Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda EURO 2024 EURO 2024 Výsledky výsledky

Supervýkon Pogačara. Slovinec dominoval v predposlednej etape, je kráľom Gira

Slovinský cyklista Tadej Pogačar sa stane celkovým víťazom tohtoročného Giro d'Italia. Jazdec SAE Team Emirates v predposlednej 20. etape ešte vylepšil svoj už tak obrovský náskok.

25.05.2024 17:20 , aktualizované: 18:32
Tadej Pogačar Foto:
Tadej Pogačar opäť raz šliapol do pedálov a súperi sa mu len pozerali na chrbát.
debata

Na spečatenie triumfu mu v nedeľu stačí prísť do cieľa v Ríme. Sobotňajšiu etapu z Alpaga do Bassana del Grappa dlhú 184 km vyhral po útoku na druhom stúpaní na Monte Grappa, kde mu opäť nik nedokázal konkurovať.

Do cieľa prišiel v čase 4:58:23 hodiny s dvojminútovým náskokom pred druhým Valentinom Paretom-Peintrem (Decathlon AG2R La Mondiale).

Pogačar na 107. edícii slávneho podujatia dominoval, už po prvom týždni mal náskok 2:40 minúty pred prenasledovateľmi a po druhom viedol o priepastných 6:41 minúty. Po predposlednej etape má k dobru 9:57 minút a v záverečnej ceremoniálnej mu stačí prísť do cieľa.

Tadej Pogačar Čítajte viac Ovládnuť Giro d'Italia a Tour de France v jednom roku? Ambiciózne plány Pogačara

Dvadsaťpäťročný Slovinec navyše pridal aj šesť etapových triumfov, dve druhé a jedno tretie miesto a jednoznačne vyhral aj súťaž o najlepšieho vrchára. Druhý v celkovom poradí skončí Kolumbijčan Daniel Felipe Martinez (Bora-Hansgrohe) a tretie miesto získa Brit Geraint Thomas (Ineos Grenadiers).

V záverečnej etape čakali na cyklistov dve stúpania na Monte Grappa dlhé 18,1 km s priemerným sklonom 8,1%. Hneď od štartu sa útočilo a po 30 km sa na čele vytvorila jedenásťčlenná skupina, ktorá prišla aj pod úvodné stúpanie. Na ňom sa už začali tvoriť medzery a na čele zostali Jimmy Janssens, Pelayo Sánchez, Alessandro Tonelli a Giulio Pellizzari.

Na vrchole mali náskok 1:30 pred pelotónom a medzi nimi sa trúsili ešte ďalší pretekári. Na zjazde sa skupinky premiešali a na druhom výstupe na Monte Grappa sa na čele osamostatnil Pellizzari, ktorý mal dvojminútový náskok pred pelotónom.

SR Cyklistika Pierre Baguette Sagan ZAX Čítajte viac Olympiáda? Nevyzerá to nádejne, vraví Sagan na rovinu. Pred návratom v Maďarsku nemá veľké oči

Z balíka postupne odpadávali ďalší a nakoniec v ňom zostalo len dvanásť cyklistov vrátane Pogačara a ďalších pretekárov pre celkové poradie. Tempu však nestačil priebežne siedmy Romain Bardet. Tempo diktoval Team Emirates a Rafalovi Majkovi sa podarilo úplne roztrhať skupinu, zostali s ním len líder Pogačar, Daniel Martinez, Einer Rubio, Michael Storer a Antonio Tiberi. Pellizzariho náskok klesol na 50 sekúnd.

Majka pripravil perfektnú pozíciu pre svojho slovinského kolegu a ten vyrazil 36 km pred cieľom. Na jeho útok nedokázal reagovať nikto a bolo len otázkou minút, kým predbehne aj Pellizzariho.

Dostihol ho ďaleko pred vrcholom kopca a uháňal si pre šiesty etapový triumf a zároveň potvrdenie celkového víťazstva. Na vrchole mal náskok už vyše minútu a pol a čakal ho dlhý zjazd s jedným menším kopčekom. Pogačar predviedol aj skvelý zjazd a do cieľa prišiel s náskokom dve minúty a desať sekúnd.

výsledky 20. etapy (Alpago – Bassano del Grappa, 184 km):
1. Tadej Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 4:58:23 h, 2. Valentin Paret Peintre (Fr./AG2R La Mondiale) +2:07 min, 3. Daniel Martinez (Kol./Bora-Hansgrohe), 4. Antonio Tiberi (Tal./Bahrajn Victorious), 5. Einer Rubio (Kol./Movistar), 6. Giulio Pellizzari (Tal./Bardiani CSF), 7. Geraint Thomas (V.Brit./Ineos Grenadiers), 8. Ben O'Connor (Aus./AG2R La Mondiale) všetci rovnaký čas, 9. Michael Storer (Aus./Tudor Pro Cycling) +2:31, 10. Rafal Majka (Poľ./SAE Team Emirates) +3:08

celkové poradie:
1. Pogačar 76:22:13 h, 2. Martinez +9:56 min, 3. Thomas +10:24, 4. O'Connor +12:07, 5. Tiberi +12:49, 6. Thymen Arensman (Hol./Ineos Grenadiers) +14:31, 7. Rubio +15:52, 8. Jan Hirt (ČR/Soudal Quick-Step) +18:05, 9. Romain Bardet (Fr./DSM – firmenich) +20:32, 10. Storer +21:11

Cyklisti, ktorí v roku 2023 ukončili kariéru Fotogaléria - 16 fotiek Všetky fotky
Peter Sagan nie je jediná hviezda, ktorá sa v...
debata chyba
Viac na túto tému: #Giro d'Italia #Tadej Pogačar