Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Nechcelo sa mi ochutnávať asfalt. Neuveriteľný kúsok Francúza na Tour de France

V špurtoch, kde cyklisti dosahujú rýchlosť zhruba 70 kilometrov za hodinu, je občas potrebné vedieť rýchlo zareagovať a improvizovať. Túto schopnosť v hromadnom finiši 5. etapy Tour de France predviedol domáci pretekár Axel Zingle.

04.07.2024 09:59
Mads Pedersen Foto:
Ležiaceho Madsa Pedersena sa práve chystá preskočiť Axel Zingle.
debata (1)

Tesne pred finišujúcim Zinglem totiž spadol jeden z favoritov na víťazstvo v etape Mads Pedersen. Francúz sa mu však vyhol tým jediným možným spôsobom. Na bicykli ho efektne a efektívne preskočil.

Bol to opäť divoký záver etapy na najslávnejších pretekoch sveta. Neskorší víťaz Mark Cavendish sa v cieľovej rovinke presunul na najvýhodnejšie miesto k ľavej bariére, okamžite ho nasledovali aj ostatní súperi. Celý šprintérsky vláčik sa posunul doľava, lenže na Pedersena už nezostalo miesto.

Dánsky majster sveta z roku 2019 škaredo narazil do bariéry a nepríjemne spadol a zostal ležať na vozovke. Akoby zázrakom vyviazol bez zlomenín, jeho tím Lidl-Trek ho cez noc monitoroval a ešte sa nerozhodol, či svoje šprintérske eso postaví aj do 6. etapy.

Pedersenov pád v záverečných metroch prekvapujúco nespôsobil žiadnu reťazovú reakciu. A to zrejme aj vďaka fantastickej reakcii Zingla, ktorý robil pri špurte miesto svojmu tímovému kolegovi Bryanovi Coquardovi a išiel tesne za Dánom.

„Stalo sa to veľmi rýchlo. Dokončil som svoju prácu a uhol sa na stranu. Závod tým pre mňa skončil, ale stále som išiel 60 kilometrov za hodinu. Nečakal som, že pred sebou uvidím pád,“ vysvetľoval Francúz z tímu Cofidis pre Eurosport.

„Na brzdenie už som nemal čas. Tak som si povedal, že ho skúsim preskočiť. Moc sa mi nechcelo ochutnávať asfalt, ale podarilo sa. Bolo to vcelku vtipné,“ usmial sa Zingle.

Mark Cavendish Čítajte viac Historický zápis na Tour! Cavendish sfúkol mladších konkurentov a oslavuje rekordný triumf

Priznal však, že neuveriteľný skok cez ležiaceho súpera nebol úplne čistý tak, ako sa na prvý pohľad zdalo. „Trochu som ho prešiel, určite som sa ho dotkol. Snáď som mu neublížil,“ dodal.

Tento manéver ale s istotou dánskeho velikána bolel menej, ako keby do neho Zingle napálil predné koleso v plnej rýchlosti.

Pedersenov pád nebol v 5. etape jediným. Už 60 kilometrov pred cieľom cyklistov prekvapil deliaci pád uprostred cesty, do ktorého ťukol aj držiteľ žltého dresu Tadej Pogačar. Parádne však kontakt s bariérou ustal.

Ostatní pretekári už také šťastie nemali, spadli dvaja cyklisti tímu Movistar Oliveira a Muhlberg, dvojica z Bahrajn-Victorious Blbao a Mohoriš a ďalší. Žiadne vážne následky však ich pády nemali, všetci prišli do cieľa.

Elitní cyklisti ako hviezdy animovaných filmov Fotogaléria - 31 fotiek Všetky fotky
Ako by vyzerali elitní cyklisti ako hviezdy...
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Axel Zingle