Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Štvrtá etapa na Okolo Slovenska: Kubiš opäť v Top 10, v celkovom poradí už 16.

Nemecký cyklista Johannes Adamietz zvíťazil v predposlednej 4. etape pretekov Okolo Slovenska. Jazdec stajne Lotto Dstny sa presadil po celodennom úniku v špurte štvorice a 183,5 km dlhú trasu z Partizánskeho do Ružomberka zvládol za 4:28:02 hodiny. Bolo to jeho prvé víťazstvo medzi profesionálmi v kariére.

29.06.2024 15:40
Lukáš Kubiš Foto:
Lukáš Kubiš na Okolo Slovenska.
debata

Druhý skončil Ukrajinec Kyrylo Carenko (Corratec-Vini Fantini) a tretí finišoval Francúz Pierre Thierry (Arkéa-B&B Hôtels Continentale). Žltý dres pre celkového lídra získal Švajčiar Mauro Schmid (Jayco AlUla), ktorý z neho vyzliekol doterajšieho lídra a svojho tímového kolegu Andersa Foldagera.

Druhý celkovo je Francúz Julian Alaphilippe zo Soudalu QuickStep s mankom dve sekundy. Najlepší Slovák Lukáš Kubiš (Elkov-Kasper) sa opäť dostal do Top10, keď obsadil desiate miesto a v celkovom poradí sa posunul na 16. priečku.

V sobotu čakala na pelotón náročná etapa so siedmimi vrchárskymi prémiami a celkovo až 3021 výškovými metrami. Hneď po štarte sa viacero pretekárov pokúšalo o úniku a na úvodnom stúpaní na Veľké pole sa odtrhli Kyrylo Carenko (Corratec), Pierre Thierry (Arkea), Johannes Adamietz (Lotto) a Andrea Garosio (Polti-Kometa).

Peter Velits Čítajte viac Keď mladý a neznámy Slovák prvý uháňal na slávnu horu, aj česká komentátorská legenda strácala reč

Kvarteto si postupne vytvorilo trojminútový náskok a pelotón ho prestal stíhať. Po 55 km narástlo manko balíka už na takmer deväť minút a únik cítil, že má možno šancu aj na etapový triumf.

Štvorica dobre spolupracovala a pelotón, ktorý zvýšil tempo, ukrajoval z manka iba máličko. Na horských prémiách bol aktívny najmä Carenko, ktorý bojoval aj o vrchársky dres. Pred stúpaním na Donovaly vypadol z pelotónu Peter Sagan.

Šesťdesiat km pred páskou mal únik k dobru stále okolo sedem minút, no na chvíľu prišiel o Adamietza, ktorý mal technické problémy a musel sa doň vrátiť. Vysoké tempo však preriedilo aj pelotón, v ktorom zostalo už len okolo 50 jazdcov, počas etapy prišlo aj k viacerým pádom a niekoľko jazdcov musel odstúpiť.

Tourmalet Čítajte viac Pretekára s krvácaním do mozgu ľudia posadili späť na bicykel a hnali hore na Galibier. Organizátori sa neskôr snažili jeho smrť ututlať

V pelotóne pracovali najmä pretekári Soudalu QuickStep a Jayco AlUla, no 21 km pred cieľom stále strácali tri minúty na únik. Pred finišom boli ešte dve prémie 3. kategórie na Kalvárii.

Na predposlednom stúpaní odpadli z pelotónu aj Martin Svrček (QuickStep) a Samuel Tuka (Dukla), stále sa v ňom držal Lukáš Kubiš. Únik mal na záverečných desiatich kilometroch stále k dobru minútu a pol a pred pelotónom stihol prejsť aj poslednýkrát Kalváriu.

Pod jej vrcholom nastúpil Adamietz, ktorý sa dokázal odtrhnúť od kolegov z úniku. V zjazde ho však dostihlo najprv Thierry a o chvíľu aj Garosio a Carenko. Rozhodol sa tak v záverečnom špurte do kopca, v ktorých mal najviac síl Adamietz pred Carenkom.

„Je to niečo výnimočné. Po rokoch tréningov, tvrdej driny som dosiahol prvé víťazstvo. Dnes bolo veľmi teplo, v polovici trate som mal aj technické problémy a musel som sa dotiahnuť do úniku. V závere som to musel zahrať rozumne a nakoniec rozhodol špurt,“ povedal pre RTVS Šport.

Mark Cavendish Čítajte viac Starnúci muž, z ktorého na Slovensku spravili darebáka, ale nič z toho nie je pravda, to skúsi ešte raz. A naposledy

V skupine favoritov na celkové poradie zaútočil pred vrcholom posledného kopca Alaphilippe a krok s ním udržali iba Mauro Schmid (Jayco AlUla) a Jenno Berckmoes (Lotto).

Z tejto trojice bol v cieli prvý Schmid, Alaphilippe skončil o päť sekúnd za ním a tak si žltý dres obliekol mladý švajčiarsky pretekár, ktorý v ňom nahradil svojho oddielového kolegu Foldagera. Zo Slovákov skončil najvyššie na 10. mieste Kubiš, ktorý tak bol aj tretí deň po sebe v Top10.

"Bolo to nad naše očakávania, únik sa utvoril veľmi rýchlo, no potom mal k dobru až desať minút, čo bolo niečo neuveriteľné. World tímy to potom cez Donovaly začali sťahovať a zredukovali pelotón.

My sme tam zostali viacerí a chalani mi v prvej skupine vytvorili dobrú pozíciu. Išiel som na zadnom kolese Alaphilippea. V poslednom kopci asi 300 m pred vrcholom Julian odišiel a my sme potom špurtovali za nimi," povedal Kubiš pre RTVS Šport.

V poradí 68. ročník Okolo Slovenska vyvrcholí nedeľňajšou etapou so štartom v Liptovskom Mikuláši a cieľom na Štrbskom Plese, ktorá meria 145 km a na pretekárov čakajú tri horské prémie 1. kategórie v cieľovom meste s dĺžkou 7,8 km a sklonom 4,7%.

Sepp Kuss, Jonas Vingegaard Čítajte viac Covid spôsobil veľký problém pre Vingegaarda. V boji proti Pogačarovi mu nepomôže jeho hlavný "poštár"

Výsledky 4. etapy Okolo Slovenska (Partizánske – Ružomberok, 183,5 km):
1. Johannes Adamietz (Nem./Lotto Dstny) 4:28:02 h, 2. Kyrylo Carenko (Ukr./Corratec-Vini Fantini), 3. Pierre Thierry (Fr./Arkéa-B&B Hôtels Continentale) obaja rovnaký čas, 4. Andrea Garosio (Tal./Polti Kometa) +4 s

5. Jenno Berckmoes (Belg./Lotto Dstny) +17, 6. Mauro Schmid (Švaj./Jayco AlUla) rovnaký čas, 7. Julian Alaphilippe (Fr./Soudal QuickStep) +22, 8. Anders Foldager (Dán./Jayco AlUla) +52, 9. Fernando Barcelo (Šp./Caja Rural-Seguros RGA), 10. Lukáš KUBIŠ (SR/Elkov-Kasper) obaja rovnaký čas

debata chyba
Viac na túto tému: #Okolo Slovenska 2024