Sedmička PSG, Haaland sa v Dortmunde nepresadil. LM má ďalších osemfinalistov

Futbalisti Borussie Dortmund, Paríža St. Germain, Benficy Lisabon a Chelsea postúpili do vyraďovacej fázy Ligy majstrov.

25.10.2022 20:48 , aktualizované: 23:34
Erling Haaland Foto: ,
Erling Haaland z Manchestru City medzi hráčmi Dortmundu Matsom Hummelsom a Emrem Canom.

Nemeckému klubu k tomu stačila remíza 0:0 doma proti Manchestru City, ktorou si zaistili postup z G-skupiny.

Benfica v priamom súboji o účasť v jarnej vyraďovačke zdolala na domácej pôde Juventus 4:3 a medzi šestnástku najlepších odprevadí v H-skupine Parížanov, ktorí si poradili s Maccabi Haifa 7:2.

Obhajca trofeje Real Madrid prekvapujúco prehral v Lipsku 2:3.

Milan Škriniar Čítajte aj Škriniar ide nahor, znie z Interu. Tréner verí, že sa nájde riešenie

O postupe Chelsea definitívne rozhodlo jej víťazstvo 2:1 na ihrisku Salzburgu. Víťazný gól zaznamenal v 64. minúte Kai Havertz. Vo večernom stretnutí E-skupiny zvíťazilo AC Miláno na ihrisku Dinama Záhreb 4:0 a preskočilo rakúskeho šampióna na druhé miesto tabuľky.

V záverečnom 6. kole nastúpi v priamom súboji o postup doma proti Salzburgu a bude mu stačiť remíza.

Chelsea prevzala v zápase v Rakúsku od úvodu iniciatívu. Dlho sa jej nedarilo prekonať defenzívu Salzburgu, no v 23. min sa na hranici šestnástky odrazila lopta k Mateovi Kovačičovi a ten trafil presne.

Autor víťazného gólu Chelsea Kai Havertz (druhý... Foto: SITA/AP, Florian Schroetter
Kai Havertz Autor víťazného gólu Chelsea Kai Havertz (druhý zľava) so spoluhráčmi.

Londýnčania aj za stavu 1:0 pokračovali v tlaku, už o tri minúty mohol po rohovom kope zvýšiť Pierre-Emerick Aubameyang, no brankár Philipp Köhn ukázal svoje kvality. Domáci gólman musel ukázať ďalší kvalitný zákrok aj o desať minút proti Kaiovi Havertzovi.

Po zmene strán sa však domácim podarilo Londýnčanov zaskočiť a Chukwubuike Adama v 48. min využil rýchly protiútok. Hráči „The Blues“ sa však nezlomili a dokázali opäť prevážiť misky váh na svoju stranu.

Jorginho v 53. min ešte po rohovom kope neskóroval, keď Adamu odkopol loptu na bránkovej čiare, no v 64. min už Havertz uspel. Nemecký útočník trafil spoza šestnástky presne k žrdi.

1. Cristiano Ronaldo Čítajte aj Ronaldo sa pripojil k spoluhráčom. Svet obletelo nové video zo striedačky

V „efku“ mal už Real Madrid istotu postupu a do Nemecka pricestoval aj bez Karima Benzemu, či Luku Modriča. Lipsko to využilo a už po 20 minútach viedlo 2:0, keď sa presadili v 13. min Joško Gvardiol a v 18. min Christopher Nkunku.

Oba zásahy padli po rohových kopoch. Vinicius tesne pred prestávkou znížil, no o pokojný záver sa pre domácich postaral Timo Werner, ktorý v 81. min skóroval po rýchlom protiútoku a prihrávke Mohameda Simakana. V nadstavenom čase už iba skorigoval výsledok Rodrygo.

V druhom stretnutí skupiny remizoval Celtic Glasgow so Šachtarom Doneck 1:1. Ukrajinský klub tak môže v 6. kole zabojovať o postup proti Lipsku, musí však doma zvíťaziť. V prvom meraní síl sa mu to u súpera podarilo 4:1.

Desiatka najlepšie zarábajúcich futbalistov Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Kevin De Bruyne (Belg./Manchester City,...

V G-skupine vyhrala FC Sevilla nad FC Kodaň 1:0. Za Kodaň nenastúpil slovenský obranca Denis Vavro, ktorý má problémy so stehnom. Andalúzania rozhodli o triumfe nad dánskym majstrom až v záverečnej polhodine. Víťazný gól dal v 61. min striedajúci Maročan Youssef En Nesyri.

V úplnom závere sa presadili ešte aj Isco a Gonzalo Montiel.

Tento výsledok znamenal, že Dortmund vedel, že mu k postupu stačí aj bod na pôde „Citizens“, ktorí mali už istotu vo vrecku. Po remíze 0:0 ho aj získali. Erling Haaland sa proti bývalému tímu nepresadil, odohral prvý polčas, po ktorom ho vystriedal Bernardo Silva.

Kľúčový súboj H-skupiny sa skončil gólovou prestrelkou, ktorá napokon dopadla úspešne pre Benficu. Dva góly dal Rafa Silva a po jeho druhom presnom zásahu v 51. min viedli Lisabončania už 4:1.

Najvplyvnejší futbalisti na Instagrame Fotogaléria - 10 fotiek Všetky fotky
10. Sergio Ramos (Španielsko, Paríž St....

Hráči Juventusu sa však nevzdali a Arkadiusz Milik a Weston dvoma presnými zásahmi v priebehu troch minút znížili na rozdiel jediného gólu a postarali sa o drámu. V záverečnej desaťminútovke mali oba tímy po jednej veľkej príležitosti, no ani domáci Rafa Silva v 86. a ani hosťujúci Matias Soule v 88. min sieť nerozvlnili.

Parížania nenechali nič na náhodu a na súboj s izraelským zástupcom v súťaži nastúpili v najsilnejšom zložení. Na sedemgólovej nádielke sa dvoma gólmi podieľali Lionel Messi i Kylian Mbappé, Neymar strelil jeden.

Liga majstrov – 5. kolo, sumáre:

E-skupina:

Dinamo Záhreb – AC Miláno 0:4 (0:1)
Góly: 39. Gabbia, 49. Rafael Leao, 59. Giroud (z 11 m), 69. Ljubičič (vlastný). Rozhodoval: Marciniak (Poľ.)

FC Red Bull Salzburg – Chelsea Londýn 1:2 (0:1)
Góly: 49. Adamu – 23. Kovačič, 64. Havertz. Rozhodoval: Schärer (Švaj.)

F-skupina:

RB Lipsko – Real Madrid 3:2 (2:1)
Góly: 13. Gvardiol, 18. Nkunku, 81. Werner – 44. Vinicius, 90.+3. Rodrygo (z 11 m). Rozhodoval: Orsato (Tal.)

Celtic Glasgow – Šachtar Doneck 1:1 (1:0)
Góly: 34. Jakumakis – 58. Mudryk. Rozhodoval: Gözübüyük (Hol.)

G-skupina:

Borussia Dortmund – Manchester City 0:0
Rozhodoval: Massa (Tal.)

FC Sevilla – FC Kodaň 3:0 (0:0)
Góly: 61. En Nesyri, 88. Isco, 90.+2. Montiel, ČK: 90.+5. Chočolava (Kodaň). Rozhodoval: Bastien (Fr.)
D. Vavro (Kodaň) nefiguroval v zápise o stretnutí

H-skupina:

Benfica Lisabon – Juventus Turín 4:3 (3:1)
Góly: 35. a 50. R. Silva, 17. A. Silva, 28. Joan Mario (z 11 m) – 21. Kean, 77. Milik, 79. McKennie. Rozhodoval: Jovanovič (Srb.)

Paríž St. Germain – Maccabi Haifa 7:2 (4:1)
Góly: 19. a 45. Messi, 32. a 64. Mbappe, 35. Neymar, 67. Goldberg (vlastný), 84. Soler – 38. a 50. Seck. Rozhodoval: Zwayer (Nem.)

Standings provided by SofaScore LiveScore
Viac na túto tému: #benfica lisabon #Borussia Dortmund #Paríž St. Germain #Chelsea FC