Víťaz prestížnej Tour de France z roku 1997 začal vlani dokumentárnym filmom Der Gejagte (v preklade Prenasledovaný, pozn.) a teraz v rozhovore pre nemecké médiá uviedol, že teraz už „môže o tom hovoriť so svojimi deťmi“. Upozornil na to web insidethegames.biz.
„Dokument bol pre mňa akýmsi druhom terapie,“ uviedol päťdesiatnik Ullrich. V rozhovore pre národného vysielateľa WDR tiež odhalil svoj postoj k systematickému dopingu v časoch jeho aktívnej kariéry.
Nemec najprv počúval, čo o tom všetkom povedal jeho večný rival Lance Armstrong, ktorý sa po odchode z aktívneho športu priznal k dopingu.
Čítajte viac Malá krajina veľkých cyklistov. Národ roľníkov, ktorý mal väčšiu slobodu ako Sovieti, odsúva veľmoci na druhú koľaj„Ľudia musia pochopiť, že doping bol systémový. Sponzori vedeli všetko. Bol som dobre platený, no nenazval by som to mlčaním. Bola to vzájomná dohoda nehovoriť o tom,“ prezradil Ullrich.
Bol jedným z najlepších cyklistov svojej doby, okrem iného vyhral aj Vueltu a Espaňa, v Sydney 2000 sa stal olympijským šampiónom v roku 2000 a bol tiež dvojnásobný majster sveta v časovke. Jeho kariéra sa však prelínala s najhoršou érou dopingu v cyklistike, keď škandály opakovane poškvrnili reputáciu tohto športu.
V dokumente Der Gejagte sa Ullrich otvorene priznal k tomu, že doping bol súčasťou jeho života a kariéry. Francúzsky Senát dokonca zostavil zoznam 30 jazdcov, ktorí mali pozitívny test na doping počas Tour de France z roku 1998, keď Ullrich skončil druhý za Talianom Marcom Pantanim. A nemecký jazdec figuroval na tomto zozname.
„Musel som niečo zmeniť vo svojom živote, preto som sa rozhodol o tom hovoriť. Opadla zo mňa ťažoba a môžem ísť ďalej,“ poznamenal Ullrich. Po skončení kariéry mu život komplikovali drogy aj alkohol, čo ho priviedlo takmer na samé dno. V Španielsku čelil škandálom a aj Lance Armstrong sa začal zaujímať o jeho zdravie a pomohol mu.
Čítajte viac Všetky tri Grand Tours idú do Slovinska. Roglič vyrovnal štvrtým triumfom na Vuelte rekord HerasaDnes sú dobrými priateľmi a navzájom sa podporujú. Spomínaný dokument obsahuje aj rozhovory s významnými osobnosťami tej doby, vrátane španielskeho lekára Eufemiana Fuentesa, ktorý bol zapletený do škandálu Operácia Puerto. Fuentes v dokumente povedal: „Ľudia sa ma pýtali na zázračný recept na to, ako byť šampiónom. Mulu však nemožno pretransformovať na pretekárskeho koňa.“
Premiéra dokumentu sa konala ešte v novembri 2023, no nové vyhlásenia opäť rozprúdili boj proti dopingu. Cyklistika ním trpela viac ako akýkoľvek iný šport. Doping bol bežný aj v atletike, boxe či dokonca v športoch ako lukostreľba či streľba.
Technológia bola často rýchlejšia ako pravidlá, čo viedlo k zavádzaniu nových ťažko odhaliteľných látok. Systémový doping a omertá, teda kód mlčanlivosti, boli pevne zakorenené. No postupne sa sankcie sprísnili a situáciu podarilo dostať pod kontrolu.