Na Tehelnom poli pôsobil dvanásť rokov ako hráč, ďalšie tri ako tréner – škótsky veľkoklub viedol z lavičky v sezóne 1998/99.
O šanciach belasých v Lige majstrov, ale aj o spomienkach na pôsobenie legendárneho trénera v Škótsku nám porozprával jeho syn, dlhoročný hráčsky agent Juraj Vengloš.
Ako si spomínate na otcovo pôsobenie v Celticu?
Celkom dobre. Bolo to po Aston Ville jeho druhé pôsobisko na Britských ostrovoch. Otec tam vtedy zobral 33-ročného Ľuba Moravčíka, ktorý chcel už pôvodne skončiť s kariérou, ale nejak sa nám ho podarilo prehovoriť. Napokon aj v ďalších mesiacoch otcovi veľmi pomohla jeho prítomnosť a najmä výkony v mužstve.
Čítajte viac Posila Slovana? Lenivec s nadváhou a dátumom narodenia ako Weiss. Barseghjan si dnes už nepýta loptičkuNa kladné prijatie u fanúšikov malo vplyv aj pamätné víťazstvo v slávnom Old Firm derby medzi najväčšími škótskymi rivalmi.
Áno. Po troch týždňoch od Moravčíkovho príchodu do Glasgowa zvíťazil Celtic v ligovom zápase na domácom štadióne nad Rangers 5:1, Ľubo dal v tom zápase dva góly a na ďalší asistoval švédskemu útočníkovi Henrikovi Larssonovi. Práve vtedy si získali aj s otcom srdcia fanúšikov a mnoho z nich dodnes spomína na toto veľké víťazstvo.
Jozef Vengloš priviedol Slovan v roku 1955 ako kapitán k titulu majstra Československa. Trénerom belasých bol aj v rokoch 1973 až 1976, čiže v čase, keď až šesť hráčov Slovana bolo v zostave československej reprezentácie vo finále ME a pri zisku titulu – bol vtedy asistentom trénera Václava Ježka. Do Celticu odišiel už na sklonku kariéry, ako 62-ročný. Ako sa dostal na lavičku škótskeho veľkoklubu?
Otec si urobil vo Veľkej Británii dobré meno tým, že sa stal prvým zahraničným trénerom v anglickej Premier League, keď v sezóne 1990/91 viedol Aston Villu.
Mal aj ponuku pokračovať v Birminghame, ale pre príliš veľký tlak ju odmietol a odišiel do Fenerbahce. Zanechal tam však výraznú stopu a vytvoril si veľmi dobré kontakty.
V škótskych médiách vzbudil jeho príchod rozruch, príležitosť viesť Celtic bola nečakaná. Kto teda stál za ponukou od škótskeho giganta?
Dopomohol k tomu aj fakt, že otec bol veľmi dobrým kamarátom s vtedajším trénerom škótskej reprezentácie Craigom Brownom. Často sa stretávali a trávili spolu čas na rôznych seminároch Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). No a Craig Brown otca odporučil svojmu bratovi Johnovi Brownovi, ktorý bol v roku 1998 generálnym manažérom Celticu. Klub ho teda oslovil a otec túto ponuku prijal.
Otca ste občas v Glasgowe navštívili. Ako ho vtedy vnímali fanúšikovia a čím to je, že tam zanechal takú výraznú stopu napriek tomu, že so Celticom nezískal žiadnu trofej?
Snažil sa s fanúšikmi často komunikovať, priniesol Moravčíka, ktorý si veľmi dobre rozumel s Larssonom. Hrali vtedy dobrý futbal, bohužiaľ Rangers boli silnejší. Po konci sezóny malo vedenie Celticu záujem pokračovať, ale otec už nechcel. Dohodli sa na ukončení spolupráce.
Narodili ste sa v čase, keď otec končil hráčsku a začínal trénerskú kariéru. Mali ste 10 rokov, keď bol trénerom belasých v zlatej ére klubu s hráčmi ako Ondruš, Pivarník, Masný, Vencel, Švehlík či bratia Čapkovičovci. Takže u vás bolo asi od narodenia jasné, komu budete fandiť.
Som slovanista, ani som vlastne nemal šancu nič iné byť. Hrával som zaň, budem mu fandiť naveky.
Čítajte viac Moravčík bol génius, Artmedia straší dodnes. Snáď Weiss nepokazí Celticu ďalší večer, tvrdí novinár BBCTakže ako ste, ako fanúšik Slovana, prežívali historický postupu klubu do hlavnej fázy Ligy majstrov?
Je to veľká vec. Aj výsledok tvrdej roboty trénera Vladimíra Weissa, ktorý už po príchode v roku 2021 povedal, že jeho snom je priviesť klub do Ligy majstrov. Slovanu to výrazne pomôže a som veľmi rád, že sa klub bude môcť konfrontovať s mužstvami ako sú Celtic, Manchester City či Bayern. Mužstvo má dosť skúsených hráčov a dúfajme, že uhrá dosť bodov a so cťou bude hrať s týmito ozaj ťažkými súpermi.