Na ihrisku, ale aj v hľadisku. Na Slovensko prídu obávaní fanúšikovia Bad Blue Boys (BBB). Skupina opradená výtržnosťami a mýtmi.
Priaznivci Dynama mali v minulej sezóne – po ich škandalóznom vyčíňaní v Aténach – zákaz vstupu na štadióny po celej Európe. Ten však už pominul a tak v utorok na Tehelné pole prídu stovky tamojších ultras.
Web Bleacher Report ich zaradil medzi „top hardcore chuligánske skupiny“, s ktorými sa netreba zahrávať.
Zmenili svet
Vznikli v roku 1986, pričom ich názov bol inšpirovaný filmom „Bad Boys“. Aj ich popularita začala rýchlo rásť – predovšetkým v rokoch, ktoré tragicky poznačili celý Balkán. Boli to práve „Zlí modrí chlapci“, ktorí nahlas hovorili o veciach, na ktoré sa ostatní báli čo i len pomyslieť.
Napríklad na nezávislosť Chorvátska…
Čítajte viac Blbosť, ktorú som odkázal Kozákovi, ma stála priveľa. Nič neľutujem, ale mohol som mať inú kariéruBoli to oni, ktorí sa ako prví prihlásili k prvému chorvátskemu prezidentovi, vodcovi tamojších nacionalistov, Franjovi Tudžmanovi. A on zasa pravidelne navštevoval zápasy Dynama. Ultras mu tlieskali a spievali a juhoslovanská televízia tlmila zvuk, aby vášne neprerástli ešte ďalej.
Bad Blue Boys od počiatku sprevádzalo nielen futbalové, ale aj politické pozadie. Napokon, šport bol vždy dôležitou súčasťou medzinárodnej propagácie jadranského štátu. Chorváti napríklad požiadali o členstvo vo FIFA a UEFA ešte skôr, ako sa uchádzali o prijatie do OSN.
Futbaloví fanúšikovia sa výraznou mierou zapojili aj do veľkej balkánskej vojny, ktorá pripravila o život desiatky tisíc Srbov a Chorvátov. Historici naznačujú, že aj samotný pôvod tohto krvavého konfliktu má futbalové korene.
V roku 1990 v juhoslovanskej lige na seba narazili Dynamo Záhreb a Crvena zvezda Belehrad. Zápas sa nikdy nedohral. Namiesto tradičných futbalových štatistík sa počítali zranení. Bolo ich 193. Našťastie žiadni mŕtvi. Následky však boli katastrofálne.
Americká televízna stanica CNN ohodnotila zápas ako jeden z piatich, ktoré zmenili svet…
Čítajte viac Keď v Slovane neboli peniaze, tréner nás poslal kradnúť paštéty. Vojin Prole spomína, ako v hneve zavesil spoluhráča na vešiakNásilné zrážky so srbskými fanúšikmi pred zápasom, počas neho, ale aj po ňom, pre nich nadobudli ikonický status. „Zlí modrí chlapci“ považujú onen deň za prvý vážny stret, ktorý priamo či nepriamo viedol k veľkej balkánskej vojne. Po nej sa Juhoslávia rozpadla.
Aj Dario Brentin z Univerzity v rakúskom Grazi, odborník na šport a nacionalizmus v Chorvátsku, potvrdil, že násilie na zápase sa následne stalo jedným z „významných mýtov chorvátskeho národa“. Udalosťou, ktorá je „hlboko zakorenená v jeho pamäti“.
Pred pár rokmi Chorvátska verejnoprávna rozhlasová a televízna stanica HRT odvysielala dokument „Vojna za domovskú krajinu sa začala na Maksimire“. Odvysielané v ňom boli aj nepodložené teórie, že za násilie boli zodpovedné juhoslovanské tajné služby a srbskí policajní šéfovia.
Nepokoje na zápase sa odohrali iba týždeň po tom, čo Tudžmanova pravicová strana Chorvátskej demokratickej únie (HDZ) vyhrala prvé slobodné parlamentné voľby v Chorvátsku. Dokument obsahuje tvrdenia, že udalosti mohli byť zosnované s jediným cieľom – vytvoriť chaos a destabilizovať nový parlament či orgány v Záhrebe.
Zápas Dynama s Crvenou zvezdou ešte viac zradikalizoval chorvátsku spoločnosť. V tej chvíli sa vytvoril akýsi príbeh o nás a o nich. Od toho času sa stalo násilie akoby legitímnym spôsobom riešenia problémov a sporov.
Čítajte viac „Stratený muž" Babnič v úprimnej spovedi: To, čo som si zarobil, zhltli automaty. Nič iné by som nechcel, len naspäť svoju rodinuMnohí veria, že to bol „zápas smrti“, ktorý bol zároveň „bodom, odkiaľ už niet návratu“. Po ktorom sa chorvátska vojna za nezávislosť stala nevyhnutnou.
Niet divu, že následného vojenského konfliktu (1991 – 1995) sa fanúšikovia oboch nezmieriteľných balkánskych klubov aktívne zúčastnili. „Delije“ a „BBB“ už na seba neútočili len kameňmi a kusmi stoličiek, ale s použitím ručných a iných druhov zbraní.
Brentin však pripomína ešte jeden rozmer konfliktu medzi ultras. Bad Blue Boys si podľa neho vážia tieto momenty aj preto, lebo z nich mažú nálepku chuligánov a vykresľujú ich skôr ako čestných občanov obhajujúcich záujmy národa.
Hajlovanie a iné
Povesť BBB je však za hranicami značne pošramotená. Na severnej strane Maksimiru – štadióna Dynama Záhreb – nie je problém zazrieť nacistické pozdravy i fašistické symboly.
Exportujú ich dokonca aj von, pred rokmi zatkli v Salzburgu štrnásť členov za hajlovanie a glorifikáciu chorvátskeho fašistického ustašovského režimu počas druhej svetovej vojny.
Portál iMEdD navyše uvádza, že úzke prepojenie medzi chorvátskymi chuligánmi a krajne pravicovými bunkami v Grécku a na Ukrajine je evidentné. Na nábor nových členov sa bežne používa platforma Telegram.
Čítajte viac Na začiatku to bol sen. Slovan ho žije, zároveň však spoznáva aj futbalovú realituDôkazov je neúrekom. V roku 2018 vykonala chorvátska polícia raziu v štvrtiach, kde žijú Bad Blue Boys. Zabavila im veľa zbraní, palice, pyrotechniku, kukly a množstvo streliva.
Ich priestory boli navyše vyzdobené grafitmi venovanými Adolfovi Hitlerovi a Ante Paveličovi – vojnovému zločincovi a kolaborantovi nacistického Nemecka.
Na sociálnych sieťach sú zasa dostupné videá, na ktorých je komando poskladané zo „zlých chlapcov“, ako hľadá fanúšikov Legie Varšava. Oblečení v čiernom, vyzbrojení palicami, tyčami a dokonca reťazami, chodia koordinovane so zakrytými tvárami ulicami Záhrebu.
Presne rovnakým spôsobom napadli vlani aj fanúšikov AEK, čo malo za následok smrť 29-ročného Michalisa Katsourisa. Za potýčky v uliciach Atén viac ako sto priaznivcov Dynama skončilo vo väzniciach po celom Grécku.
Keď ich z policajných ciel predvádzali pred súd, kričali na dav navôkol tie najhoršie nadávky. Cez okná im ukazovali prostredníky, informovala HINA. „Zdochnite novinári, židia a všetci darebáci,“ kričali na prítomných zástupcov médií.
Nepríjemnú spomienku majú aj v Sparte Praha. Luboš Vrňata bol v chorvátskej metropole ochrankárom, ktorý po meste sprevádzal sponzorov českého klubu. A BBB si ich pred samotným zápasom vyhliadli.
"Pripadal som si ako vojne. Hádzali na nás petardy, deľbuchy, dymovnice. Potom na nás nabehli. V rukách držali fľaše, tyče, pálky, teleskopy. V momente, keď boli na dostrel, sme ich pár trafili. Ale bola ich obrovská presila, nemali sme šancu.
Podarilo sa nám zahnať sponzorov do jedného baru, kde ich zamkla majiteľka. A zavolala políciu. Útočníci postupne odišli. My sme ustávali tlak, ktorý bol kvôli značnému nepomeru síl nepríjemný," spomína pre sport.cz.
Napriek tomu, že sám veľmi dobre ovládal bojové umenie, aj s kolegami dopadol zle nedobre. „Mali sme pobité tváre, početné narazeniny, roztrhnuté obočie, zlomené prsty a nosy.“ Priznáva, že mal pocit, že im ide o život.
Iste, Bad Blue Boys takéto nálepky odmietajú. Označujú sa za chorvátskych nacionalistov, ktorým sú nacizmus, Hitler alebo Musolini fuk.
Čítajte viac Borbély: Poviem vám, ako zlepšiť Slovan, aj to, či sa to vôbec dá. Druhou odpoveďou ale hneď zabijem tú prvú„Záleží nám len na našej krajine, našom meste a našom tíme. Za odlúčenie od Juhoslávie sme zaplatili krvou. Kto nás napadol? Boli to predsa srbskí komunisti Crvenej Zvezdy Belehrad,“ nechali sa pre iMEdD počuť dvaja anonymní členovia BBB.
Hoci fanúšikovia sú to skvelí a dokážu vytvoriť neopakovateľnú atmosféru, skutky o nich hovoria aj iné.
Ultras, ktorí majú vo svojom znaku buldoga s ostnatým obojkom a ako hymnu rokovú pieseň miestnej kapely „Dynamo ja volim“ (Milujem Dynamo), zostávajú nebezpečnou skupinou naprieč kontinentom.
Bratislava bude v utorok v pohotovosti.