Potom začala zo zeme striekať ropa a všetko sa postupne zmenilo. Nastali časy, keď zvýšenie ceny za barel ropy o jeden dolár zvýšilo bohatstvo Spojených arabských emirátov o 500 miliónov denne, písal v roku 2008 The Independent.
Aj toto je súčasťou príbehu futbalového Manchestru City, ktorý na budúci utorok pricestuje do Bratislavy na zápas Ligy majstrov. Klubu, o ktorom môžeme smelo povedať, že je jedným z najbohatších a najlepších na svete.
Dvakrát na futbale
Za všetkým hľadajte šejka Mansoura, člena kráľovskej rodiny Al Nahyanovcov, podpredsedu tamojšej vlády a suverénneho investičného fondu v Abú Zabí.
Stav jeho bankového konta svetu nie je známy, no podľa Bloombergu sa čistý majetok kráľovskej rodiny odhaduje na viac ako 300 miliárd dolárov, čo predstavuje desať rokov na výdavkovej strane rozpočtu Slovenska.
Len pre porovnanie, majiteľ Slovana Bratislava Ivan Kmotrík st. mal v roku 2023 podľa rebríčka, ktorý uverejnil magazín Forbes, majetok v sume 250 miliónov eur. Hodnota hráčov City je 1,3 miliardy dolárov, belasí stoja dovedna 25 miliónov. Kalkulačka vraví, že to je 52-násobok.
Pochopiteľne, tých rozdielov je podstatne viac, jedným z tých, ktoré nebudú mať na výsledok budúcotýždňového zápasu žiadny vplyv, je, že zatiaľ čo Kmotríka st. vídať na Tehelnom poli pomerne pravidelne, Mansour sledoval dosiaľ len dva zápasy City naživo – v roku 2010 duel proti Liverpoolu i lanské finále Ligy majstrov v Istanbule.
Čítajte viac Pred rokmi žiaril v LM, v petržalskom byte pritom pestoval priesady pre rodičov z východu. Čobej o Weissovi: Krásna povaha, ale jedno si zapamätajteSvetové médiá často píšu, že jeho futbalové investície sú o všeličom možnom, iba nie o futbale.
Nákupmi hráčov ako Jack Grealish (118 mil.), Josko Gvardiol (90), Kevin De Bruyne (76) či Rúben Dias (72) vraj len odpútava pozornosť. Od prania špinavých peňazí, represií, mučenia a zinscenovaných procesov.
Podľa Amnesty International a Human Rights Watch on a jeho rodina takto bez milosti drvia akúkoľvek formu disentu a ten, kto chce fandiť City, nech sa smerom na Blízky východ radšej ani nepozerá.
Na Etihad Stadium sa to napokon deje už od roku 2009, kedy priamo oproti majiteľovej lóži zavesili fanúšikovia transparent s nápisom, „Manchester ti ďakuje, šejk Mansour“.
A prečo nie Arsenal?
City sa na prelome tisícročia potácali v priestore niekde medzi prvou a druhou ligou, bola však sezóna, kedy okúsili aj tretiu.
V meste, kde v roku 1980 skolaboval priemysel a zo dňa na deň prišlo o prácu viac ako 150-tisíc ľudí, preto nadšene vítali arabské petrodoláre.
Pritom nechýbalo veľa a všetko mohlo byť inak…
Piers Morgan, známy britský moderátor a uštipačný glosátor, v jednom zo svojich stĺpčekov naznačil okolnosti veľkého futbalového tresku.
Aj on sa na jar 2008 zúčastnil na malej večeri v Dubaji, kde boli okrem iných aj šéf Al Jazeery Wadah Khanfar či švédsky nábytkársky magnát Thomas Lundgren.
„Ale zďaleka najfascinujúcejším hosťom bol muž sediaci po ich pravici, Dr. Sulaiman Al Fahim, investičný zástupca kráľovskej rodiny z Abu Zabí, ale prevažne šejka Mansoura“.
Morgan si pomerne presne spomenul na rozhovor, kde sa ho opýtal, či má kráľovská rodina nejaké plány investovať aj v Spojenom kráľovstve… Fahimova odpoveď? „Ó, áno, zaujímame sa najmä o médiá a futbal.“
V tom britský novinár, známy fanúšik anglického futbalu a Premier League, poriadne zbystril. „A prečo nekúpite môj milovaný Arsenal?“
Morgan sa síce pri otázke usmieval, ale Fahim vôbec. „A myslíte, že by bol dostupný?“ Kontroverzného moderátora začala debata zaujímať, arabskému hosťovi rozprával o ruskom oligarchovi Usmanovovi, ktorý mal v tom čase v Arsenale nemalý podiel, ale nedokázal ho prevziať celý.
Kúpime, koho chceme
Fahim počúval, prikyvoval hlavou, ďakoval za prvotné informácie, zatiaľ čo Morgan to vnímal ako zdvorilostnú debatu, ktorú na záver okorenil vtipom:
„Ak si ten môj Arsenal kúpite, môžete nám, prosím, podpísať päť najlepších hráčov na svete a potom povedať fanúšikom, že to bol môj návrh?“
„Samozrejme. Ale prečo len päť? Mohli by sme si kúpiť, koho len chceme,“ odpovedal Fahim, ktorému náhle zazvonil telefón a opustil miestnosť.
Zaujatý Morgan si medzitým začal veci zisťovať, počúval príbeh o šejkovi Mansourovi, donieslo sa mu, koľko má ten „chlapík v hidžábe“ peňazí. „Je vraj asi 40-krát bohatší ako Roman Abramovič.“
Večera sa skončila, uplynulo pár týždňov, keď futbalový svet obletela správa, že šejk Mansour, jeden z devätnástich synov zosnulého šejka Zayeda, kupuje Manchester City. Morgan zavolal svojmu priateľovi, organizátorovi spomínanej večere v Dubaji: „Prečo, do pekla, nekúpil Arsenal?“
Čítajte viac Keď Škóti ponižovali... Weiss spravil na Tehelnom poli zo súpera ešte väčšieho úbožiaka, ako bol nočný strážca na TitanicuPravda je taká, že Fahim to skúšal, dokonca sa v Moskve stretol aj s Usmanovom, ale nepochodil. Pre svojho šéfa tak vzal to, čo bolo momentálne dostupné. Menej slávny klub z Manchestru.
Keď sa to Morgan dopočul, od srdca si vraj uľavil…
Slušný biznis
Nuž, Britovi sa nikto nemôže čudovať, lebo odvtedy jeho milovaný Arsenal získal presne nula ligových titulov a City až osem. K tomu zámožný klub pridal aj tri FA poháre i jeden triumf v Lige majstrov.
„Majiteľ zjavne neprišiel len preto, aby si kúpil veľa hráčov – prišiel s víziou, projektom, niečím oveľa hodnotnejším, než len vyhrať trofej,“ povedal kedysi Vincent Kompany, dlhoročný obranca City.
Moc šejkových peňazí zažil napríklad Filip Mentel, bývalý slovenský brankár, ktorý v tom čase hrával v tamojšej akadémii.
„Klub si naozaj mohol dovoliť kúpiť prakticky koho chcel. Za sumy, aké nemali v histórii obdobu,“ zamyslel sa s tým, že šejk neinvestoval len do hráčov, ale tiež do zázemia.
Aj z hľadiska zisku to bola kúpa za všetky drobné. Mansourova investícia do City ho v tom čase stála niečo menej ako 1,5 miliardy libier, vrátane 150 miliónov, ktoré zaplatil bývalému majiteľovi, niekdajšiemu thajskému premiérovi Thaksinovi Šinawatrovi.
V novembri 2019 šejk predal desatinový podiel v klube americkej súkromnej investičnej spoločnosti Silver Lake za takmer 400 miliónov, City Football Group mala vtedy hodnotu asi 3,74 miliardy.
V januári 2023 ju časopis Forbes ocenil už na 4,7 miliardy libier, čo je výnos viac ako desať percent ročne.
Slušný biznis…
I slušný život. Mansour, ktorý vraj nebol bohvieaký študent, si totiž žije doslova kráľovsky. V roku 2016 si po kúpe City doprial ďalšiu radosť, keď minul okolo 42 miliónov libier na kúpu honosného španielskeho panstva.
Denník The Sun zasa informoval, že jeho rodina vlastní v Abú Zabí honosný palác Emirates. Nehnuteľnosť má 394 izieb, z toho 22 rezidenčných apartmánov je zariadených zlatom. Pre neznalých sa v tomto hoteli natáčal aj hollywoodsky film Rýchlo a zbesilo 7.
V roku 2022 šejk stopil 500 miliónov libier v megajachte. Pomenoval ho „Blue“ ako poctu Manchestru City FC. Médiá píšu, že jachta má 40 kajút, okázalý bazén, klub, dva heliporty a palubu určenú vyslovene pre pobavenie. Ale aké, už nespomínajú.
V roku 2014 šejk požičal svoju druhú megajachtu Leonardovi DiCapriovi, aby na nej usporiadal párty pre svojich blízkych priateľov.
Majiteľ Manchestru City má okrem toho niekoľko luxusných áut. Päťkrát Bugatti Veyron i Porsche 911 GT1, ktoré stojí okolo troch miliónov libier.
Šejk Mansour, dvojnásobný manžel a otec šiestich detí, je okrem toho nadaný jazdec na koni, vďaka čomu vyhral niekoľko vytrvalostných pretekov na Blízkom východe. Jeho láska ku koňom z neho urobila aj predsedu dostihového úradu Emirates.
Podvodníci?
Ale späť k City!
Niekto by si povedal, že v tak dobre fungujúcom klube sa musia ľudia usmievať, pravdou však je, že momentálne zďaleka všetkým do smiechu nie je.
Vo februári 2023 totiž Premier League obvinila Manchester City zo 115 údajných porušení finančných pravidiel súťaže. Dlho očakávané pojednávanie pred nezávislou komisiou sa už začalo a verdikt padne pravdepodobne na jar 2025.
V obvinení sa píše, že klub počas deviatich sezón (2009 – 2018) porušil pravidlá tým, že kompetentným neposkytol presné informácie. Okrem iného vraj nezverejnil odmeny, ktoré boli vyplatené jednému z jeho manažérov.
Finančné pravidlá fair play Premier League sú navrhnuté tak, aby zabezpečili, že kluby minú len to, čo si zarobia. Aj preto dnes omnoho bohatší saudskoarabskí majitelia Newcastlu United nedokážu do klubu priviesť najväčšie futbalové hviezdy.
Čítajte viac Mal pätnásť, keď ho život zranil najviac, odvtedy vie, čo nikdy nesmie urobiť. "Bláznivému tatkovi" Weissovi by sa mali hriechy odpúšťaťPravidlá sa dajú obísť jedine tak, že buď nafúknete to, koľko zarábate alebo skryjete, koľko míňate. Aj jedno aj druhé sú podvod.
Manchestru City tak hrozí trest a komisia v tomto smere nie je nijako obmedzovaná. Klubu môže odrátať body, udeliť mastnú pokutu alebo ho aj vylúčiť z Premier League.
To je však otázka nasledujúcich mesiacov. Na Tehelnom poli uvidíme City v plnej sile.