Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Dobyl Galibier a unikol súperom. Pogačar sa vrátil na Tour do žltého dresu

Slovinský cyklista Tadej Pogačar ovládol po sólovom úniku utorkovú štvrtú etapu 111. ročníka Tour de France, ktorá mala 139,6 km a mierila z Pinerola do Valloire. Jazdec tímu SAE Team Emirates sa zároveň vrátil do žltého dresu pre celkového lídra pretekov.

02.07.2024 17:25 , aktualizované: 17:26
Tadej Pogačar Foto:
Tadej Pogačar po víťazstve v 4. etape na Tour de France.
debata

Dvojnásobný celkový víťaz podujatia si pripísal 12. triumf na najprestížnejšom trojtýždňovom etapáku. V cieli mal náskok 35 sekúnd pred druhým Belgičanom Remcom Evenepoelom zo Soudalu Quick-Step i tretím tímovým kolegom Španielom Juanom Ayusom. Do žltého sa vrátil opäť po jednej etape.

Cyklisti netradične už v 4. etape zamierili do vysokohorského prostredia Álp. Po troch dňoch v Taliansku navyše prvýkrát zavítali na územie Francúzska. Pelotón sa v úvode držal pospolu, čakalo sa na príchod na jedinú rýchlostnú prémiu dňa, ktorá bola na trase už 18 km po štarte.

Dvadsať bodov v Castel del Bosco získal Dán Mads Pedersen z tímu Lidl-Trek, ktorý predstihol pondelkového víťaza Eritrejčana Biniama Girmaya z Intermarché – Wanty. Zelený dres si však udržal Nór Jonas Abrahamsen z Uno-X Mobility, ktorý prémiou prešiel ako piaty.

Peter Sagan TB Pilc Čítajte viac Šampión si klamať nemusí. Šprintov už bolo dosť, prišiel som sa rozlúčiť so slovenským národom, odkazuje Sagan

Ihneď po prémii čakalo jazdcov takmer 40 km dlhé pozvoľné stúpanie s priemerom 3,7 % do lyžiarskeho strediska Sestriere. Vytvoril sa početný únik s takmer 20 cyklistami, pelotón však situáciu kontroloval s odstupom zhruba dvoch minút. Horskou prémiou druhej kategórie prešiel prvý Brit Stephen Williams z Izrael – Premier Tech a získal päť bodov.

Druhý bol Francúz Valentin Madouas z Groupama – FDJ, ktorý jazdil v bodkovanom drese najlepšieho vrchára, hoci v klasifikácii tejto súťaže mu patrilo 2. miesto, prvý v nej bol pred etapou „zelený“ Abrahamsen. Po krátkom klesaní nasledovala ešte jedna dvojka a to 8,3 km dlhý vrch Col de Montgenevre s priemerom 6%. Aj na ňom bol prvý Williams, ktorý zdolal tesne Francúza Warrena Barguila z DSM-firmenich PostNL.

Peter Velits Čítajte viac Keď mladý a neznámy Slovák prvý uháňal na slávnu horu, aj česká komentátorská legenda strácala reč

Treťou horskou prémiou na trati bol slávny Galibier, ktorý spadá pod najvyššiu HC kategóriu. Do výšky 2628 metrov nad morom museli jazdci stúpať 22,9 km s priemerom 5,1 %. Tón pretekov začali udávať jazdci bojujúci o celkové poradie. Šesť kilometrov pod vrcholom začal strácať muž v žltom Ekvádorčan Richard Carapaz z EF Education – Easy Post a opustil prvú dvadsiatku celkového poradia.

Pogačar zaútočil tesne pod vrcholom a držať sa ho pokúsil jedine jeho veľký rival Dán Jonas Vingegaard z Visma Lease a Bike. Ani ten sa však neudržal a záverečných 20 km v klesaní už strávil Slovinec osamote. Vingegaard prišiel do cieľa na 5. priečke s mankom 37 sekúnd.

Správu aktualizujeme

debata chyba
Viac na túto tému: #Tour de France #Tadej Pogačar