Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov podcast Výsledky výsledky

Silné kluby valcujú Ligu majstrov. Futbaloví giganti majú polovicu miest

Po štyri miesta priamo v skupinovej fáze pre Španielsko, Nemecko, Anglicko a Taliansko a vyšší podiel účastníkom zo zisku - tak bude vyzerať futbalová Liga majstrov od roku 2018.

26.08.2016 15:40
Liga majstrov Foto: ,
Liga majstrov.
debata (4)

Európska futbalová únia (UEFA) sa dohodla s klubmi na princípoch dohody, ktorá bude definovať podobu súťaže a tiež vzorec pre deľbu príjmov z ďalšieho trojročného cyklu počnúc sezónou 2018/2019.

Rokovania trvali niekoľko mesiacov, definitíva musí byť známa pred podpisom zmluvy s marketingovými a vysielacími spoločnosťami, ktorá sa uzatvára na tri roky. UEFA v piatok oznámila, že konsenzus je na svete.

Výsledok sa dá jednoznačne považovať za víťazstvo vplyvnej skupiny bohatých klubov zo silnej štvorky ligových súťaží. Tí na začiatku vyjednávaní neváhali pohroziť založením vlastnej súťaže. Potvrdila sa slabšia pozícia UEFA, ktorá bez riadneho prezidenta nedokázala čeliť tlaku. Doplatia na to futbalovo menej úspešné krajiny. O istotu môžu prísť aj majstri Belgicka, Švajčiarska či Turecka. Ich postavenie by sa malo vyriešiť do konca kalendárneho roka.

Španielska La Liga, nemecká I. bundesliga, anglická Premier League a aj talianska Serie A nadobudli garanciu dovedna 16 miest priamo v hlavnej skupinovej fáze, teda rovnej polovice z 32 účastníkov. Doteraz disponovali jedenástimi.

„UEFA, kluby, ligové súťaže a národné asociácie sa jednomyseľne zhodli na riešení tejto otázky,“ uviedol riadiaci orgán futbalu na starom kontinente.

Najviac bude z modelu profitovať Taliansko, ktoré má v súčasnosti isté iba dve pozície, tretí tím tabuľky sa musí prebiť cez play-off, čo sa tento rok AS Rím nepodarilo. Španielsko, Anglicko a Nemecko zase získajú štvrtého priameho účastníka namiesto neistého nasadenia do play-off. Pri výpočte koeficientu sa bude zohľadňovať história účinkovania klubov danej krajiny v európskych súťažiach, čo takisto nahráva silným ligám.

UEFA v ročníku 2016/2017 rozdelí medzi 32 účastníkov hlavnej súťaže 1,32 miliardy eur, od sezóny 2018/2019 to bude ešte viac.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #liga majstrov #Bundesliga #Premier League #Primera Division #Seria A