Spolu prinesú na dokopy až päť dúhových dresov svetových šampiónov a obaja vyhrali aj najprestížnejšie podujatie na slovenských cestách. Francúz v službách Soudalu Quick-Step v roku 2018, Sagan o tri neskôr.
„Som šťastný, že môžem oznámiť, že sa vrátim na Okolo Slovenska. Na moju poslednú účasť mám veľmi dobré spomienky a teším sa na vás,“ povedal vo videopozdrave Alaphilippe.
Majster sveta z rokov 2020 a 2021 by mal aj tento rok patriť k najväčším favoritom na triumf, okrem neho je v belgickom tíme aj celkový víťaz z roku 2022 Josef Černý i slovenský talent Martin Svrček.
„Je to jeden z mojich tohtoročných vrcholov, keďže sú to domáce preteky a budem tam mať priateľku, rodinu a kamarátov. Veľmi sa teším a s tímom sa pokúsim zopakovať minuloročné výsledky,“ uviedol.
Čítajte viac Chceli sme Saganovi pomôcť, ale nedalo sa. Podá si na olympiáde Slovák ruku s Rusom? Protokol znie jasneQuick-Step vyhral päť z uplynulých šiestich ročníkov, jeho „spanilú jazdu“ prekazil len Sagan v roku 2021.
Trojnásobný majster sveta sa tento rok lúči so svojou kariérou a tak nepatrí medzi favoritov, no organizátori dúfajú, že by mohol zabojovať v jedenej z etáp.
„Peťo sám povedal, že aj keď sa postupne pripravuje, že neočakáva víťazstvo a príde sa hlavne rozlúčiť so slovenskými fanúšikmi. Veríme, že budú veľké davy,“ povedal riaditeľ pretekov Peter Privara.
Organizátorov podujatia potešilo, že na štarte bude dokopy až 15 slovenských pretekárov. Okrem Sagan a Svrčka napríklad aj Matúš Štoček a Lukáš Kubiš, ktorý bude jediný zástupca slovenskej cyklistiky na OH v Paríži.
Čítajte viac Definitívna rozlúčka s cestou. Sagan oznámil miesto posledných pretekov, slovenský fanúšik sa potešíPodujatie kategórie UCI 2.1 odštartuje v stredu 26. júna tímovou časovkou v Dunajskej Strede a vyvrcholí o štyri dni neskôr vo Vysokých Tatrách.
Na slovenské cesty zavítajú dokopy tri UCI WorldTeams. Okrem Quick-Stepu aj Cofidis, ktorého líder bude pravdepodobne 33-ročný Španiel Ruben Fernandez, a Jayco AlUla s Callumom Scotsonom, 13. mužom celkového poradia Critérium du Dauphiné.
V tíme Corratec Vini Fantini bude Talian Jakub Mareczko, ktorý má tento rok na svojom konte dve víťazstvá a sedem pódiových umiestení na prestížnych pretekoch. A na prihláške tímu Q36,5 figuruje majster Európy z roku 2020 Giacomo Nizzolo.
Organizátori sa rozhodli presunúť preteky zo septembrového termínu na koniec júna pre olympijské hry v Paríži, keďže tie posunuli kalendár mnohých iných podujatí vrátane majstrovstiev sveta a Európy.
Čítajte viac Je viacnásobný majster sveta. TotalEnergies našiel náhradu za Slováka: Môže byť náš nový SaganDvojdňovú kolíziu s Tour de France vnímajú organizátori ako príležitosť na vyššiu sledovanosť doma i vo svete. Preteky tento rok neodvysiela Europsort, ale diváci budú môcť sledovať priame prenosy na RTVS.
Celkovo je na programe 710,5 kilometrov s 19 horskými a ôsmimi rýchlostnými prémiami. Tímová časovka mala v programe Okolo Slovenska premiéru v roku 1957.
Vtedy to bolo na 62 km v ťažkom teréne so štartom aj cieľom v Tatranskej Lomnici. Posledná TTT bola v programe roku 2014 v dĺžke 15 km s triumfom holandského kontinentálneho tímu Metec.
Tohtoročná tímová časovka so štartom a cieľom v Dunajskej Strede pri MOL Aréne bude mať rovinatý charakter a dĺžku približne 28 kilometrov.
Následná prvá etapa smeruje z Nitry do Hlohovca a meria 192 km so zvlneným terénom cez myjavské kopanice.
Druhá etapa prevedie pelotón z Piešťan do Dubnice nad Váhom s klasikárskym profilom a dĺžkou 160,6 kilometrov. Predposledný deň sa ponesie v znamení horských prémií.
Na trase z Partizánskeho do Ružomberka ich bude sedem. Preteky vyvrcholia v záverečný júnový deň na Štrbskom Plese. Etapa odštartuje v Liptovskom Mikuláši a ponúkne porciu 145 kilometrov.
Preteky ponúknu zisk slušnej porcie bodov UCI. V celkovom poradí boduje prvých 25 pretekárov, pričom líder si pripíše 125 bodov za celkové poradie.
Čítajte viac Sagan má za sebou návrat na cestu. Okolo Maďarska vyhral Belgičan NysK nemu môže pridať ešte body za umiestnenie v Top8 etapy (16, 12, 8, 6, 5, 4, 3, 2 b) a tri body za nosenie žltého dresu počas etapy.
Celkovo sa bude na slovenských cestách od 26. do 30. júna bojovať o 735 bodov do klasifikácie UCI.
Líder celkového poradia pretekov získa žltý dres. Vedúci pretekár bodovacej súťaže zelený, víťaz vrchárskej súťaže bodkovaný a najlepší jazdec do 23 rokov v celkovom poradí biely dres.
Počas pretekov sa uskutoční aj klasifikácia družstiev, pre slovenských cyklistov je pripravená súťaž o najlepšieho Slováka a po záverečnej etape bude ocenený aj najlepší slovenský pretekár do 23 rokov.
Špecifickou cenou je aj prvenstvo na najvyššom bode trate – Cena Mateja Laca. Organizátori vyhlásia po skončení každej etapy najbojovnejšieho pretekára, ktorý v nasledujúci deň ponesie červené štartovné číslo.