Dvadsaťdvaročný pretekár z Kysúc sa na slávnych talianskych pretekoch snažil zmazať stratu na hlavný pelotón, za ktorým v tej chvíli zaostával.
Pri zjazde z kopca Cipressa však nezvládol jednu z technických zatáčok cez zvodidlá preletel do trojmetrovej rokliny.
To všetko sa odohralo mimo pozornosti televíznych kamier a organizátorov klasiky, nablízku neboli žiadne motorky ani tímové autá.
Svrček však mal šťastie v nešťastí. Napriek viacerým zraneniam zostal pri vedomí a cez vysielačku si zavolal pomoc.

Aj tak trvalo istú chvíľu, kým ho zástupcovia jeho tímu Soudal-Quick Step našli. „Chlapi v aute sa museli vrátiť, zastavili a išli hľadať Martina, prečesali 500 metrov,“ opisoval dramatické momenty generálny manažér belgickej stajne Jurgen Foré.
"Martin je mladý a talentovaný jazdec, ale zatiaľ nie je natoľko známy, preto správa o tejto udalosti nevzbudzuje veľa pozornosti.
Ale mala by. Cítil som sa tak malý, keď som stál pri Martinovej posteli na pohotovosti v San Reme," podotkol Foré, ktorý poslal Medzinárodnej cyklistickej únii (UCI) otvorený list. V ňom nabáda na zvýšenie bezpečnosti pre pretekárov.
UCI sa počas minulej sezóny snaží obmedziť používanie tímových vysielačiek počas pretekov, niektoré sa už uskutočnili bez možnosti komunikácie medzi jazdcami a vedením tímu.
Podľa únie sa tím znižuje riziko pádov, lebo cyklisti nie sú pod neustálym tlakom športových riaditeľov, ktorí ich cez vysielačky mnohokrát nabádajú do vyšších rýchlostí či nebezpečných manévrov.
„Martinov prípad ale potvrdzuje, aká je technológia dôležitá. Pre jazdcov je spojenie sú slúchadlá a spojenie s tímom zásadným zdrojom informácii a navyše im umožňujú zavolať pomoc,“ dodal Foré.
Svrček skončil so zlomenými rebrami, kľúčnou kosťou a lopatkou. Na maródke pobudne niekoľko týždňov.
„Bol to pre mňa ťažký moment. Ďakujem lekárom a sestričkám, ktorí zabránili tomu, aby boli následky pádu ešte horšie,“ uviedol slovenský cyklista na Instagrame tri dni po nehode.

Zatiaľ čo Slovák zrejme aj vďaka vysielačke vyviazol s pár zlomeninami, mladú švajčiarsku cyklistku Muriel Furrerovú stála podobná nehoda život.
Tá skonala v septembri 2024 na následky zranení z pretekov junioriek s hromadným štartom na majstrovstvách sveta vo švajčiarskom Zürichu.
Po páde v lese ju našli až takmer po hodine, kedy jej už nebolo pomoci. Na podujatí boli zakázané vysielačky.
Foré okrem vysielačiek spomenul vo svojom liste aj ďalšie body, ktoré by mohli zvýšiť bezpečnosť na pretekoch.
Obmedzil by počet prevodov, šírku riadidiel a vylepšil by helmy aj na úkor aerodynamiky. Vyzval aj k používaniu GPS lokátorov, čo by sa jeho tímu v Taliansku hodilo práve pri hľadaní zraneného Slováka.