Peter Sagan sa svojimi výkonmi zaradil medzi legendy novodobej Tour de France a na najslávnejších pretekoch sveta zanechal nezmazateľnú stopu.
Či už je to rekordných sedem výhier v bodovacej súťaži alebo 12 etapových triumfov, fanúšikovia na „Starej dáme“ milovali Slováka aj z iných dôvodov.
Na 111. ročníku, ktorý štartuje v sobotu v talianskej Florencii, však už bude chýbať. „Smutný moment pre cyklistiku. Tour bez Sagana – to nebude ono,“ smútia fanúšikovia.
Aké boli zlomové momenty slovenského Tourminátora na najslávnejších pretekoch sveta?
Premiérový triumf
Na svoju prvú Tour prišiel v kvalitnej forme, lenže v konkurencii hviezdnych mien ako Mark Cavendish, André Greipel či Edvald Boasson Hagen sa mu v súťaži o zelené tričko veľa šancí nedávalo.
Súperi však veľmi rýchlo zistili, že vtedy 22-ročný nováčik bude v hromadných dojazdoch tvrdý oriešok. V cieli úvodnej etapy si to Sagan rozdal so skúseným Fabianom Cancellarom, tretím do partie bol Boasson Hagen.
Sagan špurt výborne načasoval, predstihol súperov a po prejazde cieľovou páskou na znak premiérovej výhry napol svaly. „Cancellara nebol nadšený, že som sa mu zavesil do háku, ale vyšlo to náramne,“ tešil sa.
Následne vyhral ešte dve etapy a prvýkrát v kariére ovládol bodovaciu súťaž. V konečnom súčte mal 141-bodový náskok pred druhým Greipelom.
„Sagan vyfúkol zelený dres ostrieľaným menám dominantným spôsobom. Fanúšikovia môžu oslavovať novú hviezdu,“ chválil Slováka francúzsky L'Equipe.
Historický moment
Maillot jaune, najväčšia pocta pre pretekárov na Tour, sa udeľuje od roku 1919. Vtedy sa organizátori rozhodli odlíšiť vedúceho pretekára od ostatných udelením špeciálneho dresu.
Čítajte viac Chceli sme Saganovi pomôcť, ale nedalo sa. Podá si na olympiáde Slovák ruku s Rusom? Protokol znie jasneZvolili žltý, lebo denník L'Auto, vtedajší sponzor Tour, vychádzal s titulnou stranou v rovnakej farbe.
Tradícia vydržala a jej súčasťou sa stal aj Sagan.
Prvýkrát ho získal v roku 2016, keď ako úradujúci majster sveta zdolal v špurte 2. etapy Juliana Alaphilippa a Alejandra Valverdeho. Stal sa historicky prvým Slovákom v žltom drese.
Triumf mal pre neho špeciálnu hodnotu. Kritici mu vyčítali, že na „Starej dáme“ málo vyhráva, keď na „prelomový“ triumf z Tour čakal bez dvoch dní tri roky.
„Konečne úspech, aj mi trochu odľahlo. V závere mi veľmi pomohol Roman Kreuziger, ďakujem mu. Nosiť žltý dres je veľká pocta,“ reagoval.
Osudný Vittel
Dominancia Slováka v bodovacej súťaži pokračovala. Organizátori dokonca zmenili systém, aby žilinský rýchlik „spomalili“, ale ten si napriek tomu jazdil vlastnú ligu.
Zastavil ho až incident, ktorý znamenal jeho diskvalifikáciu.
V závere 4. etapy Tour 2017 sa dostal do kontaktu s Markom Cavendishom, po ktorom Brit utrpel ťažký pád. Sagan dorazil do cieľa v jednom kuse, ale následne sa dozvedel nekompromisný verdikt.
Rozhodcovia usúdili, že je vinníkom nehody, pri ktorej Cavendish utrpel zlomeninu kľúčnej kosti a z pretekov musel odstúpiť.
Sagan bol po diskvalifikácii spočiatku nahnevaný, ale neskôr sa potvrdilo, že všetko zlé je na niečo dobré.
Ako píše v autobiografii „Môj svet“, po predčasnom konci na Tour sa zbalil a zatiaľ čo sa konkurenti trápili v alpských stúpaniach, on absolvoval výdatnú dovolenku.
Čítajte viac Začala sa éra po Saganovi... Slovensko má nového cyklistického šampióna„Na MS som išiel oddýchnutý a aj to mi pomohlo,“ vravel po šampionáte v Bergene, kde vybojoval tretí titul majstra sveta za sebou.
Kilometre bolesti
O rok neskôr sa chcel vrátiť na „zelený“ trón aj z dôvodu, že cyklistickí šéfovia priznali, že diskvalifikácia bola neoprávnená a za pôvodný verdikt sa ospravedlnili.
Zdravo nahnevaný Sagan valcoval konkurenciu, lenže prišla zradná 17. etapa, plná stúpaní a náročných zjazdov.
Jeden z nich sa Slovákovi takmer stal osudným. Nedobrzdil zákrutu, stratil kontrolu nad bicyklom a po páde skončil mimo cesty.
Keď ho opäť kamery zamerali, mal dotrhaný dres i nohavice, krvácal z lakťa i kolena. V cieli bol nahnevaný predovšetkým na seba.
„Urobil som chybu a skončil mimo cesty. Zadkom som trafil nejakú skalu,“ opisoval.
Nasledujúcu etapu odjazdil vo veľkých bolestiach. V jednom momente sa zdalo, že už-už zostúpi z bicykla, ale na jeho šťastie mal pri sebe dvorného domestika Daniela Ossa, s ktorého pomocou zvládol aj zvyšné etapy.
Prekonaný rekord
Siedmy a finálny zelený dres vybojoval na Tour 2019, na ktorej zároveň dosiahol svoje posledné víťazstvo na Tour.
Akoby si spomenul na prvý triumf pri premiére v roku 2012, v cieli v Colmare napodobnil komiksového superhrdinu Hulka a „naposledy“ napol svaly.
V Paríži sa tešil aj z prekonania historického rekordného zápisu Nemca Erika Zabela, ktorý oslavoval v zelenom drese šesťkrát (1996 – 2001).
„Prvýkrát niekto vyhral zelené tričko siedmykrát a som rád, že som to ja. Aj keď som presvedčený, že som ich mohol mať osem,“ reagoval s narážkou na diskvalifikáciu.
So „Starou dámou“ sa definitívne rozlúčil vlani. V bodovacej súťaži, ktorej roky kraľoval, skončil na 54. mieste. „Prvoradé bolo pre mňa dokončiť preteky. To som splnil a mohol sa rozlúčiť s fanúšikmi. Za dlhoročnú podporu im patrí veľká vďaka,“ lúčil sa šampión.
Najväčšie úspechy Sagana na Tour
- 7-krát vyhral zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže
- 12-krát sa tešil z etapového víťazstva
- 22-krát skončil druhý a 10-krát tretí
- 92-krát sa umiestnil v etape v top 10
- 130 dní bol oblečený v zelenom drese
- 4 dni bol oblečený v žltom drese