Aj 111. ročník Tour de France, ktorý odštartuje v sobotu, akiste prinesie ďalšie a ďalšie skvelé príbehy. A ktovie, možno sa dočkáme aj etapového rekordu, lebo do Francúzska sa chystá aj Sir Mark Cavendish.
Vraj naposledy…
Ešte raz a naposledy?
Nuž, nie je to prvýkrát, čo je Cavendish pripravený na svoj posledný „cyklistický bál“. Pred dvanástimi mesiacmi Manxman – prezývka, pod ktorou ho pozná celý športový svet – tiež oznámil svoj blížiaci sa odchod do dôchodku s tým, že na Starú dámu 2023 si prišiel po triumf s poradovým číslom 35.
Číslo, ktorým by sa na najslávnejších cyklistických pretekoch na svete odpútal od legendárneho Eddyho Merckxa, s ktorým sa od sezóny 2021 delí o rekord (34).
Vlani mal svoj cieľ na dosah. V siedmej špurtérskej etape smerujúcej do Bordeaux útočil na 35. vavrín, lenže tentoraz ho pribrzdila preskakujúca reťaz. O deň neskôr Cavendish preteky opustil v sanitke. Po ťažkom páde si zlomil kľúčnu kosť.

„Je rodený víťaz, nezaslúži si takýto koniec. Nebudem prekvapený, ak v sebe nájde energiu ešte jeden rok potiahnuť,“ tvrdil v médiách jeho bývalý kolega Iljo Keisse.
Aj sami uznáte, že pre jedného z velikánov svetovej cyklistiky to nebol spôsob, ako ukončiť svoj dlhoročný vzťah s Tour de France. S krvavými odreninami. Bez víťazstva. Na podujatí, ktoré do veľkej miery definovalo jeho veľkolepú kariéru.
Nevedno, kto presvedčil koho, či Cavendish svoju rodinu alebo rodina a tím Astana-Qazaqstan Cavendisha, ale výsledok je, že najrýchlejší muž v histórii cyklistiky stojí na štarte opäť.
Britská tlač píše, že tentokrát to už bude „all in“, akoby naznačovala, že kazašský tím vsádza všetko na jednu kartu. Vlani totiž nemal Cavendish po ruke silný špurtérsky vláčik, na aký bol počas celej svojej kariéry zvyknutý.
Mecenáši mu však priviedli Michaela Morkova a Davide Balleriniho – dvoch oddaných kolegov, ktorí mu pomohli vyhrať aj štyri etapy na TdF 2021.
A keď má Cavendish vo svojom vlaku správne vagóny, je nezastaviteľný. „Boli sme ako roboty. Každý z nás presne vedel, kedy má z vláčika vystúpiť a prenechať scénu Markovi. Mali sme medzi sebou skvelú chémiu a vo svojom strede najrýchlejšieho muža planéty,“ potvrdil o Britovi jeho niekdajší dvorný „rozbiehač“ Mark Renshaw.

Cave sa nebojí
Pravda, aj tohtoročné Cavendishove prípravy na vrchol sezóny mali ďaleko od dokonalosti. Predsa len, má už 39 a hoci ročník odštartoval skorým víťazstvom v Kolumbii, potom sa to však začalo kaziť. Vo februári ho do pazúrov chmatla choroba, kvôli ktorej odišiel z pretekov v Spojených arabských emirátoch.
Na Tirreno-Adriatico – o mesiac neskôr – premeškal vo vyčerpávajúcej etape časový limit.
Chuť si spravil až na pretekoch Okolo Maďarska, kde aj Peter Sagan mohol sledovať, že Cavendish to stále vie. Napokon, v okolí Budapešti zdolal aj Dylana Groenewegena, aktuálne jedného z najrýchlejších mužov sveta.
Tesne pred Tour – na rozdiel od iných špurtérov – sa vydal ladiť formu na podujatie do Švajčiarska. Vo Francúzsku totiž naňho už na štvrtý deň čaká náročná alpská skúška a výjadz na Col du Galibier, bola by škoda neprísť na čas do cieľa.
Organizátori TdF tvrdia, že na tohtoročnej trase je osem špurtérskych etáp, hoci cyklistickí experti sa pri detailnom pohľade na profil domnievajú, že ortodoxní rýchlici budú mať maximálne päť príležitostí vyhrať.
„Myslím, že má šancu,“ potvrdil jeho krajan Gerraint Thomas v podcaste Watts Occuring, keď sa ho spýtali, či môže Cavendish pomýšľať na prekonanie Merckxovho rekordu.
„Videl som zoznam všetkých špurtérov, na jeho vrchole je, samozrejme, Jasper Philipsen, no Cav sa nikoho nebojí. Nemá pocit, že ‚wau, je tu aj Philipsen‘.“

Iste, nebude to len silný Holanďan, s kým sa bude musieť Cavendish porátať. Do Francúzska smeruje aj Bennett, Demáre, Bauhaus, Pedersen, Coquard, Girmay, Jakobsen, Groenewegen a ďalší…
"To však nevadí. Cavendish potrebuje len jeden triumf, nič viac. Ak si spomeniete na jeho 164 víťazstiev – mimochodom, je to špurtérsky rekord – jedno navyše sa nezdá byť až taká nesplniteľná požiadavka.
Myslím, že mu to podarí. Vždy bol jedným z najlepších v tom, ako sa dostať na správne miesto v správnom čase a Astana je momentálne nastavená tak, aby ho dopravila presne do toho správneho bodu na finálny útok," domnieva sa vo svojim stĺpčeku Adam Becket, redaktor Cyclingweekly.
Nie je to pravda
Cavendish je veľká cyklistická hviezda, na ktorú počas celej kariéry pracovali druhí. Peter Velits bol pri jeho nejednom triumfe na Tour de France, v nedávnom rozhovore nám prezradil, že Brit vždy bol a aj je skvelý chlapík, ktorý sa nikdy nezabudol poďakovať.
Dôkaz?
Napríklad keď v roku 2016 nedokončil Tour, aby sa mohol sústrediť na vystúpenie na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kolegom a členom realizačného tímu pripravil prekvapenie. Zavolal ich do hotelovej lobby a každému venoval luxusné hodinky Rolex, ktoré mali vzadu vygravírované „Tour de France 2016 – ďakujem za všetko“.
O rok neskôr však padol v očiach Slovákov do veľkej nemilosti. Bol hlavným aktérom kolízie s Petrom Saganom, po ktorej slovenskú hviezdu z TdF nemilosrdne vylúčili.
Cavendish si údajne vytrpel svoje, jeho manželka informovala o výhražných mailoch, ktoré jej rodina dostávala spod Tatier. Nenávisť voči excelentnému špurtérovi bola až taká veľká, že podľa zákulisných zdrojov s tímom radšej nepricestoval na preteky Okolo Slovenska.

"Žiaľ, u nás sa mu vykreslil takýto profil, ale nič z toho nie je pravda. V roku 2017 tu vznikla jedna obrovská kauza a z Marka bol pre celý štát nepriateľ číslo jeden.
Ja som ho poznal, môžem vám povedať, že je to človek, ktorý keď vyhrá, o úspech sa podelí. Nikdy nezabudne na tých, ktorí mu pomohli. Presný opak samoľúbeho lídra," zopakoval Velits, ktorý mu na Tour veľmi praje úspech s poradovým číslom 35.
Je to „all in“, alebo inak: teraz alebo už nikdy. Naháňačka cyklistického veterána za veľkolepým rekordom sa práve začína…