hráva, to je asi Tigran Barseghyan. Mimochodom, bol to predovšetkým on, kto bol v utorok rovnocenne konfrontovateľný aj s hráčmi Milána. Koľko má presne rokov?
Tridsaťjeden…
To je jeho azda najväčší hendikep. Veľké mužstvá často hľadia na vek, očakávajú, že hráč, ktorého privedú, bude ešte niekedy zobchodovateľný. U Barseghyana to je už problém. Ani Slovan na ňom veľa nezarobí.
Perspektívu má aj Strelec, samozrejme, nie s takýmito zlyhaniami, aké predviedol proti AC. Možný je aj odchod Marcelliho. Krásny gólom v závere si vypísal žiadosť o vízum pre najbližšie transferové okno, ktoré sa nezadržateľne blíži. Otvára svoje medzinárodné konto.
V súvislosti s ním sa dokonca šepká práve o Miláne. Nebolo by to pre mladého hráča príliš veľké sústo?
Mám na to svoj názor a mal som, aj keď Dávid Strelec odchádzal pred rokmi do Talianska. Marcelli má vzhľadom na svoj vek obrovskú perspektívu. Má futbalové danosti, je pracovitý, aj mentálne nastavenie je oukej.
Ale kam sa ponáhľame? On predsa potrebuje futbalovo dozrieť, dovyvíjať sa. Kde má na to lepšie podmienky ako v materskom klube? Ja si to neviem predstaviť. Hodiť ho do superkonkurenčného prostredia veľkoklubu, no ako mu to môže pomôcť vo vývoji?
Potrebuje stabilne hrávať, stabilizovať výkonnosť a svoj gólový potenciál. Potom bude aj jeho predajná cena adekvátna.
Weiss hovoril o dávkovaní zápasovej minutáže pre Marcelliho. Čo by sa stalo, keby hral toľko ako Strelec?
Toto prosím nechajme na trénera, ktorý ho sleduje v denno-dennom cykle. Vie jeho anamnézu, pozná jeho náchylnosť k zraneniam, v tomto je Vlado veľmi citlivý a rozumný. Robí všetko v prospech Marcelliho. O tom som absolútne presvedčený.
Zatiaľ čo v LM Slovan stále čaká len na prvý bod, v domácej súťaži kráča pomerne pevným krokom. Neprekvapuje vás, že ho sedenie na dvoch stoličkách nijako nepoznačilo? Sparta Praha po sľubnom začiatku nevie, kde je sever…
(smiech) Áno, vyzerá to tak. V Lige majstrov je pravidlom, že klub vás nemilosrdne potrestá za chyby, ktoré urobíte. Nielen za tie, ktoré spravíte v obrane, trest nasleduje často aj po nepremenenej šanci, však? Strelec o tom niečo vie.
Toto sa u nás doma nedeje. V našej lige sa vám chyby bez povšimnutia prepáčia. A Sparta? Vypadli jej traja vertikálni útočníci, vrátane Haraslína. Dávali tvár ofenzíve.
Mužstvo sa teraz nevie prejaviť. Nielen v Európe, ale už ani v Česku. A nie je to zrejme koniec, počítam s tým, že Lukáš najbližšie týždne hrať nebude, keďže mu pukol harmstring. Bol nedoliečený.
Asi by nám v živote nenapadalo, že Manchester City po tom, ako sa vráti z Bratislavy, poriadne nevyhrá zápas…
Aj ten najlepší mančaft sa skladá z ľudí a tí žijú svoj život v cykloch. Majú sinusoidový priebeh. Tvrdím jednu vec, ten, kto bude vyhrávať a viesť v Lige majstrov teraz, túto súťaž napokon nevyhrá. Často sa to ukazuje.
Väčšinou sa tešia tí, ktorí dostanú optimálnu formu v perióde apríl-máj. Mužstvá, ktorým forma kulminuje na jeseň, ju na jar strácajú a tým pádom sa do finále nedostanú.
Čítajte viac Keď v Slovane neboli peniaze, tréner nás poslal kradnúť paštéty. Vojin Prole spomína, ako v hneve zavesil spoluhráča na vešiakKeď hovoríme o mužstvách v kríze, jedno také máme aj na Slovensku…
Tuším, o kom sa budeme baviť.
S podmienkami a rozpočtom, aký má Dunajská Streda, sú jej výkony a postavenie v tabuľke hanebné…
Takýto silný výraz by som nepoužíval, veď DAC je na štvrtom mieste. Iste, nezodpovedá to ich predstavám a možnostiam. Potrebujú spraviť zásah. Mám však pocit, že tie zásahy robia príliš často a výber trénerskej pozície je v ich prípade dosť svojrázny.
Najväčšiu rezervu vidím v tom, že typológia ich hráčskeho materiálu nie je optimálna a nefunguje im to ani na lavičke. Čo sa týka infraštruktúry, Dunajská Streda má európske podmienky, majiteľ dáva tomuto klubu všetko. Čo nefunguje, je športovo-technická stránka.
A ako je vlastne možné, že klub, ktorý koncepčne investuje do svojho rozvoja, sa nedokáže stabilizovať personálne?
Lebo v tom koncepte je niečo divné, premenlivé, vysoko variabilné a málo stabilizované. To sa prenáša aj do výsledkov. Stačí si spomenúť na správu, ktorá nedávno obletela Slovensko v súvislosti s DAC.
Akú?
Za športového riaditeľa si najali legendu slovenského futbalu (Martina Škrtela, pozn. red.) a tá sa po mesiaci zbalila a odišla. Čo si máme o tom myslieť? To sú vážne indikátory. Museli by sme ísť do hĺbky a nemáme dostatok informácií, tak vychádzame len z faktov.
A fakty sú aj také, že ten, kto si pri nástupe Xisca Muňóza pozrel jeho trénerskú minulosť, musel tušiť, že to zrejme nebude dlhý angažmán. Nikde sa neohrial viac ako rok.
Mal príjemné pozápasové vystupovanie, aj pri nepriaznivých výsledkoch si zachovával decentnosť. Veľmi solídny chlapík, čo však nemusí zodpovedať najefektívnejšiemu prístupu.
Tréner je na to, aby z mužstva vytlačil maximum, hráčov má postupne dostať na hranicu ich futbalového potenciálu. To je základná úloha kouča. Otázka pre DAC je, aký má hráčsky potenciál a ako s ním pracoval tréner. Toto je okrem dobrého zázemia alfa-omega úspešnosti klubu.
Chýba to, čo som už spomínal a vrátim sa k tomu, čo som už povedal – nemôžete sa po mesiaci rozísť s čerstvo angažovaným športovým riaditeľom. So Škrtelom som sa o tom nerozprával, neviem, čo bolo presným dôvodom, ale už samotný fakt nasvedčuje tomu, že v Dunajskej Strede nenašli dobré riešenie.
Po akom čase sa podľa vás začne prejavovať koncepčná práca trénera?
Zažili sme expresné vplyvy, napríklad keď Tuchel prebral Chelsea po Lampardovi, veď to bolo mužstvo bez ladu a skladu. Zrazu na jar – za tri mesiace – ho pripravil tak, že vyhralo Ligu majstrov.
Sú aj dlhodobé koncepty – trebárs Klopp v Liverpoole alebo Amorim v Sportingu Lisabon. Potom tu je Ancelotti v Reale, absolútne skúsený kouč s vynikajúcim mentálnym nastavením voči hviezdnej kabíne. To je neuveriteľne ťažká práca.
Weiss je ktorá kategória?
Ten dosiahol so Slovanom zázrak, dostal ho do LM a to nepotrebuje ďalší komentár. Pamätám si, keď prišiel do Slovana, boli tam konflikty a odlišné názory. Musel bojovať a presadiť svoj ten svoj. Časom ukázal, že konal správne.
Je to sila trénera, musí byť asertívny voči bočným vplyvom v klube, ak chce presadiť svoj koncept. A keď mužstvo cíti, že tréner má výtlak, potom to je len dobre.
Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajteČo musia na Žitnom ostrove spraviť, aby boli opäť Slovanu konkurentom v boji o titul?
Osobne si myslím, že väčšina klubových parametrov je splnená, v deficite sú však dva najdôležitejšie – odborné. To znamená správny výber nového trénera a doplnenie kádra tak, aby to zodpovedalo ambíciám.
Nemôže sa stať, že klub si pripraví hráčov, ktorí síce aj niečo pobabrú, ale vyprofilujú sa a keď už dosiahli nejakú kvalitu, tak ich hneď predajú. Potom idú hrať európsku súťaž s niečím novým. To je nekoncepčné.
Je na slovenskom trhu tréner, ktorý túto úlohu zvládol?
Sú tu aj šikovní tréneri, ale u nás extra platí, že „doma je ťažké byť prorokom“. Nielen vo futbale, v športe, ale aj v iných sociálnych kontextoch.
Posledný rozhovor ste končili konštatovaním, že ak Slovan získa v Lige majstrov štyri body, bude to solídny výsledok. Vyzerá to skôr tak, že ich mať nebude. Je to teda zlyhanie?
Otázka pohľadu. Slovenský klub je v hlavnej fáze najlepšej klubovej súťaže na svete, veď to je fantázia. Druhá vec je, ako bude účinkovať. Slovan podľa mňa obstál rovnako, ako ostatné kluby, ktoré sú na jeho úrovni.
Toto je presne to číslo 36 – dnes máme v súťaži o osem mužstiev viac ako v minulosti. Časť z nich pôjde priamo do osemfinále, druhá do play off a zvyšok – zrejme aj vrátane Slovana – vypadne.
Je to však fantastická skúsenosť, luxusná futbalová záležitosť. Ale aj ohromne náročné. Zostaňme preto nad vecou a hodnoťme triezvo.
Čítajte viac Borbély: Poviem vám, ako zlepšiť Slovan, aj to, či sa to vôbec dá. Druhou odpoveďou ale hneď zabijem tú prvú