Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Prichádza Delije, srbské peklo na štadiónoch i v uliciach

Vernosť a oddanosť klubu, ale aj násilie a krvavé bitky. Fanúšikovia futbalového klubu Crvena zvezda Belehrad majú povesť jedných z najlepších, ale i najnebezpečnejších v celej Európe. Už zajtra zaplavia tisíce členov Delije, ako sa fanklub nazýva, ulice Bratislavy.

04.08.2010 11:37
fanúšikovia, Crvena Zvezda Belehrad Foto:
Fanúšikovia CZ Belehrad.
debata (11)

Napriek tomu, že Crvena zvezda v prvom zápase tretieho predkola Európskej ligy prehrala so Slovanom Bratislava 1:2, budú mať hráči srbského vicemajstra na Slovensku obrovskú podporu. „Do Bratislavy sa ich chystá približne tritisíc,“ povedal pre Pravdu redaktor srbského denníka Kurir Aleksandar Radonić.

Dvetisíc Srbov príde do hlavného mesta autobusmi priamo z Belehradu, zvyšok doplnia fanúšikovia Crvenej zvezdy z Rakúska, Nemecka, Dánska či Švédska. Je možné, že niektorí sa na zápas nedostanú. Slovan totiž poskytol srbskej strane k dispozícii 2 400 vstupeniek, čo je asi dvadsať percent z kapacity štadióna na Pasienkoch (pôvodne mali Srbi záujem o dvojnásobný počet, ale povinnosťou domáceho klubu v európskych pohároch je poskytnúť hosťom iba 10 percent lístkov).

Hrozí, že polícia bude mať plné ruky práce nielen pred a po stretnutí, ale i počas neho. Minulý rok zasiahli bezpečnostné zložky v Žiline tvrdo proti fanúšikom chorvátskeho Hajduku Split, ktorí cestovali na Slovensko napriek tomu, že na štadión mali zakázaný vstup. Chorváti hádzali po policajtoch kamene, rozbíjali výklady a autá. Výsledkom boli desiatky zranených na oboch stranách a viac ako dvesto vyhostených Chorvátov.

Pred možnými konfliktmi varuje aj Radonić, ktorý sa fanúšikovskej téme venuje. Podľa neho príde väčšina z prívržencov belehradského klubu podporiť svojich miláčikov. „Ale budú medzi nimi aj chuligáni. A tí už o futbal veľký záujem nemajú,“ upozorňuje novinár, ktorý dodal, že je len na srbskej a slovenskej polícii, či výtržníkov na Slovensko pustí. „Policajti vedia, ktorí ľudia z radov Delije sú nebezpeční.“

Členovia fanúšikovskej skupiny Delije vzbudzujú rešpekt všade, kam prídu. Svoju silu demonštrovali napríklad pred tromi rokmi. Vtedy vyrazilo z Belehradu pätnásť autobusov s deväťsto chuligánmi, ktorí cestovali na zápas gréckej ligy medzi Arisom Solún a PAOK Atény. Ich cieľom bolo pobiť sa s fanúšikmi hostí, ktorí majú družbu s ich najväčším nepriateľom – prívržencami Partizanu Belehrad.

„Mali sme so sebou asi sto železných tyčí a tristo teleskopických obuškov,“ opisoval akciu jeden z členov Delije Zoran Timič. „Keď sme prišli pred brány štadióna a policajti nám chceli kontrolovať doklady, napadli sme ich pomocou svetlíc a delobuchov. Bolo skvelé, ako sme s nimi bojovali,“ dodal Timič.

Naposledy sa v Európe predviedli Delije (v preklade odvážny, silný chlap, bojovník) minulé leto v Prahe. Pred súbojom so Slaviou vykradli niekoľko čerapcích staníc, v centre českej metropoly porozbíjali výklady, napadli turistov a po policajtoch hádzali fľaše a stoličky. Stopäťdesiat Srbov strážcovia poriadku zatkli, osem skončilo v nemocnici.

11 debata chyba