Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 LOH 2024 Výsledky výsledky

Toto si zapamätám, odkázal Pogačar úhlavnému súperovi. Vingegaardovu taktiku kritizuje aj Evenepoel

Tohtoročná edícia cyklistickej Tour de France má za sebou úvodný súťažný blok. Uzavrela ho nedeľňajšia 9. etapa so štartom aj cieľom v meste Troyes, ktorá merala 199 km jej súčasťou bolo aj 14 úsekov po štrkových cestách.

08.07.2024 12:50
Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard Foto:
Tadej Pogačar a Jonas Vingegaard sú najväčšími favoritmi tohtoročnej Tour.
debata (1)

Jej víťazom sa napokon stal domáci pretekár Anthony Turgis z tímu Total Energies, ktorý najlepšie zvládol špurt osemčlennej skupiny z úniku.

Druhý finišoval Brit Thomas Pidcock (Ineos Grenadiers) a tretí skončil Kanaďan Derek Gee (Israel-Premier Tech). "Je to úžasné, už poriadne dlho som nedosiahol žiadne víťazstvo.

Máme za sebou poriadne dlhý deň. Tím do mňa vložil dôveru a dal mi voľnú ruku. Venujem tento triumf všetkým ľuďom, ktorí mi verili," zhodnotil Turgis.

V celkovej klasifikácii sa nič nezmenilo, keďže skupina favoritov prišla do cieľa spolu. Slovinec Tadej Pogačar, ktorý od stredy jazdí v žltom drese lídra, sa síce počas etapy pokúšal odpútať od súperov, tí ho však pozorne strážili.

Anthony Turgis Čítajte viac Oslavy v poslednom Saganovom tíme. Deviatu etapu Tour ukoristil cyklista z TotalEnergies

Jazdec tímu UAE Emirates má v priebežnom poradí náskok 33 sekúnd pred Belgičanom Remcom Evenepoelom (Soudal Quick-Step), obhajca prvenstva Dán Jonas Vingegaard (Visma-Lease a Bike) je tretí so stratou 1:15 minúty na vedúceho muža.

V jednom okamihu sa z pelotónu odpútali Pogačar, Evenepoel aj Vingegaard, no Dán s uvedenou dvojicou nespolupracoval a trio sa napokon vrátilo do pelotónu.

„Isto si to zapamätám. Každý však ide svoje vlastné preteky, takže nemám nič proti jeho rozhodnutiu. Ja rád jazdím so srdcom a nedeľa bola jedným z tých dní,“ zhodnotil slovinský líder poradia, ktorý v minulosti ovládol Tour v rokoch 2020 a 2021.

Na otázku, ako si vysvetľuje rozhodnutie Dána a jeho tímu nespolupracovať, Slovinec odpovedal: „Myslím si, že sa ma boja, preto ma len nasledujú.“

Biniam Girmay Čítajte viac Elitní špurtéri museli skloniť hlavy. Druhé víťazstvo na Tour pre Afričana z Eritrey

Vingegaard „pokryl“ Pogačarov pokus o únik aj približne 20 kilometrov pred cieľom a keďže mu opäť nestriedal, obaja sa vrátili do hlavného poľa. Úspešne sa neskončila snaha Slovinca aj 8 km pred páskou.

Stratégiu Vingegaarda kritizoval aj Evenepoel. „Je to škoda, že s nami Jonas nestriedal, pretože inak by to bol koniec pretekov a my sme mohli prísť do cieľa s náskokom troch či štyroch minút,“ povedal Belgičan a dodal: „Keď je toto ich stratégia, nič s tým nespravíme.“.

V pondelok má pelotón voľný deň na načerpanie síl pred druhým súťažným blokom, ktorý počas víkendu vyvrcholí v Pyrenejach.

Celá Tour de France si v nedeľu uctila aj nórskeho cyklistu Andrého Dregeho z tímu Coop-Repsol, ktorý v sobotu popoludní zahynul po páde pri zjazde na podujatí Okolo Rakúska.

Pred štartom 9. etapy TdF prišli na štart o päť minút skôr jazdci nórskeho zoskupenia Uno-X Mobility, zvyšok pelotónu zostal v úzadí počas dlhého aplauzu pre zosnulého 25-ročného Nóra.

Etapoví králi na Tour de France Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
 Drvivá väčšina cyklistov sníva o tom, že počas...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #cyklistika #Tadej Pogačar #Jonas Vingegaard #Remco Evenepoel #Tour de France 2024