Slavia zahodila šance, Dortmund trestal. Salah v prestrelke odvrátil senzáciu

Futbalisti pražskej Slavie prehrali v druhom zo šiestich stretnutí základnej skupiny Ligy majstrov doma s Dortmundom 0:2 a nenadviazali na úvodnú nečakanú remízu 1:1 z Milána proti Interu.

02.10.2019 21:02 , aktualizované: 22:53
Achraf Hakimi Foto: ,
Dvojgólový strelec Dortmundu v Prahe Achraf Hakimi.

Vyrovnaný zápas v Edene rozhodol v prospech nemeckého vicemajstra a víťaza Ligy majstrov z roku 1997 dvoma gólmi Ašraf Hakim, ktorý v 35. minúte otvoril skóre a v 89. minúte pridal druhý gól.

Slavia, ktorá prvýkrát hrala zápas skupiny Ligy majstrov na štadióne v Edene, utrpela prvú súťažnú prehru od apríla a po 24 zápasoch. Dortmund naopak zvíťazil po predchádzajúcich troch nerozhodných výsledkoch vrátane remízy 0:0 v úvodnom dueli skupiny s Barcelonou a ani v šiestom zápase na českej pôde neinkasoval.

V ďalšom zápase v Lige majstrov Slavia 23. októbra privíta Barcelonu.

Bundesligista začal v Prahe aktívne, dostával sa do šancí, ale inkasovať mohol po nájazde Lukáša Masopusta v 21. minúte či po šikovnom priamom kope Nicolaea Stanciua o ďalšie tri minúty. Hostia udreli v 35. minúte, Hakimi si narazil na vlastnej polovici, po dlhom sóle si v zakončení zasekol domáceho obrancu aj s brankárom a strelou pod brvno otvoril skóre.

Prehra Slavie a ostatné zápasy Ligy majstrov Fotogaléria - 12 fotiek Všetky fotky
Fanúšikovia Slavie Praha počas zápasu s...

Na začiatku druhého polčasu išiel sám na bránu hosťujúci Jadon Sancho, ale v zakončení zlyhal. Vyrovnať mohol v 53. minúte Stanislav Tecl, išiel do brejku, ale nemal rýchlosť a trafil len bočnú sieť.

„Zošívaní“ sa súperovi vyrovnali v držaní lopty, v počte striel ho prekonali, no BVB kontroloval priebeh a udrel ešte raz v závere, keď sa opäť po rýchlej krídelnej akcii presadil druhým gólom Hakimi. Český majster si po remíze na pôde Interu Miláno (1:1) v prvom kole teraz zapísal prehru.

„Zápas má dve roviny. Som rád, že sme ani proti takému tímu neustúpili od spôsobu hry, na ktorý sme zvyknutí. Odvážne si trúfam povedať, že sme sa Borussii dokázali na ihrisku vo všetkom vyrovnať okrem správania v pokutovom území a pri šanciach,“ povedal na tlačovej konferencii tréner Slavie Jindřich Trpišovský.

"Slavia podala veľmi dobrý výkon. Bolo to pre mňa veľké prekvapenie, aj keď sme ich videli proti Interu alebo Klužu. Slavia je naozaj na veľmi vysokej úrovni, kto to nevidí, je slepý a vôbec nerozumie futbalu.

Slavia hrala veľmi dobre, nielen čo sa týka atletických schopností, ale napríklad aj dobre prenášajú hru. Mali 51 percent držania lopty, to hovorí veľa o dnešnom zápase. V posledných troch zápasoch sa nám nepodarilo vyhrať, takže pre nás bolo veľmi dôležité tú zvíťaziť," tvrdí Lucien Favre, kouč Dortmundu.

Futbalisti Interu Miláno prehraliv ďalšom zápase 2. kola F-skupiny na Camp Nou s FC Barcelona 1:2 po dvoch góloch Luisa Suáreza. V drese hostí odohral celý zápas slovenský reprezentačný stopér Milan Škriniar.

V Katalánsku šokoval domácich už v 3. minúte argentínsky útočník Lautaro Martinez. Barcelona síce mala územnú prevahu, ale obrana Interu pracovala zodpovedne a hostia podnikli viacero nebezpečných protiútokov. V 58. minúte však krásnym volejom z hranice šestnástky k pravej tyčke vyrovnal Luis Suárez. Za FCB nastúpil len druhýkrát v sezóne Lionel Messi.

Milan Škriniar a jeho spoluhráč z Interu... Foto: Reuters, ALBERT GEA
Milan Škriniar, Lionel Messi, Marcelo Brožovič Milan Škriniar a jeho spoluhráč z Interu Marcelo Brožovič sa snažia odzbrojiť hviezdu Barcelony Lionela Messiho.

O triumfe FCB rozhodol v 85. minúte druhým gólom v zápase Suárez, ktorý po akcii Messiho prenikol do šestnástky a úspešne zakončil.

V stretnutí E-skupiny domáci Genk, za ktorý odohral slovenský reprezentant Patrik Hrošovský celý zápas, remizoval s SSC Neapol 0:0. V zápase s veľkým množstvom šancí trafili hostia v prvom dejstve trikrát konštrukciu domácej brány.

Nebezpečnú tečovanú strelu mal aj Hrošovský, ktorý sa blysol aj pekným obranným zákrokom, keď v 38. minúte vykopol z bránkovej čiary loptu do bezpečia. Belgický majster získal prvý bod, keď v prvom kole prehral v Salzburgu vysoko 2:6.

Na Anfielde v ďalšom zápase E-skupiny zvíťazil obhajca FC Liverpool nad rakúskym majstrom zo Salzburgu po prestrelke 4:3. Zverenci nemeckého trénera Jürgena Kloppa viedli v 36. minúte už 3:0 po góloch Sadia Maneho, Andrewa Robertsona a Mohameda Salaha, potom ale poľavili a ešte do polčasu inkasovali po peknej akcii Hee-Chan Hwanga.

V 56. minúte hostia strelili kontaktný gól vďaka Japoncovi Takumiovi Minaminovi a v 60. minúte šokoval domáce publikum gólom na 3:3 Nór Erling Braut Haland, ktorý prišiel na ihrisko len tri minúty pred vyrovnaním. Salah však dostal „The Reds“ opäť do vedenia a anglický vicemajster si už víťazstvo ustrážil.

V G-skupine Lyon zvíťazil v Lipsku 2:0, resp. Zenit Petrohrad, na lavičke ktorého strávil súboj slovenský reprezentačný krídelník Róbert Mak, doma pokoril Benficu Lisabon 3:1.

V H-skupine sa zrodilo jasné víťazstvo Ajaxu Amsterdam vo Valencii 3:0 a OSC Lille doma prehralo s londýnskou Chelsea 1:2.

Liga majstrov

E-skupina:

KRC Genk – SSC Neapol 0:0

FC Liverpool – RB Salzburg 4:3 (3:1)
Góly: 36. a 69. Salah, 9. Mane, 25. Robertson – 39. Hwang, 56. Minamino, 61. Haland, rozhodoval: Ekberg (Švéd.)

Tabuľka:
1. SSC Neapol 2 1 1 0 2:0 4
2. Red Bull Salzburg 2 1 0 1 9:6 3
3. FC Liverpool 2 1 0 1 4:5 3
4. KRC Genk 2 0 1 1 2:6 1

F-skupina:

Slavia Praha – Borussia Dortmund 0:2 (0:1)
Góly: 35. a 89. Hakimi

FC Barcelona – Inter Miláno 1:2 (0:1)
Góly: 58. a 85. Suárez – 3. Martinez, rozhodoval: Skomina (Slov.)

RB Lipsko – Olympique Lyon 0:2 (0:1)
Góly: 11. Depay, 65. Terrier, rozhodoval: Lahoz (Šp.)

Zenit Petrohrad – Benfica Lisabon 3:1 (1:0)
Gól: 22. Dziuba, 70. Dias (vlastný), 78. Azmoun – 85. De Tomas, rozhodoval: Grande (Šp.)