Na tom, že azda najlepšiu akadémiu sveta pod patronátom FC Barcelona opúšťa talentovaný chlapec, nie je nič neobvyklé. Jej niekdajší absolvent Bojan Krkič v minulosti povedal, že už od ranných tínedžerských rokov do vás vštepujú víťaznú mentalitu.
„Nie je to pre každého, veď sme boli ešte deti. Niekto to zvládne, iného to zomelie,“ vravel niekdajší hráč Barcelony či anglického Stoke City.
Lenže Dani Olmo pred desiatimi rokmi neutekal z Katalánska pred tlakom z úspechu, ako o tom písali tamojšie média. Rozhodol sa rozvíjať svoj talent v jednej z najlepších akadémii súčasnosti. V konkurencii Lipska či Manchestru City je totiž vysoko aj tá v Záhrebe.
Práve akadémia Hitrac-Kacian je jeden z hlavných dôvodov, prečo Dinamo hrá už ôsmykrát v histórii v hlavnej časti Ligy majstrov.
A Slovan so svojim druholigovým a trápiacim sa juniorským B-tímom debutuje. Obaja si to v utorok večer rozdajú od 18.45 v štvrtom kole ligovej fázy Ligy majstrov.
Dinamo predáva za 20, Slovan za 5
Možno si ho pozrie aj samotný Olmo. Majster Európy, niekdajší hráč RB Lipsko a terajší hráč FC Barcelona. Sám si na akadémiu v chorvátskej metropole spomína takto:
„Cítil som sa tam ako v náhradnej rodine. Tréningy boli pestré, nechýbala hravosť. Avšak, keď veci nešli podľa plánu, emócie bolo cítiť aj počuť.“
Čítajte viac Keď Slovan čelil Dinamu naposledy, legenda hrala na dobré slovo. Záhreb ukázal, že nemáme kvalitu a začal sa pád do II. ligyV Záhrebe pobudol šesť rokov, ďalšie tri v Lipsku a od tejto sezóny si oblieka dres Blaugranas. V roku 2019 debutoval ešte ako hráč Dinama v drese španielskej reprezentácie.
„Olmo ukázal, ako sa chodí proti prúdu,“ napísal po jeho góle pri debutovom dueli denník Marca. „Muselo to byť pre neho šialené, keď vymenil Barcelonu za Záhreb,“ cituje Sky Sports niekdajšieho šéfa akadémie Dinama Romea Jozaka.
Olmo je jedným z mnohých hráčov, ktorí opustili Záhreb za obrovskú čiastku. Je úplne bežné, že táto suma je osemciferná. Jeho odchod do Lipska za viac ako 34 miliónov eur je druhým najdrahším v histórii najslávnejšieho chorvátskeho klubu.
Rekordérom je Joško Gvardiol, ktorého fanúšikovia Slovana videli na Tehelnom poli v drese Manchestru City. Ešte pred ním prestúpil do nemeckého RB Lipsko za takmer 37 miliónov eur. A hoci história Slovana je bohatšia, takýto prestup nikdy nezažil.
Rekordérom slovenského majstra je prestup Andraža Šporara za šesť miliónov eur do Sportingu. Nebohý Peter Dubovský prestúpil do Realu Madrid za viac ako štyri milióny eur.
Mafiánske praktiky
Najslávnejší slovenský klub v ostatných rokoch pracuje – viac menej – bez poriadnej akadémie. V tomto smere nie sú medzi elitou ani v slovenskej lige, nie to ešte na starom kontinente.
V chorvátskej metropole je situácia úplne odlišná. Výchova mladých talentov sa stala živobytím Dinama už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Najväčší rozkvet priniesol prelom milénií a jeho začiatok.
Čítajte viac Oklamal tisíce, narobil škody za pol milióna. Bývalý tenista zarábal na MS v hokeji i Slovane, "ošmekol" aj ŠramkovúPráve vtedy sa do čela klubu postupne dostala jedna z najkontroverznejších postáv chorvátskeho futbalu. Zdravko Mamič je muž opradený legendami, ktorý momentálne žije na úteku pred úradmi v Bosne a Hercegovine.
V rodnom Chorvátsku bol dnes 65-ročný činovník odsúdený za miliónové podvody. Súd napríklad uznal žalobu Eduarda Da Silvu. Brazílčan šokoval vyjadrením, že v roku 2009 podpísal kontrakt, podľa ktorého 50 percent platu išlo priamo rodine Mamičovcov.
Ďalších šesť a pol roka dostal za spreneveru a krátenie dane pri prestupoch Luku Modriča do Tottenhamu a Dejana Lovrena do Olympique Lyon. Bolo navyše verejným tajomstvom, že sa Mamič stýkal s podsvetím. Vraj keď to nešlo s hráčmi podobrotky, „navštívili ich dobe stavaní chlapci.“
Bolo bežné, že ak chcel hráč nastupovať v základnej zostave, musel odvádzať akési desiatky všemocnému pánovi Dinama. Ak to odmietol – ako napríklad Andrej Kramarič – sekíroval ho.
Nakoniec sa skvelý útočník Mamičovi vzoprel, dostal sa do Hoffenheimu a v Nemecku spravil skvelú kariéru. Dotiahol to aj do chorvátskej reprezentácie.
Mamičove chápadlá vraj siahali aj do národných výberov Chorvátska. Aj preto sa futbal pri Jadranskom mori pred niekoľkými rokmi zmietal v obrovskej korupčnej afére. Mamič unikol spravodlivosti, akadémia ktorú financoval (často kontroverzným spôsobom) pomohla Dinamu prežiť ťažké časy.
Čítajte viac Nikde si s nimi nevedia rady, vlani vystrájali v Aténach a na rok im dali zaracha. Do Bratislavy prichádza obávaná skupina„Nenechajte sa oklamať – hráči sú pre nás biznis. Prídu, odídu, zarobíme a pokračujeme ďalej. Nie sú pre nás však ako nejaké kusy tovaru,“ pokračoval Jozak.
Pes vyhodil 30 ľudí
Bol jedným z priekopníkov atypických futbalových tréningov a cvičení. Nechýbali trampolíny, žinenky, nerovné či šmykné podložky pri streleckých pokusoch pre brankárov, hra s menšou loptou a podobne.
Okolo stoviek talentovaných hráčov v rôznych vekových kategóriách pracovali desiatky odborníkov. Kondičný tréner, mentálny kouč, expert na techniku, odborník na feet-eye koordináciu, teda súlad chodidla a oka. Pravidelné boli aj komplexné vyšetrenia hráčov a kontroly u odborníkov.
„V Barcelone som mal full servis, ale v Záhrebe to bolo ešte na vyššej úrovni. Prekvapilo ma to,“ porovnával Olmo. „Presvedčil rodičov, aby sa zo Španielska presťahoval k nám. Máloktorá vec vás presvedčí, že robíte svoju prácu dobre,“ reagoval Jozak.
Po jeho príchode do Záhrebu mu mnohí nevedeli prísť na meno. Hovorili mu pes. Sám sa tomu nečuduje a nelichotivú prezývku vysvetľuje…
Čítajte viac Slovan je v Lige majstrov naďalej bez bodu. V Girone čaroval Takáč, brankár "belasých" chytil v závere penaltu"Keď som prišiel, vyhodil som tridsať ľudí a prišlo asi tridsaťpäť nových. Vedenie si myslelo, že som sa zbláznil. A do istej miery to aj sedí – lebo som chcel mať pri sebe rovnakých fanatikov ako som ja.
Inak nevytvoríte prostredie, v ktorom sa chcú hráči posunúť. Ak máte kolegov, ktorí pozerajú na peniaze pre seba alebo agentov, ďaleko sa nedostanete," prezradil Jozak.
Viacerí jeho absolventi zažili vstup do novej sezóny ako zo zlého sna. Z debaklu 2:9 na pôde Bayernu Mníchov sa však chorvátsky šampión obdivuhodne pozbieral. Doma remizoval s AS Monako (2:2) a počas tretieho hracieho dňa vyhral 2:0 na pôde Salzburgu.
So štyrmi bodmi je na jednej z postupových priečok. Momentálne je na 22. pozícii, tesne pred Bayernom, Gironou, AC Miláno, Atléticom Madrid či RB Lipsko. Ak by Dinamo v Bratislave vyhralo, spravilo by ďalší rázny krok do šestnásťfinále Ligy majstrov.
Káder slovenského majstra má hodnotu necelých 29 miliónov eur. Dinamo? Viac ako 73. Len Milan Baturina má podľa špecializovaného portálu Transfermarkt hodnotu ako takmer celý káder belasých.
Cenovka 21-ročného ofenzívneho stredopoliara je momentálne na méte 20 miliónov eur. Špekuluje sa, že by mohol prekonať aj Gvardiolov rekord a odísť za dvojnásobok tejto ceny.
Modrič, Gvardiol, Lovren, Mario Mandžukič, Marcelo Brozovič či Ivan Perišic. To všetko sú slávni hráči, ktorí sa pod vedením asi 50 trénerov v akadémii Hitrec-Kacian učili základy futbalovej abecedy so stovkami svojich spolužiakov.
Daľších talentovaných chlapcov uvidíme už v utorok na Tehelnom poli. Možno aj z nich raz budú svetové hviezdy a ďalšie dôkazy pre Slovan, že aj v malej krajine môže byť pri správne vynaloženom úsilí i financií akadémia svetového významu.