Poviete si, že belasí už viac šťastia hádam mať nemohli a je to „buď teraz alebo nikdy“.
Futbalový Midtjylland je však akýmsi klamom a keby dnes žil slávny rozprávkar Hans Christian Andersen, akiste by niečo o ňom napísal.
Napríklad aj o tom, ako kedysi žili na Jutskom polostrove vlci, ktorých má tento klub v červenom prevedení v logu. Všetci si mysleli, že už vymreli, no pred desiatimi rokmi sa z ničoho nič objavili opäť.
Pre Midtjylland to bolo znamenie: „Keď môžu vlci, potom povstať môžeme aj my.“ A tamojší „Ulvene“, prezývka, ktorá v dánštine znamená vlci, získali v tom roku prvý titul vôbec a potom – do dnešného dňa – ďalšie tri.
V Andersenovom podaní by to bola rozprávka, v prevedení FC Midtjylland je takmer realita.
Dáta nadovšetko
Dlhé roky to bol len menší provinčný klub bez väčších úspechov. Založili ho Johnny Rune, tesár a majiteľ súkromnej drevárskej firmy a Steen Hessel, autorizovaný predajca značky Mercedes-Benz.
Obaja si dali za cieľ zlúčiť dva nezmieriteľné tímy z regiónu, ktoré sa predtým nenávideli – Ikast a Herning Fremad. Dopad bol okamžitý, veď ihneď v prvej sezóne existencie si mužstvo zabezpečilo postup do najvyššej dánskej súťaže.
Na začiatku nemali prakticky nič. Žiadne peniaze, len štadión uprostred ničoho, neďaleko mesta s 50-tisíc obyvateľmi, bez futbalovej tradície.

Mužom, ktorý definitívne obrátil kormidlo, bol Matthew Benham. Zakladateľ a vlastník spoločnosti Smartodds, štatistickej výskumnej spoločnosti pre profesionálnych hráčov hazardných hier, majiteľ stávkovej burzy Matchbook. Jeho firma hľadala slabé miesta vo vypísaných kurzoch.
Benham je tiež absolvent Oxfordskej univerzity v odbore fyzika, je známy pre svoj neortodoxný prístup k rozhodovaniu založenom na prísnej analýze údajov.
Nebol to žiadny funkcionársky nováčik, doma na ostrovoch už vlastnil Brentford a prístup, ktorý preferoval aj v ozajstnom živote, premietol postupne do futbalu.
Do Midtjyllandu vstúpil ako väčšinový akcionár v roku 2014 a do klubu investoval 6,2 milióna libier. Podmienka – Dáni si museli osvojiť jeho analyticky riadený prístup k rozhodovaniu pomocou dátovej analýzy.
Takto identifikovali sľubných, no na prestupovom trhu podceňovaných futbalistov, zapracovali na štandardných situáciách a optimalizovali kondíciu jednotlivých hráčov.
Druhým dôležitým mužom bol 40-ročný rodák z Herningu, Rasmus Ankersen. Dnes riaditeľ a akcionár v Southamptone, prezident v tureckom Göztepe, ktorý s futbalom začínal práve v Midtjyllande a ešte donedávna v ňom pracoval na čiastočný úväzok.

Ankersen je tiež autorom knihy „The Gold Mine Effect“, v ktorej priznal, že kedysi absolútne nedokázal predpovedať úspech Simona Kjaera, skvelého dánskeho obrancu, ktorý začínal v akadémii Midtjyllandu. Zdá sa, že najlepšie sa učí na vlastných chybách…
Benham aj Ankersen – hoci dnes už v klube nepôsobia – sa ukázali ako x-faktor. Trvalo im len dvanásť mesiacov, kým získali dánsky titul. Prvý v histórii tejto značky. Úspech FC Midtjylland bol ako z filmu Moneyball.
Odborník na krívanie
Moneyball natočili v roku 2011 podľa skutočného príbehu Billyho Beaneho – bývalého nádejného bejzbalistu s vyhliadkami na oslnivú kariéru, ktorý sa po tom, čo nedokázal splniť nádejné očakávania, so svojou súťaživou povahou zameral na administratívnu stránku tohto športu.
Ako manažér Oakland Athletics použil štatistiky na zostavenie tímu a dokázal, že ich zručné používanie mu umožňuje identifikovať hráčov lepšie ako samotní skauti.
Beane akoby cestoval v čase. Už na prelome tisícročia robil veci, ktoré sú dnes úplne bežné. Pri sledovaní hráča zhrnul viacero faktorov do jedného čísla a nakoniec v ňom našiel hodnotu, ktorú nikto iný nevidí.
Podobne sa k tomu postavili aj v Midtjyllande.
Viac ako šesť miliónov neminuli na posily, ale vzali to pekne od podlahy. Najali špecializovaných trénerov na kopaciu techniku, ktorí dvakrát mesačne analyzujú každého hráča staršieho ako štrnásť rokov a prakticky každú jeho strelu.

Klub sa zameral aj na herné štatistiky, ktoré následne premietol do polčasových tímových rozhovorov, analytikov má aj pre samotné štandardné situácie. Nečudo, že v premiérovej majstrovskej sezóne dal z nich až polovicu gólov.
„Doteraz nepoznám mená všetkých ľudí z realizačného tímu, pretože je ich v ňom snáď až tridsať. Tréner na štandardky, na spánok, na stravovanie, na krívanie,“ vysvetľoval skúsenosti pre iDNES.cz Čech Adam Gabriel, ktorý v tomto dánskom klube pôsobí už rok.
Keď sa redaktor pozastavil nad „trénerom na krívanie“, mladý obranca vysvetlil: „Tak mu hovorím. Je to chlapík, ktorý hráča pozoruje a z pohybu rozpozná, či mu potenciálne nehrozí zranenie, či sa nepreťažuje alebo niečo neskrýva. Vždy to odhalí.“
Inak povedané – banálne veci sú v tomto klube nadovšetko. Midtjylland bol napríklad prvým klubom, ktorý využil služby Thomasa Gronnemarka, „trénera na vhadzovanie“. Dnes spolupracuje s Liverpoolom aj Ajaxom.
Jednoducho používanie štatistík, čísel, matematiky a celkovo vedy, je to, čo Midtjyllandu zrazu dávalo akýsi bonus navyše.
Mentalita porazencov
Dokonca aj pri hľadaní hráčov. Nie je to len o skautskom oddelení a mužoch, ktorí týždeň čo týždeň sledujú zápasy po celej Európe a snažia sa vytypovať tých najvhodnejších. Midtjylland využíva bohatú databázu, keď potrebuje ľavého obojnohého obrancu vo veku od 22 do 26 rokov, ktorý sa za posledných osemnásť mesiacov nezranil, stačí zapnúť počítač.

„Predtým sme mali jedného skauta, ktorý viac ako polovicu času strávil na cestách,“ vysvetľoval v roku 2015 pre The Guardian Claus Steinlein, vtedajší športový riaditeľ.
Klub akoby prešiel od používania srdca k používaniu mozgu…
"Povedzme, že sledujete dvoch útočníkov. Jeden sa v priebehu štyroch zápasov dostane do troch šancí a strelí tri góly.
Ďalší má v rovnakom počte zápasov desať príležitostí, ale dá nula gólov. Koho by ste si vybrali? Tradičnou futbalovou odpoveďou je povedať, že prvý hráč je efektívnejší, mali by sme ho vybrať.
My však tvrdíme, že miery konverzie sú dosť náhodné, takže meradlom dobrého útočníka nie je ani tak jeho schopnosť premeniť veľkú časť šancí. Otázka by mala znieť takto:
‚Ste schopný sa pravidelne dostať do pozícií, v ktorých je vysoká pravdepodobnosť skórovania?‘ Ak áno, góly časom prídu. Vybrali by sme si teda druhého," povedal pred rokmi pre BBC midtjyllandskú filozofiu Ankersen.
Najlepšie sa vraj nakupuje v Južnej Amerike, obzvlášť trh s Brazílčanmi býva pomerne divoký, v jeden mesiac tam stojí futbalista pár sto tisíc, v ten ďalší už iba desať. Prostredie, v ktorom sú manažéri Midtjyllandu ako ryba vo vode.
A zarobiť dokážu aj na oveľa vyspelejšom európskom trhu – Alexandra Sorlotha kedysi kúpili z Groningenu za 400-tisíc eur, o pár mesiacov už putoval do Crystal Palace za dvanásť miliónov. Ale ako je možné, že sa to tomuto nenápadnému tímu tak dlho darí? Je to vraj o nastavenej mentalite.

„Vždy chceme byť v koži porazených,“ prezradil pre goal.com Ankersen, ktorý napísal tiež knihu „Hunger in Paradise“. Zameriava sa na myšlienku eliminácie sebauspokojenia v úspešných organizáciách.
"Mnoho ľudí hovorí o víťaznej mentalite, však? Myslím si však, že musíte uvažovať ako porazený. Keď prehráte, máte zrazu plno otázok. Chcete vedieť, ako sa môžete zlepšiť.
Ale keď vyhráte, túžite len po status quo. Očakávate, že váš úspech bude pokračovať. Mentálne sa len chceme uistiť, že naša organizácia ešte nedorazila do cieľa, že sme naozaj ešte nevyhrali."
A hoci aj vyhrali, Benham nikdy neváhal povedať: „Chlapci, nehnevajte sa, ale podľa mojich prepočtov ste mali viac šťastia ako rozumu.“
Keď Midtjylland získal v roku 2018 svoj druhý titul, v klube cítili, že potrebujú väčší hlad. Vytvorili si tak novú ligovú tabuľku. Neboli v nej dánske tímy, ktorým v tom čase kraľovali. Zostavili ju pomocou čísel, ktoré získali z analýz a vlastného dátového modelu.
V spomínanej tabuľke boli tímy ako Club Bruggy, Salzburg, Slavia Praha, Bazilej, Valencia, Sevilla. Nie absolútne špičkové mužstvá, ale dobré kluby v ligách po celej Európe, s ktorými sa chceli merať. V Midtjyllande si tak povedali: „toto je naša nová ligová tabuľka“.
Vlastnou metódou prišli na to, že na začiatku v nej boli na dne, ale povedali si tiež, že v rukách majú zrazu dôležitý nástroj. Otázky zneli:
„Ako môžeme nájsť lepších hráčov, aby sme im mohli konkurovať? Ako môžeme efektívnejšie trénovať? Aké nové metódy môžeme implementovať?“

Žiadna raketová veda
Iste, už nie je rok 2015, sme podstatne ďalej. Matematicky podložené čísla a štatistiky sa stali bežnou súčasťou špičkových európskych klubov, aj keď v Slovane i dnes tvrdia, že ešte len zakladajú skautské oddelenie, aby nové akvizície už nebrali len na náhodu.
Naopak, Midtjyllandom medzitým prešli aj veličiny ako Rafael van der Vaart, či Vágner Love. Ročne predávajú hráčov za – na slovenské pomery – nekresťanské peniaze a za príchody nových neváhajú zaplatiť aj päť miliónov.
Nie sú to však len čísla, ktoré robia Midtjylland výnimočným. Dáni tvrdia, že niektoré kluby aj naďalej robia „jednoduché veci“ nesprávne – napríklad, keď často strieľajú z miest, kde je pravdepodobnosť skórovania príliš nízka. Či majú športového psychológa, bývalého elitného vojaka z dánskeho Huntsmen Corps.
Napriek tomu vysvetľujú, že nič z toho, čo robia, nie je raketová veda. Hráči pravidelne dostávajú domáce úlohy na DVD alebo USB kľúčoch. Jedia zdravú stravu a počas sezóny takmer nikdy nepijú a nejedia sladkosti.
„Až v Dánsku spoznávam, že futbal je veda. Že o telo sa dá starať ešte oveľa lepšie, že sa dá ešte viac riešiť aj strava. To, že nejako kopnem do lopty, je až tá posledná vec,“ vraví Gabriel a pred iDNES.cz potvrdzuje, že aj keď veda, matematika a čísla môžu pôsobiť až príliš chladne, vzťahy – hoci ste na severe – také byť nemusia.

"Áno, toto sa mi na Midtjyllande veľmi páči. Kde inde sa so šéfom bavíte vo vírivke ako kamaráti? Vzťahy sú úplne inak nastavené ako v Česku – žiadna pyramída, kde sa stále rieši, kto koho musí počúvať.
V Dánsku je rešpekt samozrejmosť, ale zároveň sú si všetci rovní. Nikto nemusí mať na čele nálepku: Ja som tu boss."