Svetový šampionát UCI vo Švajčiarsku, ktorý je v plnom prúde od minulého týždňa, vyvrcholí najsledovanejšou bitkou v nedeľu.
V pretekoch mužov s hromadným štartom proti sebe nastúpia najlepší jazdci planéty vrátane jediného Slováka na štarte Lukáša Kubiša.
Jediná podstatná otázka znie jasne – čo sa musí stať, aby sa do dúhového dresu premiérovo neobliekol Tadej Pogačar?
Jasný favorit
O výnimočnej sezóne 26-ročného Slovinca sa toho už popísalo veľa.
Na jar odštartoval úspešný rok výhrami na klasikách Strade Bianche a Liége-Bastogne-Liége, v máji deklasoval súperov na Giro d'Italia a následne dominoval aj na Tour de France.
Top favoriti na zisk dúhového dresu podľa Športwebu
***** – Tadej Pogačar (Slovinsko)
**** – Mathieu van der Poel (Holansko), Remco Evenepoel (Belgicko)
*** – Primož Roglič (Slovinsko), Marc Hirschi (Švajčiarsko), Mads Pedersen (Dánsko)
** – Juan Ayuso (Španielsko), Matteo Jorgenson (USA), Julian Alaphilippe (Francúzsko), Adam Yates (Veľká Británia)
.* – Wout van Aert (Belgicko), Carlos Rodríguez (Španielsko), Joao Almeida (Portugalsko), Mattias Skjelmose (Dánsko)
Parížsku olympiádu vynechal, aby sa mohol sústrediť na posledný vrchol sezóny. Trať v Zürichu je pre neho ako vyšitá – dlhá, náročná, s veľkým počtom nastúpaných metrov.
Na nedeľu sa naladil v Kanade, kde ovládol Veľkú cenu Montrealu. „Výhra mi dodala ešte viac sebavedomia. Cítim sa výborne, teším sa na boj o dúhový dres,“ vraví „Pogi“.
MS ešte nikdy nevyhral, najlepšie bol tretí vlani v Glasgowe. V Zürichu bude mať pri sebe silný tím krajanov na čele s Primožom Rogličom.
Čerstvý štvornásobný šampión španielskej Vuelty poslúži ako „plán B“ v prípade, že Pogačara by postihli nepredvídateľné problémy a z boja proti najlepším by vypadol.
„Dalo nám veľa práce, aby sme zostavili náš najsilnejší možný tím. Máme medailové ambície – v pretekoch s hromadným štartom i v časovke,“ netají reprezentačný kouč Uroš Murn.
Slovinci budú mať extra motiváciu aj preto, že sa môžu zapísať do cyklistickej histórie. Ešte nikdy sa totiž nestalo, aby jazdci z jednej krajiny vyhrali počas sezóny všetky tri Grand Tours a k tomu aj MS.
„Je to veľká výzva. Naša cyklistika sa môže pochváliť viacerými špičkovými jazdcami. Na pretekoch ako MS musí všetko do seba zapadnúť. Urobíme maximum, aby sa nám to podarilo,“ burcuje Roglič.
Domáci poženú Hirschiho
Nabudeným Slovincom sa postavia do cesty najmä tradičné cyklistické veľmoci.
Belgicko vyšle do boja Remca Evenepoela, ktorý si podmanil olympiádu v Paríži, kde bral zlato v pretekoch s hromadným štartom i v časovke.
Hlavným holandským želiezkom v ohni bude Mathieu van der Poel. Úradujúci svetový šampión mal výbornú jar, ktorú ozdobil „double“ triumfom na monumentoch Okolo Flámska a Paríž – Roubaix. Potom však v jeho prípade nastal ústup z pozícií.
Čítajte viac Malá krajina veľkých cyklistov. Národ roľníkov, ktorý mal väčšiu slobodu ako Sovieti, odsúva veľmoci na druhú koľajNevyšla mu Tour de France, na olympiáde skončil mimo najlepšej desiatky, čo bolo pre neho veľké sklamanie. Počas prípravy upravil stravu, schudol a hoci hlása, že na nedeľu je pripravený, jeho forma zostáva záhadou.
„Nikto nevie, čo od neho môžeme čakať. Na začiatku roka jazdil úžasne, ale potom sa odmlčal. Všetci sú zvedaví, akú výkonnosť predvedie v nedeľu. Osobne mu však nedávam veľa šancí na úspech,“ prognózuje Lukáš Timko, šéfredaktor špecializovaného portálu cycling-info.sk.
Čiernym koňom pretekov by mohol byť Marc Hirschi. Miláčik domácich fanúšikov bude mať veľkú motiváciu uspieť pred švajčiarskym publikom a dopredu ho poženú nielen oni, ale aj jeho aktuálna parádna forma.
Čítajte viac Stále je to svalnatý fešák, tešia sa fanúšičky. Sagan potešil princeznú, cestu vymenil za voduHirschi vyhral v lete všade tam, kde vysadol do sedla. Po týždňovom „etapáku“ Okolo Česka uspel na piatich jednorazovkách za sebou, čo je vzhľadom na súčasnú vyrovnanosť svetovej cyklistiky výnimočný počin.
„Nešlo o žiadne exhibície či druhotriedne klasiky. Má výbornú formu a i keď je to nevyspytateľný typ jazdca a na trate cez 250 km nie je zvyknutý, treba s ním počítať. Vyhrať doma by bolo pre neho určite niečo špeciálne,“ vysvetľuje Timko.
Sám vojak v poli
Nedeľňajšie preteky budú iné, ako olympijské v Paríži. Pod piatimi kruhmi štartovali národné výbery s maximálne štyrmi jazdcami. V Zürichu budú mať najsilnejšie reprezentácie k dispozícii ôsmich cyklistov, čo im dáva širokú škálu na taktizovanie a réžiu pretekov.
Čo sa týka Slovákov, pre nich sa nič nemení. Rovnako ako na olympiáde, cyklistiku spod Tatier bude v hlavnej kategórii elite reprezentovať len jeden pretekár.
Dôvodov je viacero, ale relevantné sú predovšetkým dva. Prvým je fakt, že po tom, ako kariéru na ceste ukončil Peter Sagan, Slovensko nemá jazdcov, ktorí by sa pravidelne starali o body do rebríčka UCI.
Druhým faktorom je pomerne nešťastné nastavenie pravidiel čo sa týka veľkostí reprezentačných výberov. Podľa bodov sú úrovne rozdelené na 8, 6, 4 a jednočlenné tímy.
Na to, aby Slováci mohli na MS obsadiť preteky s hromadným štartom minimálne štyrmi pretekármi, museli by skončiť vo svetovom rankingu do 30. miesta. So ziskom 1060 bodov však figurovali „až“ na 38. priečke, na elitnú tridsiatku im chýbalo takmer 500 bodov.
V nedeľu sa tak na štart spomedzi nich postaví len Lukáš Kubiš. Proti silným viacčlenným tímom, ktoré rozložia taktiku medzi viacerých jazdcov, je uspieť prakticky nemožné.
Ak však slovenský šampión pôjde rozumne a budú ho poslúchať nohy, nie je vylúčené, že podobne ako na olympiáde (29. miesto) môže zabojovať o solídny výsledok.
"Žial, taká je situácia, Slovensko môže postaviť len jedného jazdca. A rovnaká zrejme bude aj v ďalších rokoch, lebo po odchode Sagana nemáme jazdcov na najvyššej úrovni.
Lukáš má za sebou dobrú sezónu, dosiahol viacero kvalitných výsledkov. Ak vydrží nasadené tempo, môže zajazdiť slušný výsledok," dodáva Timko.
Nedeľňajšie preteky elite majú celkovú dĺžku 274 km, jazdci spolu nastúpajú 4470 metrov. Štart je na programe o 10.00 h, najlepší pretekári prídu do cieľa cca o sedemnástej hodine.