Odo dňa, keď si Biniam Girmay zaumienil, že sa stane profesionálnym cyklistom, uplynulo už niekoľko rokov.
Bez okolkov priznáva, že jedným zo zlomových momentov na počiatku jeho kariéry bola Tour de France 2012, na ktorej prostredníctvom televízneho prenosu obdivoval rýchlosť a dravosť Petra Sagana.
„Prišiel tam ako nováčik a hneď vyhral tri etapy. Od malička som ho obdivoval. Pamätám sa, ako som sa pýtal otca: Tati, môžem raz byť ako Sagan? Vždy som ho obdivoval, je to úžasný cyklista,“ vraví Girmay o slovenskom Tourminátorovi.
Teraz ide v jeho šľapajach. V polovici aktuálnej edície „Starej dámy“ vedie bodovaciu súťaž a s hrdosťou nosí zelený dres, ktorý jeho idol získal počas kariéry rekordný počet sedemkrát.
Minulý týždeň sa stal prvým černošským cyklistom v histórii, ktorý vyhral etapu na TdF. Po včerajšku má na konte už tri etapové vavríny.
„Sníval som o účasti na Tour, ale nikdy som si nemyslel, že sa mi podarí na nej štartovať. Viete, stále platí, že cyklistika je predovšetkým belošský šport. Ale tvrdo som pracoval na svojich ambíciách a teraz som tu,“ usmieva sa 24-ročný špurtér z Eritrey.
Trojnásobný šampión
Vyrastať a žiť v tomto neveľkom východoafrickom štáte nie je med lízať. Eritrea patrí medzi najmenej rozvinuté krajiny na svete. Podľa organizácie Human Rights Watch sú ľudské práva v Eritrey permanentne porušované, sloboda tlače tam vôbec neexistuje.
Drvivá väčšina tamojších obyvateľov žije pod hranicou chudoby a keď si malý Biniam vtĺkol do hlavy, že sa bude živiť cyklistikou, rodina a najbližší ho považovali za naivného blázna.
Čítajte viac Etapoví králi na Tour de France. Vládne im guľový blesk, Pogačar sa chystá prekonať SaganaJeden člen famílie mu však veril a zobral si ho pod ochranné krídla.
Išlo o jeho bratranca Merona Teshomeho, bývalého poloprofesionálneho cyklistu. Rýchlo v ňom spoznal veľký talent a keď Girmay k tomu pridal usilovnosť a tvrdú prácu, prišli aj výsledky.
Zlomovým bol rok 2018, keď talentovaný jazdec sa stal hneď trojnásobným majstrom Afriky – triumfoval v pretekoch s hromadným štartom, v individuálnej i tímovej časovke.
Vďaka tomu získal športové štipendium v akadémii, ktorú prevádzkuje Medzinárodná cyklistická únia vo švajčiarskom meste Aigle. Jej cieľom je poskytnúť profesionálne tréningové podmienky pre jazdcov z menej rozvinutých krajín. Girmay priznal, ze začiatky vôbec neboli jednoduché.
„Stať sa cyklistom v Afrike je veľmi ťažké. Chýbajú nám kvalitné podmienky a potrebné vybavenie, ktoré majú vyspelé cyklistické krajiny. Keď som prišiel do Aigle, nevedel som jazyk, nemal som návyky profesionála. Všetko som sa musel učiť,“ spomína.
Ďalším dôležitým míľnikom v jeho kariére boli MS 2021 v Belgicku.
Ako historicky prvý jazdec tmavej pleti umiestnil na stupni víťazov, keď v kategórii do 23 rokov špurtoval v pretekoch s hromadným štartom na 2. mieste.
Štupeľ do oka
Na šampionáte zaujal šéfov worldtourového tímu Intermarché-Wanty, s ktorým podpísal prvú profesionálnu zmluvu a jeho sen o účasti na pretekoch najvyššej cyklistickej ligy dostával čoraz jasnejšie kontúry.
O rok neskôr sa dočkal, keď ho belgická stajňa nominovala na talianske Giro. „Nemohol som tomu uveriť, mal som slzy v očiach. Spomenul som si na svoje začiatky na rozbitých cestách v Eritrey. Bral som to ako veľké zadosťučinenie mojej tvrdej práce,“ vyjadril sa.
Top moment jeho dovtedajšej kariéry prišiel v 10. etape. V hromadnom dojazde v cieľovom meste Jesi prešpurtoval konkurenciu vrátane holandskej superhviezdy Mathieu van der Poela a tešil sa z premiérového triumfu na podujatí Grand Tour.
Lenže radosť čoskoro vystriedala bolesť. Na stupni víťazov si počínal tak nešikovne, že keď otváral fľašu prosecca, štupeľ ho zasiahol priamo do oka. Nasledoval prevoz do nemocnice, operačný zákrok a predčasné odstúpenie z pretekov.
Čítajte viac Toto si zapamätám, odkázal Pogačar úhlavnému súperovi. Vingegaardovu taktiku kritizuje aj Evenepoel„Ľudia sa zabávali na môj účet, adresovali mi posmešky, vôbec to nebolo príjemné. Akoby zabudli, že som zdolal najlepších špurtérov na sveta a vyhral etapu. Odvtedy si dávam pri otváraní fliaš veľký pozor,“ tvrdí s úsmevom.
Vlani sa prvýkrát v kariére predstavil na Tour de France a ako nováčik si vôbec nepočínal zle. V 7. etape bral tretie miesto, v záverečnom špurte na ikonických Elyzejských poliach v Paríži skončil šiesty.
V bodovacej súťaži napokon obsadil 12. priečku, čo bolo o 40 miest vyššie, ako je idol z detských čias Sagan.
Ambasádor čierneho kontinentu
Obdiv k trojnásobnému majstrovi sveta, ktorý sa nedávno definitívne rozlúčil s cestnou cyklistikou, u Girmaya pretrváva.
„Viem, že sa s ním nemôžem porovnávať, dokázal toho veľmi veľa, ale v niektorých veciach sme si podobní. Dokážem špurtovať nielen na rovine, ale aj v technickejších dojazdoch – podobne ako Sagan. Tiež mi vyhovujú zvlnené profily a dlhé jednorazovky,“ vraví otec trojročnej dcérky.
Na aktuálnej Tour je jediným jazdcom, ktorý dokázal vyhrať tri etapy. Pridal k tomu aj dve druhé miesta a zatiaľ bezpečne vedie súťaž o zelené tričko.
„Jazdí skutočne výborne. Je silný, v špurte si dokáže vytvoriť dobrú pozíciu. Napriek tomu verím, že ho zo zeleného dresu vyzlečiem,“ reaguje Afričanov hlavný rival Jasper Philipsen, ktorý vyhral bodovaciu súťaž vlani.
Girmay nejazdí len za seba, ale za celý čierny kontinent.
„Keď vyhral tretiu etapu, bol to historický triumf. Biniam je ambasádorom afrického športu. Jeho výkony môžu otvoriť dvere pre ďalších jazdcov z tohto kontinentu do elitnej cyklistiky,“ tvrdí Aike Visbeek, športový riaditeľ tímu Intermarché-Wanty.
Ak si šikovný špurtér udrží zelené tričko až do poslednej etapy, pôjde o historický počin. Pre Girmaya pôjde o naplnenie jedného z jeho cieľov, ale následne už bude myslieť na ďalší.
Tým bude budúcoročný svetový šampionát, ktorý sa premiérovo uskutoční v Afrike. Dejiskom bude Rwanda.
„Bude to moment, kedy môžeme ukázať našu silu a potenciál. Vybojovať dúhový dres pred zrakmi afrických fanúšikov by bolo niečo neskutočné,“ zasníval si Girmay.
Nateraz však myslí na jediné – ako sa stať prvým Afričanom, ktorý vyhrá bodovačku na najprestížnejších pretekoch planéty. Po včerajšku zostáva do cieľa 111. ročníka „Starej dámy“ deväť etáp.