Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Drsný začiatok Tour. Na zvracajúceho Cavendisha liali vodu a sypali ľad, Čech chce pokračovať aj s polámanými zubami

Začiatok tohtoročnej Tour de France bol pre mnohých cyklistov doslova pekelný. Kým v minulosti sa úvod niesol v znamení rovinatých tratí, trend sa v poslednej dobe zmenil v prospech vrchárov.

30.06.2024 10:53
Mark Cavendish Foto:
Mark Cavendish bol rád, že úvodnú etapu má za sebou.
debata (2)

Už pred rokom si prišli na svoje kopcoví špecialisti a včera čakal pretekárov ešte náročnejší štart.

Počas 206 km dlhej etapy z Florencie do Rimini si pre nich organizátori pripravili aj 3600 metrov stúpania do kopca.

Pre mnohých pretekárov to bola v kombinácii s horúčavou nočná mora, ešte polhodinu po skončení etapy nedošla do cieľa ani stovka jazdcov.

Zo všetkých síl bojoval aj slávny Mark Cavendish. Ten mal už po prvom stúpaní stratu viac ako tri minúty na hlavnú skupinu. Počas jedného z klesaní neudržal obsah žalúdka, to sa počas pretekov zopakovalo ešte niekoľkokrát.

Jeho tímoví kolegovia ho museli viackrát poliať vodou či posypať ľadom. "Viackrát zvracal. Musel sa vzdať všetkého, vrátane svojich gélov a tyčiniek. To, že nedokázal udržať jedlo v žalúdku, je naozaj problém.

Boleli ma oči, vidieť ho takto jazdiť," povedal belgický reportér Maarten Vangramberen, ktorý sprevádzal cyklistov na motorke.

Podobne sa vyjadrila aj strieborná medailistka na dráhe z olympiády 2012 Dani Roweová, ktorá robí expertku pre televíziu Eurosport.

„Vidíte, ako mu je na bicykli zle, jeho telo hovorí nie. Puká mi srdce. Skoro plačem, je to hrozné,“ komentovala trápiaceho sa Cavendisha.

885753290 Čítajte viac Neskutočná práca tímu DSM, v 1. etape berie prvé dve miesta. Cavendish sa brutálne trápil

Ten napokon úspešne dorazil do cieľa a splnil aj limit, čo bola jeho hlavná úloha. Cieľ britského šampióna je tento rok zdanlivo jednoduchý, vyhrať jednu šprintérsku etapu.

Tým by sa v počte etapových výhier na Tour dostal na číslo 35 a odpútal by sa od legendárneho Eddyho Merckxa, s ktorým sa momentálne delí o prvenstvo.

Bolestivú sobotu má za sebou aj český cyklista Jan Hirt. Ten si kuriózne zlomil zuby ešte pred štartom a po pretekoch ho čakala nepríjemná návšteva u špecialistu.

„Jan bol u zubára. Dostal anestetiká, príliš rozprávať nemôže, ale jeho zuby sú fixované a pokiaľ nenastanú komplikácie, bude v pretekoch pokračovať,“ potvrdil pre idnes.cz Phil Lowe, hovorca stajne Soudal – Quick Step.

Lukáš Kubiš Čítajte viac Štvrtá etapa na Okolo Slovenska: Kubiš opäť v Top 10, v celkovom poradí už 16.

Zranenie Hirt utrpel počas prezentácie jazdcov, keď bezpečnostné zložky nezvládli nápor divákov.

Z pódia, kde sa jazdci pred etapou vždy podpisujú, sa Hirt s kolegami z tímu Quick Step vracal k tímovému autobusu.

„Vtedy sa niekto s batohom zachytil popruhom za jeho riadidlá. Ján cez nich prepadol, letel na asfalt a zlomil si dva predné zuby,“ vysvetlil športový riaditeľ Tom Steels.

"Nastal veľký chaos. Každý skákal cez bariéry, všade bolo plno ľudí. Už na pódium sme sa nemohli dostať, prerážali sme si cestu davom.

Cestou späť Jan spadol a stratil kus zubov. Nie je to dobrý spôsob, ako začať Tour," povedal pre iDnes tímový kolega českého jazdca Ilan van Wilder. Do cieľa Hirt prišiel s polhodinovou stratou.

Sagan a spol. bavili fanúšikov v Japonsku Fotogaléria - 14 fotiek Všetky fotky
Peter Sagan, si môj hrdina! Aj takýto nápis...
2 debata chyba
Viac na túto tému: #cyklistika #Mark Cavendish #Jan Hirt #Tour de France 2024